Co to jest atopowe zapalenie skóry (AZS)?
Natasza ma 13 lat i od najmłodszych lat choruje na atopowe zapalenie skóry (AZS). Z powodu zmian na skórze była wyśmiewana przez rówieśników. - Było mi przykro, płakałam. [...] Nawet nie chciałam czasami wychodzić z domu, bo właśnie tak ciężko było - wyznała Natasza Musialska, laureatka programu "Polski Pacjent w Avène".
Stany zapalne na skórze potrafią - okresowo - wyciszać się i nasilać. Wtedy skóra swędzi tak bardzo, że chorzy nie mogą powstrzymać potrzeby drapania się. - Stosowaliśmy rękawiczki, skarpetki, żeby się nie drapała. Bandaże na ręce. Bywało tak, że ja rano wstawałam i brałam zmiotkę i szufelkę, i zamiatałam mojej córki skórę - wyznała Anna Musialska, mama Nataszy.
Podstawą leczenia atopowego zapalenia skóry jest stosowanie tzw. emolientów. - Uszczelniając barierę naskórkową, działając przeciwzapalnie, stosując tę emolientoterapię, ewentualnie leki klasyczne czy już te nowoczesne leki biologiczne, [...], przywracamy to, dając możliwość kontroli choroby - tłumaczyła Aleksandra Lesiak, specjalista dermatolog-wenerolog, profesor i wykładowca akademicki, członkini Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Warto dodać, że AZS nie można się zarazić. Atopowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą i niestety nie da się jej wyleczyć.
Aby zawalczyć o swoje zdrowie, Natasza razem z mamą poleciała do Centrum Hydroterapii w Avène, w którym są źródła wody termalnej wspomagające leczenie atopowej skóry. Podczas blisko miesięcznego pobytu we Francji, nastolatka przeszła liczne konsultacje i kuracje dermatologiczne. Pozwoliły jej one odetchnąć od choroby. - Miałam zabiegi takie, jak kompresy, na te najbardziej zaostrzone miejsca - wyznała dziewczynka. - Nataszka wchodziła na 25 minut do wanny z bąbelkami, moczyła się, później przychodziła na prysznic intensywny do szyi, a później na mgiełkę całego ciała - dodała mama dziewczynki.
Jak nastolatce pomógł pobyt we Francji? Dowiecie się tego z dalszej części materiału.
Jak żyje się z AZS?
Natasza Musialska zapytana o to, co jest najgorsze w AZS - czy nieprzyjemne komentarze ze strony otoczenia, czy walka z bólem i chęcią podrapania się - odpowiedziała, że obie te rzeczy. - Inni ludzie pytają, co to jest, ale trzeba też walczyć o to, żeby się nie drapać, żeby nawilżać skórę - powiedziała nastolatka w Dzień Dobry TVN.
Mama Nataszy wyznała, że życie rodziny, w której ktoś choruje na AZS, nie jest łatwe. - Jak są nawroty tej choroby, to jest cała skóra zaczerwieniona i tak naprawdę to jest takie życie, jak na bombie, bo możemy się położyć spokojnie spać jednej nocy, a rano wstaniemy i już będziemy czerwoni. To jest bardzo trudne dla nas. Zmagamy się też z takimi psychicznymi rzeczami i finansowymi, całokształt niekiedy doprowadza nas do płaczu, jeżeli są nasilenia, obecnie jest ok - podkreśliła mama dziewczynki.
- Atopowe zapalenie skóry to choroba przewlekła, wieloczynnikowa, ma podłoże genetyczne na pewno. Podstawa tego to jest uszkodzenie tej zewnętrznej bariery naskórkowej. Bariera naskórkowa - prawidłowo działająca - to jest taki mur z zaprawą - mur, cegły, cement to trzyma. W atopowym zapaleniu skóry ten cement - go brak. Wnikają z zewnątrz różne czynniki drażniące, też ze skóry woda łatwiej wyparowuje, dochodzi do zaburzenia mikrobiomu skóry. [...] Te wszystkie elementy, te puzzle powodują, że w konsekwencji mamy atopowe zapalenie skóry - tłumaczyła w Dzień Dobry TVN Aleksandra Lesiak.
W walce z atopowym zapaleniem skóry stosuje się przede wszystkim emolienty, ale nie tylko. - Mówiliśmy tutaj o Avène, gdzie dermokosmetyki, dermokosmetyki plus są naprawdę fantastyczne, natomiast to, jest podstawa, ale w przypadkach ciężkiego AZS, [...], to jest leczenie lekami czy immunosupresyjnymi, klasycznymi, [...], ale też mamy w Polsce możliwość leczenia w ramach programu lekowego. To są leki biologiczne i też małe cząsteczki - dodała specjalistka.
Czy program jest refundowany? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Dziecko stało się "zimne i szare". Mamy ostrzegają przed groźnym wirusem
- Ruszają szczepienia przeciwko grupie. Kto może zrobić to za darmo? "Wirus szybko się zmienia"
- Ostrzeżenia przed małpią ospą. "Krosty robią się po prostu dziurą w skórze"
Reporter: Sylwia Repeła
Źródło zdjęcia głównego: Anita Walczewska/East News