Różeniec górski - pochodzenie
Różeniec górski pochodzi z Syberii. Wymaga chłodnego klimatu. Jego najcenniejszą częścią jej kłącze, które po rozcięciu pachnie jak róże, stąd też pochodzi nazwa rośliny. Politechnika Białostocka prowadzi obecnie badania dotyczące możliwości uprawy i przetwarzania tej niezwykłej rośliny w Polsce.
- Po umyciu, oczyszczeniu i osuszeniu, należy je rozdrobnić. Następnie będziemy wykonywali ekstrakcję, która da nam główny produkt naszego projektu - wyjaśnia dr Ewa Zapora z Centrum Naukowo-Badawczego Politechniki Białostockiej. - Obecnie ekstrakt z różeńca wyprodukowany w Polsce jest niedostępny, jest sprowadzany i to jest celem naszego projektu: stworzyć go tu, na Podlasiu - zaznacza.
Na obrzeżach Puszczy Białowieskiej hodowlą różeńca zajmuje się Mirosław Romaniuk, który eksperymentuje z uprawą jego różnych odmian od 20 lat.
- On potrzebuje warunków arktycznych, powiedziałbym - tłumaczy hodowca. - Różeniec zbieramy rzadko. Na efekty trzeba czekać co najmniej siedem lat. Rośnie bardzo długo, przez ten cały okres trzeba utrzymać go w kondycji. Jest poszukiwany przez farmaceutów i chętnie go odbierają w celu produkcji różnego rodzaju suplementów diety - dodaje.
Zastosowanie i właściwości różeńca górskiego
Różeniec ma niezwykle szerokie zastosowanie. Działa przeciwbakteryjnie, antyoksydacyjnie, adaptogennie, poprawia pamięć i koncentrację oraz pozytywnie wpływa na nastrój, obniżając stres i napięcie. Ma również właściwości immunomodulujące i przeciwnowotworowe. To wszystko za sprawą dwóch substancji zawartych w korzeniu: rosaviny i rodiolozydu.
- Adaptogeny to rośliny, które są w stanie wspierać nasz organizm w drodze do homeostazy - wyjaśnia Agnieszka Cegielska, znana z propagowania zdrowego stylu życia. - Kiedy nasz organizm ma siłę do walki z patogenami, z wirusami, bakteriami? Gdy jest w równowadze. W trybie natychmiastowym wybija nas z niej to nie niezdrowe jedzenie czy powietrze, tylko stres. To jest roślina polecana osobom o obniżonym nastroju i cierpiącym na depresję - podkreśla.
Różeniec można przyjmować w formie naparów, odwarów, nalewek, suszu dodawanego do sałatek, tabletek. Najlepszą, najbardziej skuteczną i najlepiej zbadaną formą jest postać płynna, czyli krople.
Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz wideo: Lecznicza moc różeńca górskiego
Zobacz także:
- Szczęście w mediach społecznościowych to tylko złudzenie? "Możemy zapomnieć, kim jesteśmy"
- Alicja Janosz o najlepszych metodach wychowawczych. "Fajnie pozwalać dzieciom być dziećmi"
- Patricia Kazadi tylko nam opowiada, dlaczego zniknęła z mediów. "Wcześniej nie miałam odwagi"
Autor: Adam Barabasz
Reporter: Łukasz Kowalski