Czy dzieci mogą kupić napoje energetyczne?
Za sprzedaż napojów energetycznych osobie, która nie ma jeszcze 18 lat - zgodnie z nowym prawem - grozi grzywna w wysokości do 2 tysięcy złotych. Nasz reporter Bartek Dajnowski postanowił sprawdzić, jak przestrzeganie nowego prawa wygląda w praktyce. Dziennikarz przeprowadził małą prowokację, do udziału w niej zaprosił aktorów - 12-letniego Damiana i 17-letnią Paulinę.
12-letniemu aktorowi napoju energetycznego nie sprzedał nikt. Zupełne inaczej było w przypadku 17-letniej Pauliny. Dziewczyna próbowała kupić energetyk w 15 miejscach, w 10 sprzedawca nie zapytał jej o dowód. Jak tłumaczyli się sprzedawcy, którzy chcieli sprzedać nastolatce napój energetyczny? Dowiecie się tego z powyższego nagrania.
Po jakie używki sięgają młodzi ludzie?
Energetyki pobudzają, sprawiają, że mamy więcej siły, energii. Powodują przyspieszenie czynności serca, przyspieszenie pracy układu nerwowego. - To wszystko jest krótkotrwałe, ale to jest jakby branie kredytu w swoim organizmie. Zaciąganie długu. Niestety nasze doświadczenia są takie, że energetyki to z tych łagodniejszych uzależnień, w które mogą wejść dzieci, bo to, co my widzimy w szpitalu, to już są uzależnienia od dużo trudniejszych substancji - powiedziała w Dzień Dobry TVN dr Aneta Górska-Kot, pediatra, ordynator Oddziału Pediatrii w Szpitalu Dziecięcym przy ul. Niekłańskiej w Warszawie.
Nasza rozmówczyni dodała, że do jej szpitala najczęściej trafią dzieci, które miksują różne substancje. Wyznała, że w ogromnej większości przypadków uzależniają się od marihuany. - I idą bardzo szybko przez kolejne etapy i problem główny, który mamy to jest mefedron i oksykodon. Mefedron to jest dopalacz, substancja syntetyczna, która bardzo szybko uzależnia. Ona działa godzinę, więc te dzieciaki sięgają natychmiast po nią, po kolejne dawki. W darknecie to jest miejsce, gdzie podobno w pół godziny można dostać, [...], oksykodon to lek stworzony jako lek przeciwbólowy i taka była intencja, jak dziś wiemy niezbyt czysta producentów tego leku, bo wiedzieli dobrze, że on bardzo szybko uzależnia, ma działanie podobne do morfiny - tłumaczyła specjalistka.
Czym jeszcze odurzają się młodzi ludzie? Jak można im pomóc? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie. "Jest personalizowany"
- Farmaceuci chcą wprowadzić specjalną usługę. Jaką?
- Czy soki owocowe powodują tycie? Badacze nie mają wątpliwości
Autor: Katarzyna Oleksik
Reporter: Bartek Dajnowski
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN