Materiał promocyjny

"Brałam zmiotkę i szufelkę, i zamiatałam mojej córki skórę". Tak wygląda życie z AZS

Co to jest atopowe zapalenie skóry?
Nieustannie swędząca skóra
Źródło: Dzień Dobry TVN

U pacjentów z AZS na skórze pojawiają się czerwone zmiany. Często są one bardzo swędzące. Jak można sobie poradzić z tym schorzeniem? Czy istnieje szansa na pełne wyleczenie? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziały Aleksandra Lesiak, specjalista dermatolog-wenerolog oraz Natasza, która zmaga się z AZS i jej mama Anna Musialska.

Co to jest atopowe zapalenie skóry (AZS)?

Natasza ma 13 lat i od najmłodszych lat choruje na atopowe zapalenie skóry (AZS). Z powodu zmian na skórze była wyśmiewana przez rówieśników. - Było mi przykro, płakałam. [...] Nawet nie chciałam czasami wychodzić z domu, bo właśnie tak ciężko było - wyznała Natasza Musialska, laureatka programu "Polski Pacjent w Avène".

Stany zapalne na skórze potrafią - okresowo - wyciszać się i nasilać. Wtedy skóra swędzi tak bardzo, że chorzy nie mogą powstrzymać potrzeby drapania się. - Stosowaliśmy rękawiczki, skarpetki, żeby się nie drapała. Bandaże na ręce. Bywało tak, że ja rano wstawałam i brałam zmiotkę i szufelkę, i zamiatałam mojej córki skórę - wyznała Anna Musialska, mama Nataszy.

Podstawą leczenia atopowego zapalenia skóry jest stosowanie tzw. emolientów. - Uszczelniając barierę naskórkową, działając przeciwzapalnie, stosując tę emolientoterapię, ewentualnie leki klasyczne czy już te nowoczesne leki biologiczne, [...], przywracamy to, dając możliwość kontroli choroby - tłumaczyła Aleksandra Lesiak, specjalista dermatolog-wenerolog, profesor i wykładowca akademicki, członkini Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Warto dodać, że AZS nie można się zarazić. Atopowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą i niestety nie da się jej wyleczyć.

Aby zawalczyć o swoje zdrowie, Natasza razem z mamą poleciała do Centrum Hydroterapii w Avène, w którym są źródła wody termalnej wspomagające leczenie atopowej skóry. Podczas blisko miesięcznego pobytu we Francji, nastolatka przeszła liczne konsultacje i kuracje dermatologiczne. Pozwoliły jej one odetchnąć od choroby. - Miałam zabiegi takie, jak kompresy, na te najbardziej zaostrzone miejsca - wyznała dziewczynka. - Nataszka wchodziła na 25 minut do wanny z bąbelkami, moczyła się, później przychodziła na prysznic intensywny do szyi, a później na mgiełkę całego ciała - dodała mama dziewczynki.

Jak nastolatce pomógł pobyt we Francji? Dowiecie się tego z dalszej części materiału.

Jak żyje się z AZS?

Natasza Musialska zapytana o to, co jest najgorsze w AZS - czy nieprzyjemne komentarze ze strony otoczenia, czy walka z bólem i chęcią podrapania się - odpowiedziała, że obie te rzeczy. - Inni ludzie pytają, co to jest, ale trzeba też walczyć o to, żeby się nie drapać, żeby nawilżać skórę - powiedziała nastolatka w Dzień Dobry TVN.

Mama Nataszy wyznała, że życie rodziny, w której ktoś choruje na AZS, nie jest łatwe. - Jak są nawroty tej choroby, to jest cała skóra zaczerwieniona i tak naprawdę to jest takie życie, jak na bombie, bo możemy się położyć spokojnie spać jednej nocy, a rano wstaniemy i już będziemy czerwoni. To jest bardzo trudne dla nas. Zmagamy się też z takimi psychicznymi rzeczami i finansowymi, całokształt niekiedy doprowadza nas do płaczu, jeżeli są nasilenia, obecnie jest ok - podkreśliła mama dziewczynki.

- Atopowe zapalenie skóry to choroba przewlekła, wieloczynnikowa, ma podłoże genetyczne na pewno. Podstawa tego to jest uszkodzenie tej zewnętrznej bariery naskórkowej. Bariera naskórkowa - prawidłowo działająca - to jest taki mur z zaprawą - mur, cegły, cement to trzyma. W atopowym zapaleniu skóry ten cement - go brak. Wnikają z zewnątrz różne czynniki drażniące, też ze skóry woda łatwiej wyparowuje, dochodzi do zaburzenia mikrobiomu skóry. [...] Te wszystkie elementy, te puzzle powodują, że w konsekwencji mamy atopowe zapalenie skóry - tłumaczyła w Dzień Dobry TVN Aleksandra Lesiak.

W walce z atopowym zapaleniem skóry stosuje się przede wszystkim emolienty, ale nie tylko. - Mówiliśmy tutaj o Avène, gdzie dermokosmetyki, dermokosmetyki plus są naprawdę fantastyczne, natomiast to, jest podstawa, ale w przypadkach ciężkiego AZS, [...], to jest leczenie lekami czy immunosupresyjnymi, klasycznymi, [...], ale też mamy w Polsce możliwość leczenia w ramach programu lekowego. To są leki biologiczne i też małe cząsteczki - dodała specjalistka.

Czy program jest refundowany? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

DD_20240913_AZS_REP
Jak AZS wpływa na życie całej rodziny?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości