Źle, jeśli mamy niedobór witamin, źle jeśli spożywamy je w nadmiarze. Jak zachować równowagę? Czy powinniśmy przyjmować witaminy w tabletkach i co wiemy o witaminach? O to zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN dr. Pawła Grzesiowskiego. Najważniejsze, żebyśmy pamiętali, że witaminy w większości nie są zużywane w nadmiernych ilościach w trakcie infekcji - mówił. Po co nam zatem suplementy diety? - Zupełnie nie rozumiem tego trendu, 80 proc. ludzi łyka coś, każdy ma swoją tabletkę - mówił.
Ida Karpińska usłyszała diagnozę, która brzmiała jak wyrok: rak szyjki macicy. W porę wykonane badanie uratowało jej życie. W podłoża niechęci do robienia regularnych badań leży zwykły ludzki strach. Pokonaj go i nie daj szansy nowotworowi!
Często chorych na raka traktuje się jak trędowatych. Aby odczarować tę chorobę dr n. med., onkolog Dariusz Godlewski oraz Karol Lewandowski, który wygrał walkę z rakiem, zaangażowali się w akcje "Policzmy się z rakiem". W studiu Dzień Dobry TVN towarzyszyła im Anna Maruszeczko z Fundacji TVN „Nie jesteś sam”.
Z Ewą Kopacz, marszałkiem Sejmu i dr. Jerzym Giermkiem, Kierownikiem Centrum Profilaktyki Nowotworów rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN o profilaktyce w leczeniu nowotworów i o centrum, w którym już w czerwcu będzie można bezpłatnie wykonać badania skóry i sprawdzić czy jest się chorym na czerniaka. Co udało się osiągnąć od czasu uruchomienia Centrum Profilaktyki Nowotworów w Warszawie?
Posiada bazę danych i interfejs oraz historię ważenia. Stworzyli ją naukowcy z Politechniki Gdańskiej. Wyjątkowa waga powstała z myślą o osobach, które mają kłopoty z krążeniem krwi, są po udarach oraz moją wadę serca.
Co w budynku studni miejskiej w Warszawie robią małże, rybki, skorupiaki i gupiki? I co testują? Jak wygląda ich standardowa "rozmowa kwalifikacyjną"?
Co trzeci mieszkaniec Europy jest alergikiem, dlatego Europejska Fundacja Badań nad Alergią postanowiła przyznać specjalne certyfikaty hotelom, które są przyjazne dla osób cierpiących na różnego rodzaju alergie.
Ile osób rocznie umiera w Polsce po użądleniu owada? W jaki sposób możemy sprawdzić, czy jesteśmy uczuleni na jad pszczoły lub osy? Gościem Dzień Dobry TVN był dr Aleksander Zakrzewski, alergolog z Kliniki Chorób Infekcyjnych i Alergologii Centralnego Szpitala Klinicznego MON. Jaki lek powinny mieć ze sobą osoby uczulone na jad osy? Kiedy po użądleniu pojawiają się pierwsze objawy wstrząsu anafilaktycznego?
Gościem Anny Maruszeczko w "Zielonych drzwiach" był protetyk i fizjoterapeuta Paweł Błachowski. Proteza to dopiero początek długiej drogi w oswajaniu niepełnosprawności. Taki pacjent musi włożyć mnóstwo pracy w to, by poruszać się za pomocą protezy. Dlaczego w Polsce protezy są tak drogie, a dofinansowanie tak małe? Dlaczego Państwo nie wspiera osób niepełnosprawnych?
Kiedy kobieta może zajść w kolejną ciążę po porodzie? Czy szybkie ponowne zajście w ciążę jest zdrowe dla kobiety? Lekarze zalecają, by ten okres nie był krótszy niż 6 tygodni po porodzie - wyjaśnia ginekolog dr Grzegorz Południewski. Czy prawdą jest, że intensywne karmienie piersią chroni przed ciążą? Czy kobieta może przyjmować leki w trakcie karmienia piersią?
Po 31 grudnia 2008 roku znikną z aptek setki tańszych odpowiedników markowych leków. Ministerstwo Zdrowia temu nie zapobiega, a mogłoby, przy okazji zyskując pieniądze na służbę zdrowia. Stanie się tak z tymi preparatami, których producenci nie złożą do 30 czerwca w Urzędzie Rejestracji Leków wymaganych dokumentacji, na podstawie których, ich leki będą dopuszczone do obrotu zgodnego ze standardami Unii Europejskiej.
