Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciom
25 lipca obchodzony jest Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciom. W 2022 roku w Polsce odnotowano 444 wypadki tonięć, w wyniku których zginęło 219 osób. Największa liczba zgonów dotyczyła osób powyżej 50. roku życia (203), a najczęstrzym miejscem takich wypadków jest jezioro (105) oraz rzeka (102). Najczęstszą okolicznością tego typu wypadków była kąpiel w miejscu niestrzeżonym, lecz nie zabronionym (67), a 107 osób przed wypadkiem spożywało alkohol. W 2023 roku podano wstępne dane za czerwiec i lipiec. Jak wynika z policyjnych statystyk, do tej pory odnotowano 109 przypadków utonięć.
Według ONZ utonięcie jest jedną z 10 głównych przyczyn śmierci na świecie, a wielu z nich można byłoby zapobiec. Obchody tego wydarzenia skupiają się profilaktyce, a więc uświadamianiu o zagrożeniu, organizowaniu zajęć nauki pływania, a także szkolenia w zakresie ratownictwa i resuscytacji.
29 maja 2023 roku Walne Zgromadzenie Światowej Organizacji Zdrowia (WHA) przyjęło pierwszą w historii rezolucję w sprawie zapobiegania utonięciom. Wezwano państwa członkowskie do opracowania oraz wdrożenia "programów, zapewnienia planowania w wielu sektorach oraz promowanie zapobiegania utonięciu poprzez zaangażowanie społeczności, budowanie potencjału i współpracę międzynarodową" podał portal zgwopr.eu.
Jak zapobiegać utonięciom?
Na stronie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kamieniu Pomorskim można przeczytać zasady bezpiecznej kąpieli. Są to:
- Pływaj tylko w miejscach strzeżonych czyli tam gdzie jest ratownik WOPR. Informują o tym znaki i tablice.
- Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach gdzie kąpiel jest zakazana.
- Nie wolno pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.
- Przestrzegaj regulamin kąpieliska, na którym przebywasz.
- Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.
- Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura 22-25 stopni).
- Nie pływaj w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność jest poniżej 50m), gdy wieje porywisty wiatr.
- Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję, krocze i nogi - unikniesz wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi.
- Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy.
- Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki "na główkę".
- Zabawy w wodzie powinny być dostosowane do Twoich umiejętności pływackich, wykluczające ryzyko i eskalację niebezpiecznych zachowań (brutalności, agresji, rywalizacji i wygłupów, np.: spychanie do wody z pomostów, z materacy innych osób korzystających z kąpieliska).
- Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak i nadmuchiwane koło.
- Kąpiąc się na kąpieliskach, zwracaj uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował Twojej pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc, to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach, to zawiadom inne osoby.
- Nie przystępuj do pływania na czczo i bezpośrednio po posiłku - wzmożona przemiana materii osłabia Twój organizm, zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może ponieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.
- Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Jeżeli chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby.
- Postaraj się, abyś był widoczny w wodzie dla innych osób korzystających z kąpieliska: załóż czepek na głowę lub zaopatrz się w bojkę na szelkach.
Ponadto Światowa Organizacja Zdrowia wzywa do podejmowania wszelkich działań w zakresie zapewniania bezpieczeństwa poprzez: montaż barierek zabezpieczających, planowanie placówek edukacyjnych z dala od wody, zapewnianie odpowiedniej opieki dorosłych nad dziećmi, prowadzenie nauki pływania wraz z zasadami bezpieczeństwa w wodzie i bezpiecznego ratownictwa, szkolenie osób postronnych w zakresie ratownictwa i resuscytacji, usprawnianie zarządzania ryzykiem powodziowym oraz ustalanie i egzekwowanie bezpiecznych przepisów odnośnie żeglugi i promów.
Co zrobić, kiedy widzimy osobę tonącą?
Jak podkreśla Centrum ratownictwa, zanim ruszymy na pomoc osobie tonącej, należy mieć na względzie własne bezpieczeństwo oraz mieć pewność, że jest się w stanie tego dokonać.
- Pierwsza pomoc przy tonięciu jest niezwykle wymagająca, bo w pewnym sensie narażasz własne życie, gdy wchodzisz do wody. Jeżeli nie umiesz pływać, masz wątpliwości, czy dasz radę, prąd rzeki jest zbyt silny lub zachodzą inne okoliczności, które mogą powodować zagrożenie Twojego życia, nie wchodź do wody, lecz wezwij pomoc. Zadzwoń na numer alarmowy 112 i opisz sytuację, a dyspozytor przydzieli odpowiednie jednostki ratunkowe - można przeczytać na portalu centrumratownictwa.com.
Pełne postępowanie, jak przeprowadzić pierwszą pomoc w przypadku utonięcia poznasz tu: centrumratownictwa.com.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Dziecko tylko zachłysnęło się wodą, ale wciąż grozi mu wtórne utonięcie. Jak zapobiec tragedii?
- Utonął ratując 19-miesięczną córkę. O czym należy pamiętać, przebywając nad wodą?
- Najczęstszy powód utonięcia. Czym jest prąd wsteczny?
Autor: Teofila Siewko
Źródło: statystyka.policja.pl/gov.pl/zgwopr.eu/centrumratownictwa.com
Źródło zdjęcia głównego: Rosmarie Wirz/Getty Images