Prawie połowa Polaków wypija za mało wody w ciągu dnia. Przyjmowanie zbyt małej ilości płynów jest bardzo niekorzystne dla naszego zdrowia. Jakie są objawy odwodnienia i jak to wpływa na nasz organizm i samopoczucie?
Pandemia koronawirusa odcisnęła piętno na leczeniu młodych pacjentów nowotworowych. - Dramatem w tej chwili jest to, że dzieci trafiają w późnym stadium, a więc leczenie albo musi być dużo bardziej agresywne, albo w ogóle jest trudniejsze - podkreśla w rozmowie z dziendobry.tvn.pl Radosław W. Suchner, kierownik Oddziału Pediatrii i Chirurgii Dziecięcej, koordynator medyczny Ambulatorium Szpitala.
Kilka dni temu pisaliśmy o śmierci trenera gwiazd. Przyczyną zgonu 32-letenigo sportowca był udar mózgu. Jak to możliwe, tak młody mężczyzna doznał udaru? Co mogło być tego przyczyną? Na ten temat rozmawialiśmy z dr. Jakubem Kosmą Rokickim z Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Morwa biała od wieków ceniona jest za swoje właściwości i działanie prozdrowotne. Owoce morwy białej można jeść na surowo, ale występują też w postaci suszonej, a z jej liści można przygotowywać zdrowy napar. W sprzedaży dostępne są też suplementy diety w postaci tabletek z morwy białej.
Najnowsze badania pokazują, że niektóre substancje dodawane do jedzenia czy kosmetyków mogą przyczynić się do rozwoju raka piersi. Naukowcy dowiedli, że związki te mogą powodować zaburzenia hormonalne, które sprzyjają tworzeniu się zmian nowotworowych.
Ashanti Smith nie żyje. Brytyjka zmagała się z progeria, rzadką chorobą genetyczną, która powoduje u dzieci szybkie starzenie się organizmu. Dziewczyna odeszła mając zaledwie osiemnaście lat. Mama nastolatki zdradziła jej ostanie słowa.
97 proc. dzieci przed 6. rokiem życia otrzymało lek przeciwbólowy lub antybiotyk. Połowa maluchów do lat dwóch była nimi kurowana średnio dziewięć razy w ciągu roku. Francuscy naukowcy zmierzyli częstotliwość wypisywania recept małym pacjentom. Do jakich wniosków doszli?
W Dzień Dobry Wakacje w ramach "Projektu plaża" Olivier Janiak poruszył temat profilaktyki nowotworu skóry. Wczesne wykrycie choroby ma kluczowe znaczenie w jej leczeniu, dlatego tak istotne jest samodzielne badanie znamion pojawiających się na ciele. Jak powinna wyglądać samokontrola niepojących zmian? O tym opowiedziała prof. dr hab. n. med. Aleksandra Lesiak.
Przyjęło się, że 10 tysięcy kroków to zalecana dawka ruchu, który powinniśmy wykonywać na co dzień. Jednak czy dla każdego taka liczba będzie odpowiednia? Ortopeda wskazuje, że aktywność fizyczna musi być dostosowana indywidualnie i nie ma jednej sztywnej reguły.
Ashwagandha jest wyjątkową rośliną o niesamowitych właściwościach. Działa antynowotworowo i antybakteryjnie. Wspomaga przemęczony organizm i wpływa na kondycję oraz witalność. Wykazuje również działanie antydepresyjne. Ashwagandhę poleca się osobom znerwicowanym. Wspomaga umysł i ciało, a przy tym jest naturalnym dodatkiem do diety.
Podczas upałów u niektórych osób pojawiają się problemy ze spaniem. Zbyt wysoka temperatura powietrza może bowiem stanowić przyczynę bezsenności. Jak sobie radzić, zanim trafimy do specjalisty? Wyjaśnił nam to prof. Adam Wichniak, psychiatra i neurofizjolog kliniczny z Ośrodka Medycyny Snu Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
Każda kobieta przynajmniej raz w roku powinna odwiedzić lekarza ginekologa. Zbadać piersi oraz wykonać cytologię. To ostanie badanie zalecane jest także młodym dziewczynom, które jeszcze nie rozpoczęły współżycia seksualnego. Dlaczego osoba "przed debiutem seksualnym" też powinna chodzić do lekarza? Na ten temat rozmawialiśmy z Olgą Madej, psychologiem i seksuologiem.
Polacy należą do jednych z najbardziej otyłych nacji. Jak wskazują statystyki, problem dotyczy co 6. kobiety i co 7. mężczyzny. Co gorsza, nie mamy świadomości, że nieprawidłowa masa ciała nie wynika jedynie ze stylu życiu i jest czymś więcej niż tylko defektem kosmetycznym. Aktor Cezary Żak schudł 30 kg i w rozmowie z dziendobry.tvn.pl zdradził, co go zmotywowało do radykalnej zmiany.
Co to jest sanatorium? Kto może z niego korzystać? Wbrew pozorom, nie tylko starsze osoby. Często można tam spotkać dzieci i młodych ludzi. Jak można dostać się do sanatorium? Komu najbardziej się przyda? Które opłaty pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia?
Mateusz Czapla ma zdiagnozowanego chłoniaka. Nadzieją dla niego jest nierefundowana w Polsce terapia. Na kosztowne leczenie 19-latek potrzebował aż 1,5 miliona złotych. Pieniądze udało się zebrać w mniej niż miesiąc, a to wszystko dzięki ludziom dobrej woli i internetowej zbiórce.
