Jan Baranik ma 62 lata i ciężką operację kręgosłupa za sobą. Mimo to 2 sierpnia 2023 roku wyruszył Głównym Szlakiem Beskidzkim, by przejść nim ponad 500 km. W ten sposób chciał pomóc swojemu wnukowi. Dlaczego zdecydował się na taką właśnie formę wsparcia? Ile pieniędzy udało się zebrać?
Energetyki, choć bardzo popularne i łatwo dostępne mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Aby zminimalizować ich negatywne skutki, zdecydowano o wprowadzeniu zakazu ich sprzedaży osobom poniżej 18. roku życia. Do czego może doprowadzić picie energetyków? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z prof. Maciejem Banachem, kardiologiem.
Lekarze znaleźli w mózgu kobiety larwę pasożyta. Zdaniem specjalistów trafił on do jej organizmu podczas pracy na terenach, które zamieszkują pytony. Pacjentka najprawdopodobniej zjadła jaja pasożyta wydalone przez węża-nosiciela.
E-papierosy przez wiele osób uznawane są za zdrowszą "wersję" klasycznych papierosów. Mimo że w ich składzie faktycznie znajduje się znacznie mniej groźnych substancji, to wciąż stanowią zagrożenie dla zdrowia. Co trzeba wiedzieć o tych wyrobach?
Bycie młodym rodzicem nie jest łatwe – zewsząd płyną dobre rady dotyczące pielęgnacji malucha i opieki nad nim. Czasem bywają one sprzeczne, dlatego warto sprawdzić, jak na kwestię temperatury w pokoju niemowlaka zapatrują się specjaliści, ponieważ ich zalecenia są najbardziej wiarygodne.
Haluksy (lub paluch koślawy) to schorzenie, które najczęściej pojawia się u kobiet. Prowadzi do deformacji stopy, tym samym może powodować problemy z chodzeniem.
Ból pleców towarzyszy wielu osobom, niezależnie od wykonywanych obowiązków zawodowych. Siedzący tryb życia, brak ruchu oraz silne obciążenia negatywnie wpływają na kondycję naszego kręgosłupa. Dodatkowym wyzwaniem może być również opieka nad małym dzieckiem. O tym, co zrobić, gdy łupie nas w plecach powiedział w Dzień Dobry TVN doktor Andrzej Kroszczyński, specjalista w dziedzinie schorzeń kręgosłupa.
Udar to stan, który zagraża życiu. Choć większość z nas uważa, że dotyka on tylko osoby starsze, to nie jest to do końca prawda i coraz częściej pojawia się u młodych ludzi. Dlaczego tak się dzieje? O tym w Dzień Dobry opowiedziały Kasia Paciorek, która przeszła udar w wieku 25-lat oraz Barbara Kściuk, neurolog.
Specjaliści z Malo Clinic od 25 lat poprawiają jakość życia swoich pacjentów i sprawiają, że ci znowu się uśmiechają. Na czym polega stosowana przez stomatologów metoda? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli pacjenci Sylwia Krawczyk i Piotr Protasewicki oraz lek. stom. implantolog Malo Clinic Polska Anna Grabowska.
Słomki wykonane z papieru czy bambusa miały być bezpieczniejsze dla środowiska i naszego zdrowia. Niestety najnowsze badania pokazują, że mogą być równie szkodliwe, jak te plastikowe. Specjaliści wykryli w nich groźne chemikalia. Jak duże stanowią zagrożenie?
Zmarła kolejna osoba zakażona legionellą. Andrzej Sroka, rzecznik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Rzeszowie przekazał, że ósmą ofiarą jest mężczyzna. Już wcześniej miał on problemy ze zdrowiem i zmagał się z chorobami przewlekłymi.
Badacze z Belgii i Stanów Zjednoczonych uważają, że osoby, którym usunięto narząd, są znacznie mniej narażone na wystąpienie tej groźnej choroby neurodegeneracyjnej.
O tym rozmawialiśmy z Eweliną Kamińską, epigenetyczką, doktorantką Uniwersytetu Ludwiga i Maksymiliana w Monachium oraz dr. Maciejem Zaleskim, radcą prawnym.
Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Czy jest zdrowa? Najnowsze badania sugerują, że tak. Naukowcy są zdania, że może zapobiegać rozwojowi cukrzycy typu II. W jaki sposób?