Chińskie tabletki odchudzające zostały już wycofane z aptek, ale w Internecie nadal może je zakupić. Mogą powodować udar mózgu i zawał mięśnia sercowego - przestrzega dr Piotr Gryglas. O tym, jak działa subitramina rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z naszym ekspertem. Czy sibutramina uzależnia jak amfetamina?
18-latek z Wielkopolski zaszczepił się przeciwko tężcowi i błonicy i niestety wkrótce po tym zmarł, ponieważ poszedł na to szczepienie przeziębiony. Jak to możliwe, by organizm tak zareagował na szczepionkę? O to zapytaliśmy doktora Piotr Gryglasa, który ostrzega, że po niektórych szczepionkach możemy mieć bardzo silne odczyny alergiczne i podkreśla, że do każdego szczepienia powinien kwalifikować danego pacjenta lekarz. - Każda ostra infekcja nie kwalifikuje pacjenta do szczepienia - mówił w Dzień Dobry TVN internista.
Onkolog prof. Andrzej Mackiewicz, twórca szczepionki na czerniaka, był gościem Dzień Dobry TVN. To szczepionka, która leczy, a nie zapobiega czerniakowi. Jednak mogłaby każdego roku pomóc kilkuset chorym osobom, gdyby była zarejestrowana, a to jest bardzo kosztowne. Dlaczego szczepionka na czerniaka nie jest dostępna dla wszystkich chorych? - My jesteśmy naukowcami, którzy stworzyli pewien lek, który pechowo dla wszystkich działa. I to stanowi olbrzymi problem - mówił prof. Mackiewicz w Dzień Dobry TVN.
Niestety, jak co roku, nastał sezon na kleszcze. Jak postępować i gdzie bywać, by tych groźnych owadów nie spotkać na swojej drodze? Czy bolerioza, czyli choroba przenoszona przez kleszcze, jest uleczalna? Na ile preparaty dostępne w aptekach skutecznie odstraszają kleszcze? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy internistę dr. Piotra Gryglasa.
Wczoraj w kawiarence TVN Cafe zainteresowanie badaniem znamion przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Wskazuje to na rosnący poziom świadomości nowotworowej i wiedzy na temat czynników kancerogennych wśród Polaków. W końcu nowotwór wcześnie wyryty to nowotwór niemal w stu procentach uleczalny. Niestety nasz dermatolog dr Łukasz Preibisz, który badał wczoraj zmiany skórne znalazł kilka zmian podejrzanych o zmiany nowotworowe, a nawet jedną, która wyglądała na czerniaka.
Borys przez pierwsze dwa lata życia rozwijał się normalnie. Nagle zamknął się w sobie, przestał zauważać rodziców, przestał mówić, przytulać się i chciał oglądać na okrągło tylko jedną bajkę. Specjaliści postawili diagnozę: autyzm. Ojciec Borysa marzy, by kiedyś mógł z nim normalnie porozmawiać. Takie marzenie miał też tata autystycznego Michała, który zaczął mówić, gdy miał 4,5 roku. Jak dbać o autystyczne dziecko?
W naszej kawiarence urzędował dziś dermatolog dr Łukasz Preibisz. Każdy mógł przyjść do kawiarenki, by bezpłatnie się przebadać i sprawdzić, czy znamiona, które ma na skórze powinny budzić jego niepokój. Do tego służy dermatoskop, który znamię powiększa nawet czterdziestokrotnie. Czy kolor i średnica znamienia mają znaczenie? Sprawdź swoje znamiona zanim wystawisz je na słońce!
Ortopeda dr Arkadiusz Rymarczyk ma ostatnio sporo pracy. A wszystko za sprawą zmiennej temperatury - raz dodatniej, a innym razem ujemnej. Na ulicach jest ślisko, a to sprzyja złamaniom i kontuzjom. Skutkiem poślizgnięć są: zwichnięcia, stłuczenia i złamania kończyn. Jak ich uniknąć? Jak iść, żeby nie upaść i jak upadać, żeby nie zrobić sobie krzywdy? O tym w Dzień Dobry TVN dr Arkadiusz Rymarczyk.
W Ameryce pojawił się pomysł na błyskawiczne odchudzanie przed ślubem. Lekarz wkłada kobiecie rurkę przez nos do żołądka i przed ślubem przyszła panna młoda odżywia się w ten sposób tylko płynami. Amerykańcy lekarze włączają odżywianie przez rurkę do swoich usług. Czy ta szokująca metoda odchudzania może przyjąć się w Polsce? O komentarz poprosiliśmy w Dzień Dobry TVN dietetyka Annę Krotowicz i internistę Piotra Gryglasa, który do studia przywiózł taką rurkę, by pokazać jak ona wygląda.
