Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy. Według irydologów przyglądając się tęczówce oka można rozpoznać, z jakimi dolegliwościami zmaga się dana osoba. Co dokładnie można wyczytać z oczu?
Witamina D ma ogromny wpływ na działanie całego organizmu. Wzmacnia kości oraz odporność. Poprawia również przemianę materii. Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Karolinska Institutet w Sztokholmie pokazują, że jej suplementacja przez pacjentów onkologicznych może wspomóc leczenie paliatywne i zmniejszyć zapotrzebowanie na silne leki przeciwbólowe tzw. opioidy.
Nawłoć zwana polską mimozą to charakterystyczna roślina – ma długie łodygi bogato okraszone żółtymi, drobnymi kwiatami. Nawłoć pospolita rośnie w całej Polsce, często w miejscach mało atrakcyjnych pod względem gleby czy warunków atmosferycznych np. w zaroślach, przy drogach czy na suchych łąkach.
Opadająca powieka, czyli ptoza, w zależności od stopnia zwiotczenia skóry, może dawać wizualny efekt zaspania lub celowego mrużenia oka. Przyczyny opadania powiek są różne, od podłoża genetycznego po schorzenia oczu i może dotyczyć zarówno dorosłych, jak i dzieci. Jak dochodzi do opadania powieki i jakim zabiegiem można to skorygować?
Nie wiadomo, ile tak naprawdę kobiet w Polsce cierpi z powodu endometriozy, gdyż nie prowadzi się statystyk na ten temat, a średni czas od wystąpienia objawów do diagnozy trwa ok. 8-12 lat. - Lekarze często nie wiedzą jak pomóc, a przecież miesiączka nie musi boleć - powiedziała PAP prezes Fundacji Pokonać Endometriozę, Lucyna Jaworska Wojtas.
Wakacje to przede wszystkim czas wypoczynku i relaksu. Niestety w tym okresie beztroski, częściej niż w innych chwilach w roku, dochodzi też do wypadków, zwłaszcza z udziałem najmłodszych. Jak udzielić pierwszej pomocy dziecku, które się podtopiło lub zachłysnęło wodą? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Główny Inspektorat Sanitarny poinformował, że od kilku miesięcy docierają do niego informacje o nowej niebezpiecznej substancji nazywanej MDMB-4en-PINACA. Jej zażycie może się zakończyć poważnym zatruciem, a nawet śmiercią.
Endometrioza to choroba, która dotyka wielu kobiet, najczęściej w wieku 28-35 lat. Jest trudna do zdiagnozowania, powoduje duże dolegliwości, ból i często utrudnia zajście w ciążę. O przyczynach, objawach i najnowocześniejszych metodach leczenia w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z ginekolog, dr Anną Golką-Leszczyńską.
W Polsce średnio podczas pandemii przytyliśmy od 3 do 6 kg. Konsekwencje nadwagi i otyłości dla zdrowia są ogromne. Najwyższy czas na zmiany. Niewystarczający poziom aktywności fizycznej jest czwartą wiodącą przyczyną śmiertelności na świecie – odpowiada za około 5 mln zgonów rocznie.
Do produkcji żywności wykorzystuje się przeróżne substancje chemiczne. Niektóre z nich są całkowicie bezpieczne, a inne mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Do tej drugiej grupy związków należy tlenek etylenu. W jakich produktach występuje i jak bardzo jest dla nas niebezpieczny?
Różeniec to roślina, której właściwości znane są od ponad 1000 lat. Jest prawdziwym remedium na spadki energii, słabą pamięć, problemy z koncentracją, uczeniem się. Może być również używany jako naturalny substytut kawy.
Kathy Griffin to amerykańska aktorka komediowa i prezenterka telewizyjna. Artystka niedawno poinformowała, że lekarze rozpoznali u niej raka płuc. Diagnoza jest o tyle zaskakująca, że aktorka nigdy nie paliła papierosów. Jak to możliwe, że zachorowała akurat na ten nowotwór?
Spanie na boku to jedna z najczęstszych pozycji, jakie przyjmujemy podczas snu. Czy ma znaczenie, czy śpimy na prawym, czy na lewym boku? Wbrew pozorom tak. Zatem, który wariant jest dla nas korzystniejszy?
Wady zgryzu to znacznie więcej niż tylko defekt kosmetyczny. Nieprawidłowo ustawione zęby mogą powodować problemy z kręgosłupem czy bóle głowy. Na szczęście dzięki odpowiednio przeprowadzonemu leczeniu ortodontycznemu można uniknąć problemów i cieszyć się pięknymi oraz zdrowymi zębami. Na czym dokładnie ono polega? Czy założenie aparatu zawsze jest konieczne? Na ten temat rozmawiamy z dr. n. med. Maciejem Cićkiewiczem, specjalistą ortodontą, certyfikowanym lekarzem Invisalign.
Szczepionka na rotawirusy pozwala uniknąć niebezpiecznej dla niemowląt biegunki rotawirusowej, która może błyskawicznie doprowadzić do odwodnienia organizmu. W takim przypadku często konieczna jest hospitalizacja. Dzięki szczepionce na rotawirusy można uchronić dziecko przed tym niebezpieczeństwem. Jej skuteczność to aż 90%.
Zęby Luizy, na skutek choroby, zaczęły się przemieszkać i wypadać, zamieniając życie kobiety w koszmar. Leczenia podjęli się specjaliści z Malo Klinik w Warszawie, którzy dosłownie i w przenośni przywrócili jej uśmiech. Specyfikę chorób przyzębia wyjaśniła w naszym programie stomatolog Anna Grabowska.
Beztroski wypoczynek na plaży i kąpiele słoneczne to podstawa letniego relaksu. Jednak by urlop był w pełni udany, należy pamiętać o zdrowiu i bezpieczeństwu naszej skóry. Jak uchronić się przed czerniakiem? O tym w Miasteczku Projekt Plaża w Kołobrzegu mówili dr Małgorzata Talerczyk, specjalista w dziedzinie onkologii klinicznej i Szymon Bubiłek z akcji "Miej oko na skórę".
Choć samo mycie zębów pomaga utrzymać właściwy poziom higieny jamy ustnej, to warto poświęcić także chwilę językowi. Wystarczy użyć szczoteczki do zębów. Dowiedz się, jakie są największe z tego korzyści.
Większość ludzi chciałaby żyć jak najdłużej i to zupełnie normalne. Aby móc dożyć stu lat w zdrowiu, trzeba przede wszystkim odpowiednio się odżywiać. Co i jak jedzą mieszkańcy tzw. błękitnych stref, w których jest najwięcej stulatków?
Wiele kobiet zmaga się z silnymi bólami w trakcie menstruacji i tuż przed nią. Poza samym brzuchem, ból często pojawia się również w innych miejscach, np. dolnym odcinku kręgosłupa czy piersiach. W niektórych przypadkach konieczne jest przyjmowanie środków przeciwbólowych. Okazuje się jednak, że dolegliwości może łagodzić również odpowiednia dieta. Co zatem jeść podczas okresu, aby te dni były znośniejsze?
Prawie połowa Polaków wypija za mało wody w ciągu dnia. Przyjmowanie zbyt małej ilości płynów jest bardzo niekorzystne dla naszego zdrowia. Jakie są objawy odwodnienia i jak to wpływa na nasz organizm i samopoczucie?
Pandemia koronawirusa odcisnęła piętno na leczeniu młodych pacjentów nowotworowych. - Dramatem w tej chwili jest to, że dzieci trafiają w późnym stadium, a więc leczenie albo musi być dużo bardziej agresywne, albo w ogóle jest trudniejsze - podkreśla w rozmowie z dziendobry.tvn.pl Radosław W. Suchner, kierownik Oddziału Pediatrii i Chirurgii Dziecięcej, koordynator medyczny Ambulatorium Szpitala.
Kilka dni temu pisaliśmy o śmierci trenera gwiazd. Przyczyną zgonu 32-letenigo sportowca był udar mózgu. Jak to możliwe, tak młody mężczyzna doznał udaru? Co mogło być tego przyczyną? Na ten temat rozmawialiśmy z dr. Jakubem Kosmą Rokickim z Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Morwa biała od wieków ceniona jest za swoje właściwości i działanie prozdrowotne. Owoce morwy białej można jeść na surowo, ale występują też w postaci suszonej, a z jej liści można przygotowywać zdrowy napar. W sprzedaży dostępne są też suplementy diety w postaci tabletek z morwy białej.
Najnowsze badania pokazują, że niektóre substancje dodawane do jedzenia czy kosmetyków mogą przyczynić się do rozwoju raka piersi. Naukowcy dowiedli, że związki te mogą powodować zaburzenia hormonalne, które sprzyjają tworzeniu się zmian nowotworowych.
Ashanti Smith nie żyje. Brytyjka zmagała się z progeria, rzadką chorobą genetyczną, która powoduje u dzieci szybkie starzenie się organizmu. Dziewczyna odeszła mając zaledwie osiemnaście lat. Mama nastolatki zdradziła jej ostanie słowa.
97 proc. dzieci przed 6. rokiem życia otrzymało lek przeciwbólowy lub antybiotyk. Połowa maluchów do lat dwóch była nimi kurowana średnio dziewięć razy w ciągu roku. Francuscy naukowcy zmierzyli częstotliwość wypisywania recept małym pacjentom. Do jakich wniosków doszli?
W Dzień Dobry Wakacje w ramach "Projektu plaża" Olivier Janiak poruszył temat profilaktyki nowotworu skóry. Wczesne wykrycie choroby ma kluczowe znaczenie w jej leczeniu, dlatego tak istotne jest samodzielne badanie znamion pojawiających się na ciele. Jak powinna wyglądać samokontrola niepojących zmian? O tym opowiedziała prof. dr hab. n. med. Aleksandra Lesiak.
Przyjęło się, że 10 tysięcy kroków to zalecana dawka ruchu, który powinniśmy wykonywać na co dzień. Jednak czy dla każdego taka liczba będzie odpowiednia? Ortopeda wskazuje, że aktywność fizyczna musi być dostosowana indywidualnie i nie ma jednej sztywnej reguły.
Ashwagandha jest wyjątkową rośliną o niesamowitych właściwościach. Działa antynowotworowo i antybakteryjnie. Wspomaga przemęczony organizm i wpływa na kondycję oraz witalność. Wykazuje również działanie antydepresyjne. Ashwagandhę poleca się osobom znerwicowanym. Wspomaga umysł i ciało, a przy tym jest naturalnym dodatkiem do diety.