Migrena to znacznie więcej niż ból głowy. Osoby, które jej doświadczają, niejednokrotnie nie mogą normalnie funkcjonować i zmuszone są rezygnować ze swoich planów. Tym, co może pomóc chorym jest odpowiednia dieta. Co jeść, a czego unikać, jeśli dokuczają nam migreny? O tym w Dzień Dobry Wakacje opowiedziała Małgorzata Pielichowska, dietetyczka kliniczna.
Naukowcy nie mają wątpliwości
Sprawdź, jak reagować przy poparzeniach słonecznych.
Wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do wypadku. Na własnej skórze przekonał się o tym Adrian Szymaniak znany z udziału w programie "Ślubu od pierwszego wejrzenia". Mężczyzna niedawno uległ wypadkowi.
Smartwatche czy różnego rodzaju opaski wykorzystywane przez osoby, które uprawiają sport mogą być niebezpieczne. Badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców jasno pokazują, że gadżety te są siedliskiem groźnym dla zdrowia bakterii. Jakie patogeny tam znaleziono?
Lekarze od lat wykorzystują fragmenty zwierzęcych tkanek, aby ratować życie i zdrowie pacjentów. Niedawno specjaliści postanowili sprawdzić, czy przeszczepienie człowiekowi narządu pochodzącego od zwierzęcia jest możliwe. Jak był efekt tego eksperymentu?
Czy środki higieniczne stosowane podczas menstruacji mogą być niebezpieczne? Zdaniem badaczy tak. Ich najnowsze ustalenia pokazują, że znajdują się w nich bardzo niebezpieczne chemikalia. Jakie mogą być konsekwencje stosowania zanieczyszczonych podpasek czy tamponów?
Astma oskrzelowa to poważna choroba, z którą na całym świecie zmaga się ponad 300 milionów ludzi. Najnowsze badania przeprowadzone przez badaczy Chin pokazują, że joga w połączeniu z ćwiczeniami aerobowymi może mieć bardzo korzystny wpływ na funkcjonowanie płuc u chorych. W jaki sposób?
Do przedwczesnej utraty zębów może prowadzić wiele czynników. Mimo że wypełnienie ubytków nie jest już dla medycyny wyzwaniem, to takie procedury są drogie i nie wszyscy pacjenci mogą sobie na nie pozwolić.
Odczyn poszczepienny z reguły jest normalną reakcją organizmu na podane mu w szczepionce antygeny. Podstawowym celem szczepienia jest stymulacja organizmu do wytworzenia przeciwciał obronnych wobec określonego typu wirusów. Z czasem szczepienie prowadzi do nabycia trwałej pamięci odpornościowej, dzięki której ryzyko zachorowania na daną chorobę jest właściwie równe zeru. Natomiast wykształcenie się tych wszystkich mechanizmów może na początku wiązać się z niepożądanym odczynem poszczepiennym oraz powikłaniami.
Zobacz, jak pomóc maluchowi przetrwać wysokie temperatury.
To, co jemy ma olbrzymi wpływ na działanie poszczególnych narządów. Najnowsze badania pokazują, że od diety babci zależy to, jak będzie pracował mózg jej wnuków. Dlaczego tak się dzieje?
Naukowcy z Polski i Chin przeprowadzili nowe badania.
O tym, że zanieczyszczenie powietrza ma negatywny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania rzucają na problem nowe światło. W ocenie specjalistów fakt, że oddychamy powietrzem kiepskiej jakości, przekłada się na skuteczność antybiotyków. W jaki sposób?
Mikroplastik jest praktycznie wszędzie. Jego drobinki znajdowane są w jedzeniu, wodzie, a nawet ludzkim ciele. Najnowsza analiza pokazała, że może się on gromadzić również w sercu. Jakie mogą być tego konsekwencje?
10 tysięcy - tyle kroków powinniśmy przejść każdego dnia, aby cieszyć się lepszym zdrowiem i uniknąć groźnych powikłań. Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Polski pokazują, że już znacznie mniejszy dystans ma korzystny wpływ na działanie naszego organizmu. Zatem ile kroków warto robić dziennie, aby wydłużyć życie i po prostu czuć się lepiej?