U Roberta dwa lata temu zdiagnozowano nowotwór mózgu. Po likwidacji guza doszło jednak do niedokrwienia rdzenia kręgowego. Chłopak na trzy miesiące stracił możliwość poruszania się o własnych siłach. Być może wszystko potoczyłoby się zupełnie inaczej, gdyby nie ojciec Joachima - Robert Czerniak. To on osiem godzin dziennie rehabilitował syna. Rehabilitacja przyniosła skutek. Teraz obaj chcą się wybrać rowerem do Australii - w duchową podróż, która także ma na celu usprawnić Joachima.
Joanna Wrona zaszła w upragnioną ciążę. Lekarze orzekli, że wszystkie organy wewnętrzne nienarodzonego jeszcze dziecka nie wykształciły się i już się nie wykształcą. Musieli zlecić cesarskie cięcie. Gloria Maria Wrona przyszła na świat pod koniec 6. miesiąca ciąży. Dziś, po niespełna siedmiu latach, jest prawidłowo rozwijającą się dziewczynką. Zdrowie Glorii Marii rodzice zawdzięczają Janowi Pawłowi II. Całą i zdrową rodzinę gościliśmy w studiu Dzień Dobry TVN.
Jeden z posłów PO pracuje nad ustawą, która pozwoli aptekarzom odmówić klientowi sprzedaży tabletek antykoncepcyjnych, jeśli sprzedaż taka będzie naruszała jego sumienie. Z ginekologiem dr Grzegorzem Południewskim rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN o zasadności takiej ustawy!
Jak to jest z krowim mlekiem - pić czy nie pić? - Normy mówią, że małe dzieci do lat trzech nie powinny tego mleka pić, bo jest tam dużo białka i składników mineralnych dla ich maleńkich nerek i mogłyby je obciążyć. Natomiast powyżej trzeciego roku życia nie ma specjalnych przeciwwskazań - wyjaśnia w Dzień Dobry TVN dietetyk Alicja Kalińska. Co mogą zrobić ci, którzy nie tolerują laktozy? Czy dziecko, które nie pije mleka będzie miało słabe kości i zęby? Mleko do kawy ma sens?
Co trzeci dorosły Polak ma problemy ze słuchem. Do laryngologa przychodzą już 30 - letnie osoby, kiedy niespełna 10 lat temu z tymi samymi dolegliwościami zgłaszali się sześćdziesięciolatkowie. Co jest temu winne? Zmierzyliśmy poziom hałasu emitowany w dużym mieście.
Wiosna dla alergików to czas kataru, kaszlu i wysypki. Nachodzi maj, a w maju najbardziej pyli brzoza. Jak odróżnić tradycyjny katar od tego alergicznego? Czy alergii na konkretny alergen można nabawić się nagle i czy są ludzie do niej predestynowani? Do jakich powikłań mogą prowadzić nieleczone objawy alergii? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy alergologa dr med. Piotra Dąbrowieckiego.
Gospodyni "Zielonych drzwi" Anna Maruszeczko rozmawiała z dr n. med. Wojciechem Hautzem, kierownikiem Oddziału Okulistyki w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie o chorobach oczu u małych dzieci.
Różowe tło z dwoma punktami. Po ich dotknięciu pojawia się kontur kobiecego ciała z nagim biustem. I hasło: "Dotykaj ich, by być pewnym, że nie znikną". Tak czeska organizacja walcząca z rakiem piersi uczy mężczyzn, jak uchronić swoje partnerki przed rakiem piersi. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dr Pawła Grzesiowskiego, który pokazał, jak badać piersi, by wcześnie wykryć ewentualnego raka i tym samym uratować sobie życie.
Jak powinien zareagować rodzic, który podejrzewa, że dziecko połknęło detergent? - Zdecydowanie nie powinniśmy wywoływać wymiotów u dziecka, ani dawać dziecku do picia żadnych substancji, czyli nie dajemy mleka, wody do picia - wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Joanna Pawłowska, lekarz pediatra z Kliniki Gastroenterologii, Hepatologii i Zaburzeń Odżywiania Centrum Zdrowia Dziecka. Dlaczego?
Czy wieloletnia kuracja lekami hormonalnymi może być zagrożeniem dla zdrowia kobiety? Okazuje się, że leki hormonalne mogą doprowadzić do wzrostu ciśnienia tętniczego, rozwoju nowotworów narządów rodnych lub piersi oraz choroby zakrzepowo-zatorowej. Jak rozpoznać, że dane pigułki nam służą lub nie? Kiedy odstawić tabletki antykoncepcyjne? O skutkach odstawienia pigułek antykoncepcyjnych rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN dr. Piotrem Gryglasem.