Opuchnięte, ciężkie i bolące nogi to problem, z którym zmaga się wiele kobiet. Dolegliwości - choć mogą pojawiać się przez cały rok - to latem dokuczają najbardziej. Jak sobie z nimi poradzić i kiedy warto skonsultować się z lekarzem?
Nawet co trzecia młoda kobieta zmagająca się z cukrzycą typu 1 może mieć diabulimię. Dotknięte nią pacjentki rezygnują lub mocno ograniczają przyjmowanie insuliny, aby nie przytyć. Jak rozpoznać tę chorobę? Do jakich powikłań może prowadzić? Na ten temat rozmawialiśmy z dr n. med. Patrycją Wachowską-Kelly, specjalistką chorób wewnętrznych, diabetologiem.
W upalne dni nic tak nie chłodzi, jak pobyt na basenie. Niestety orzeźwiająca kąpiel może się skończyć sporymi problemami ze zdrowiem. Jakie choroby można złapać na basenie i co zrobić, aby ich uniknąć?
Pisanie to prosta czynność, która może mieć działanie terapeutyczne. Badania pokazują, że przelewanie swoich myśli na papier, pozwala zapanować nad emocjami, a także uczy samoświadomości. Jakie jeszcze korzyści płyną z pisania?
Zmiany klimatu sprawiły, że klimat stanął na głowie. W miejscach, gdzie notowano zazwyczaj umiarkowane temperatury, obecnie żar leje się z nieba. Tam, gdzie zim prawie nie było, obserwuje się obfite opady śniegu. Takie anomalie pogodowe mogą być bardzo groźne dla naszego zdrowia. Kto jest szczególnie narażony?
Szacuje się, że nawet połowa Polaków ma problem z prawidłowym widzeniem. Na szczęście współczesna medycyna potrafi sobie z nim poradzić. Dla części pacjentów rozwiązaniem może być wszczepienie soczewek wieloogniskowych. Na czym polega zabieg? Kiedy można go wykonać? Na te i inne Wasze pytania dotyczące korekcji wad wzroku odpowiadali okulista dr Andrzej Dmitriew oraz wokalistka Renata Przemyk, która przeszła taki zabieg.
Lubisz się opalać, ale jednocześnie obawiasz się o swoją skórę? Wszystko jest dla ludzi, jednak krem z filtrem, nakrycie głowy i umiar to podstawa. Teraz dzięki specjalnemu kalkulatorowi obliczysz, jak długo można cieszyć się słońcem, by sobie nie zrobić krzywdy oraz jaki filtr wybrać.
Otyłość to problem, z którym muszą się mierzyć władze wielu krajów. Rząd Wielkiej Brytanii chce w tym celu wprowadzić zakaz reklamowania i promowania żywności typu fast food. Ma on obowiązywać od 2023 r. Czy takie działania są skuteczne? O to zapytaliśmy Hannę Stolińską, dietetyczkę kliniczną.
Wątroba to największy gruczoł w ciele człowieka. Do jego zadań należy m. in. oczyszczanie organizmu oraz magazynowanie substancji odżywczych. Niestety niezdrowy styl życia jest dla narządu dużym obciążeniem. Co i jak warto zmienić, aby działał sprawniej?
Piersi to atrybut kobiecości, ale i częste źródło problemów. Zbyt obfity biust może bowiem wywoływać wiele dolegliwości, które utrudniają normalne funkcjonowanie. Rozwiązaniem jest wtedy operacja zmniejszenia piersi. Jakie są wskazania do zabiegu i co zrobić, aby wykonać go w ramach NFZ?
Pocałunki – kto ich nie lubi? Jak się okazuje, są nie tylko przyjemne, ale i zdrowe. Redukują poziom stresu, pomagają spalić kalorie, a także przedłużają życie. Z okazji Międzynarodowego Dnia Całowania postanowiliśmy przypomnieć, ile korzyści niesie ze sobą ten prosty i czuły gest.
Drzewoterapia może przynieść ukojenie skołatanym nerwom, pozytywnie wpływa na samoocenę, wspomaga koncentrację i kreatywność. Już sam spacer w lesie ma właściwości terapeutyczne, które możemy spotęgować dotykiem. Czy są jakieś przeciwskazania do sylwoteriapii?
Alergia na roztocza to nie jest zwykłe uczulenie. Nie należy oczekiwać, że przeminie z wiekiem, z czasem objawy będą się wyłącznie nasilać. Alternatywą dla bolesnych zastrzyków jest terapia doustna, a jej wczesne rozpoczęcie daje szansę na sukces leczenia.
Latem nietrudno o infekcje intymne. Związane jest to przede wszystkim ze zmieniającą się aurą, ale i innym niż w pozostałe miesiące stylem życia. O to, dlaczego szczególnie w letnie, gorące dni musimy zwracać uwagę na higienę intymną i jak to robić poprawnie, zapytaliśmy Aleksandrę Przybylską, ginekolog.
Stosowanie płynu do dezynfekcji rąk ma ochronić nas przed ewentualnym zakażeniem, a także zatrzymać dalszą transmisję wirusa. Okazuje się, że środki do odkażania mogą też szkodzić. Polscy badacze dowiedli, że obecne w nich nanosrebro może przenikać do organizmu. Co to oznacza w praktyce?