Choroby intymne należą do bardzo wstydliwych chorób. Nie można jednak ich ignorować i udawać, że nie istnieją, zwłaszcza jeżeli należą do tych tak niebezpiecznych, jak kłykciny kończyste. Spowodowane one są przez wirus brodawczaka ludzkiego, nazywanego także HPV.
Cukrzyca typu I to najczęściej diagnozowana choroba przewlekła u dzieci. Schorzenie charakteryzuje się m.in. wzmożonym pragnieniem, częstym oddawaniem moczu czy spadkiem masy ciała przy dużym apetycie. Jak wygląda codzienne życie dziecka, które ma cukrzycę? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Karolina Gromek, Zofia Gromek, która choruje na cukrzycę typu I oraz dr n. med. Lidia Groele pediatra, diabetolog, endokrynolog dziecięcy.
Jaki śluz przed okresem może być pierwszą oznaką ciąży? Kiedy wodnisty śluz wydzielany jest fizjologicznie? Obserwacja śluzu szyjkowego informuje nie tylko o płodności kobiety podczas planowania ciąży z wykorzystaniem naturalnym metod planowania rodziny, może być również przydatna w ocenie stanu zdrowia kobiety, choćby we wczesnej diagnostyce zapalenia pochwy.
Jakich połączeń unikać?
Nasze nieosiągalne wyobrażenia o tym, jak powinno wyglądać normatywne ciało, nie omijają genitaliów. Coraz więcej Polek i Polaków decyduje się na operacyjną "poprawę" swoich miejsc intymnych.
Jakie są objawy ugryzienia przez tego jadowitego pająka?
Robert Stockinger udał się do lekarza, by sprawdzić swoje zmiany na skórze. Zachęciła go do tego Zofia Zborowska-Wrona, która niedawno odwiedziła Dzień Dobry TVN i opowiedziała o tym, jak zachorowała na czerniaka.
Badania pokazują, że Polacy są w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o przyjmowanie suplementów. Tymczasem środki te - choć często dostępne bez recepty - przyjmowane w nadmiarze mogą być niebezpieczne. Jak bardzo? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Anna Fryczkowska, pisarka oraz Konrad Tuszyński, farmaceuta.
Jakie są efekty odstawienia napojów wyskokowych?
Wiele kobiet marzy o tym, aby mieć dzieci. Jedną z nich jest Kirsty. Niestety kobieta z powodów zdrowotnych musiała przejść zabieg usunięcia macicy. I choć mogłoby się wydawać, że zabieg przekreślił jej szanse na macierzyństwo, to Kirsty jest właśnie w drugiej ciąży. Jak to możliwe?
Bruksizm to nieświadoma praca mięśni żucia. Zmagające się z nim osoby wykonują szybkie i niepotrzebne ruchy żuchwą. Choroba objawia się zazwyczaj zaciskaniem i zgrzytaniem zębami. Jak sobie poradzić z tym problemem?
Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Osoby, które planują spędzić wypoczynek w Polsce, mogą się wybrać do jednego z uzdrowisk. Dlaczego warto się tam wybrać? Jakie atrakcje oferują? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział Marcin Różycki, wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej.
Witamina D ma olbrzymi wpływ na działanie organizmu człowieka. Najnowsze badania sugerują, że poziom tej substancji w ciele matki może mieć związek z tym, czy dziecko w przyszłości zachoruje na schizofrenię. Jak działa ten mechanizm?
Jedenastolatek z Warszawy jest - najprawdopodobniej - pierwszą osobą w Polsce, która choruje z powodu smogu. W dokumentacji medycznej chłopca wpisano, że jego problemy ze zdrowiem w postaci "nadreaktywności oskrzeli/alergii" są bezpośrednio związane z zanieczyszczeniem powietrza.
Joanna Dronka-Skrzypczak o tym, że choruje na stwardnienie rozsiane, dowiedziała się siedem lat temu. Kobieta trafiła do lekarza, gdy pojawiły się u niej problemy ze wzrokiem. Jak obecnie wygląda jej życie z chorobą?
Naukowcy przez wiele lat nie potrafili ustalić, co jest przyczyną nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS), która najczęściej dotyka dzieci między 2. a 3. miesiącem życia. Najnowsze badania rzucają światło na ten problem.
Stwardnienie rozsiane to schorzenie neurologiczne. Wiele osób kojarzy je z niepełnosprawnością. Tymczasem dzięki odpowiedniemu leczeniu nad chorobą można zapanować, a zmagający się z nią ludzie mogą prowadzić normalne życie. Doskonałym tego przykładem jest pani Danusia, która od kilku lat walczy z SM.
Niektóre choroby genetyczne sprawiają, że dzieci przychodzą na świat z nieprawidłowo wykształconymi kończynami. Takim maluchom pomagają specjaliści ze Szczecina. Na czym polegają przeprowadzane przez nich operacje?
Problemy z jelitami i całym układem pokarmowym ma coraz więcej osób. W ich łagodzeniu - poza odpowiednio dobraną farmakoterapią - pomaga również dieta. Co jeść? Których produktów unikać?
"Zarówno dziewczęta, jak i chłopcy powinni być szczepieni".
Już w sobotę, 27 maja, o godzinie 7.00 rozpoczną się zapisy na bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV dla dziewczynek i chłopców. Same szczepienia wystartują 1 czerwca. Jak z nich skorztystać?
Menopauzie towarzyszy szereg dolegliwości, o którym wciąż wiele z nas wstydzi się mówić. Zapraszamy do udziału w czacie z Karoliną Leą Jarmołowicz psychologiem, ekspertem kampanii mbrace. Porozmawiajmy o menopauzie.
Czym grozi jego spożycie?
Wiosna to doskonały czas, aby zrobić zapasy i przygotować ziołową apteczkę. Syropy, które wzmocnią odporność czy po prostu wspomogą działanie organizmu można sporządzić na bazie mniszka lekarskiego, czy pędów sosny. Co jeszcze można wykorzystać? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadał farmaceuta Marcin Korczyk, znany także jako "Pan Tabletka".
Badania profilaktyczne to najlepszy sposób na wczesne wykrycie niepokojących zmian, a także większe szanse na pełne wyleczenie. Niestety, istnieje pewna grupa pań, które bardzo rzadko odwiedzają ginekologa.
"Układa się to w jeden spójny obrazek".
Jak nie dopuścić do zakażenia?
Przeszła metamorfozę, a jej drogę do szczęścia śledzą tysiące internautów.
Rodzajów antykoncepcji jest wiele. Niektóre działają doraźne, inne zabezpieczają przed niechcianą ciążą przez dłuższy czas. Mimo że dostęp do tego rodzaju środków jest stosunkowo łatwy, to wciąż są osoby, które sięgają po mniej niekonwencjonalne metody. Czy ich stosowanie ma sens i daje właściwą ochronę? Zapytaliśmy o to dr Annę Pyrę-Czernik, ginekologa z kliniki SafiMed .
Szczególnie niebezpieczne może być wpatrywanie się w telefon, kiedy przykładowo chce się zrobić właściwą pozę do selfie.