Początki walki z łuszczycą
Łuszczyca pojawiła się u Dominiki w wieku 14-15 lat. Pierwsze zmiany skórne zaczęły się na łokciach, a z czasem ich liczba się zwiększała. Leczenie choroby okazało się być trudnym procesem, który wymagał od nastolatki dużo cierpliwości i determinacji. Przez dwa lata szukała dobrego dermatologa, który byłby w stanie jej pomóc.
- Ja się wstydziłam, gdy ktoś zobaczył moje plamki. Unikałam wyjazdów nad jezioro ze znajomymi, a jeżeli jeździłam, to oczywiście były długie spodnie, jakieś czarne legginsy. Mój mąż do mnie zawsze mówił "łuska", znamy się od liceum, ale kiedy zaczęliśmy być razem, po pół roku znajomości odważyłam się powiedzieć mu, że mam chorobę skóry - wspominała Dominika Jeżewska, inicjatorka kampanii "Daj Się Odkryć".
- Teraz jestem na leczeniu biologicznym, które bardzo mi pomaga. Przyjmuję taki lek, który podaję sobie co 2 tygodnie - dodała.
Łuszczyca a życie codzienne
Łuszczyca nie wpływa tylko na zdrowie fizyczne, ale również na codzienne funkcjonowanie. Mały Antoś, drugi bohater naszego materiału miał pokryte 90% swojego ciała.
- Z chorobą żyjemy od roku. Antoś miał 6 lat. Pierwsza zmiana pojawiła się na brwi. To była bardzo malutka kropeczka. Coraz więcej było tych zmian na skórze. (...) Antoś jest najsilniejszy z całej rodziny, dlatego że od pierwszego dnia, kiedy to ciałko naprawdę było bardzo pokryte łuszczycą, nie zakrywa się - powiedziała Gabriela Sokołowska, mama Antosia.
Skąd się bierze ta podstępna choroba?
- Łuszczyca jest chorobą zapalną. Dotyczy od 1-3 procent populacji. Jeżeli zajęta jest sama skóra gładka, to jeszcze możemy włożyć bluzkę, spodnie, ale trzeba pamiętać, że ona zajmuje również skórę owłosioną głowy, twarz, paznokcie, ręce i stopy. W zależności od tego, która z tych okolic jest zajęta, to jest bardziej lub mniej stygmatyzujące dla pacjenta - tłumaczyła prof. Irena Walecka, kierownik Kliniki Dermatologii CMPK w CSK MSWiA w Warszawie.
- Na łuszczycę można zachorować od noworodka do później starości. (...) Jeżeli jedna osoba ma w rodzinie łuszczycę, to prawdopodobieństwo jest na poziomie 20 procent. Jeśli już 2 osoby, to już ono wzrasta do 60 paru, więc ta predyspozycja genetyczna jest bardzo istotna, ale musi wystąpić pewien czynnik środowiskowy - stres, palenie papierosów, alkohol. Wszystko to, co jest używką, jest takim starterem - wyjaśniła ekspertka.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Ostrzeżenia przed małpią ospą. "Krosty robią się po prostu dziurą w skórze"
- Czym tak naprawdę jest choroba Alzheimera? Badacz przedstawił innowacyjną teorię
- Kiedy "starość" najmocniej daje o sobie znać? Badacze już to wiedzą
Autor: Agnieszka Mrozińska
Reporter: Sylwia Ciźla
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN