Rodzic niepełnosprawnego dziecka wcale nie musi rezygnować z pracy i kariery. Jest ktoś, kto może mu pomóc w opiece nad dzieckiem. To asystent dedykowany osobom niepełnosprawnym. Jak egzekwować prawa, które przysługują niepełnosprawnym uczniom? Poznajcie historię małej Zuzi i posłuchajcie rad dr. Pawła Kubickiego, rzecznika uczniów niepełnosprawnych. Rozmowę poprowadziła Anna Maruszeczko z Fundacji TVN „Nie jesteś sam”.
Osoba otyła żyje 9 lat mniej niż ta bez nadwagi. Dieta białkowa to jedna z najbardziej popularnych, ale też najbardziej kontrowersyjnych diet. Jej przeciwnicy twierdzą, że wyniszcza organizm. Zwolennicy, że to jedyna skuteczna metoda odchudzania. Jak jest naprawdę? Na czym dokładnie polega dieta Dukana? Czy jedzenie samego mięsa, ryb i warzyw może prowadzić do zaburzenia pracy nerek? Co z efektem jojo? W studiu Dzień Dobry TVN dr Pierre Dukan zadał kłam poglądom głoszonym przez dietetyków, którzy twierdzą , że jego dieta ma poważne konsekwencje zdrowotne.
Polacy przodują w przyjmowaniu leków przeciwbólowych. A przecież w głowie nie ma co boleć. Mózg nie posiada receptorów bólowych. W takim razie, dlaczego dopada nas ból głowy i co wywołuje migrenę? W studiu Dzień Dobry TVN gościem był dr Paweł Grzesiowski.
Zbierali na cycki, nowe fryzury i dragi teraz każą rozmawiać o dupach. Kolejna kontrowersyjna kampania fundacji Rak'n'Roll ma skłonić mężczyzn do badań, by ci mogli się uchronić się przed rakiem prostaty. Jest on drugim nowotworem pod względem zachorowań. Pierwszy to rak płuc. Jakie są czynniki ryzyka raka prostaty? W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: Patrycja Rzucidło oraz Jacek Maciejewski z fundacji Rak'n'Roll.
Zarodniki grzyba ma każdy z nas. Głównie bytują w układzie pokarmowym. Całkowicie nie możemy się ich pozbyć, ale możemy kontrolować ich przyrost poprzez odpowiedni dobór pokarmów. Na rozrost zagrzybienia mają wpływ między innymi: cukier, pszenica, alkohol. Jaką funkcję w naszym organizmie pełnią grzyby? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dietetyka klinicznego Magdalenę Wójcik-Kacprzak.
Stomatolog Lidia Majewska, specjalizująca się w stomatologii dziecięcej, opowiedziała w Dzień Dobry TVN o profilaktyce w leczeniu zębów. Jak zapobiec osłabieniu zębów w czasie ciąży? Czy ciężarna może korzystać podczas wizyty u stomatologa ze znieczulenia? Kiedy powinniśmy się wybrać z dzieckiem na pierwszą wizytę do stomatologa? Pamiętajmy o właściwych nawykach higienicznych i regularnych kontrolach - radzi ekspert, gośc Dzień Dobry TVN.
Dr Pierre Dukan, twórca najsłynniejszej diety proteinowej, pozwał francuskiego dietetyka Jeana-Michela Cohena. Cohen nazwał dietę Dukana "niebezpieczną fantazją". Sprawa trafiła do sądu. W Dzień Dobry TVN o kontrowersyjnej diecie i spekulacjach na temat wyroku rozmawialiśmy z dietetykiem Magdaleną Jarzynką.
Z internistą doktorem Piotrem Gryglasem rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN o nowej chorobie cywilizacyjnej, czyli zgadze, często nazwywanej refluksem. Co wywołuje zgagę? Jakie chorbowy może powodować zgaga? Jak leczyć refluks żołądka? Czy wystarczy wypić szkalnkę mleka?
O tym, jak ustrzec się chorób dziąseł i, jak dbać o jamę ustną mówiła w Dzień Dobry TVN, stomatolog Agata Gieorgijewska.
Dziś urodziny Ani Wendzikowskiej, a jutro - 8 września - Światowy Dzień Fizjoterapii. W 75 gabinetach fizjoterapeutycznych w całej Polsce będzie można skorzystać z pomocy doświadczonych fizjoterapeutów. Z takiej pomocy korzysta aktor Piotr Gąsowski, który jakis czas temu uległ kontuzji. Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy fizjoterapeutę Macieja Krawczyka i Aleksandra Lizaka, członka zarządu głównego Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska. Kiedy warto iśc do fizjoterapeuty?
Pomimo, że większość rodziców nie pozwala swoim dzieciom pić kawy, te jednak przyjmują kofeinę w innych ogólnie dostępnych napojach. Czy da się przed nimi ustrzec młodzież i dzieci? Ile naprawdę kofeiny zawierają napoje energetyzujące i napoje koloru czarnego oraz jakie skutki może mieć uzależnienie od kofeiny? W studiu Dzień Dobry TVN dietetyczka Agata Białek omówiła zawartość kofeiny w poszczególnych napojach. Jakie są objawy uzależnienia od substancji pobudzających?
Fundacja TVN "Nie jesteś sam" od lat wspiera dzieci z mukowiscydozą. Do tej pory nie wynaleziono skutecznego leku na te chorobę. U ilu dzieci rocznie w Polsce wykrywa się tę chorobę? Jak wygląda życie chorych na mukowiscydozę? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dr Dorotę Sands z Poradni Mukowiscydozy w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie.
Czescy lekarze podłączyli 37-letniego strażaka do sztucznego serca. W oczekiwaniu na serce dawcy strażak żyje bez swojego serca już około pięć miesięcy. Jak to możliwe? Jak przygotowuje się pacjenta do takiego zabiegu? O to zapytaliśmy doktora Piotr Gryglasa.
Joanna Koroniewska i Magda Prokopowicz przybliżyły nam dziś w studiu "Dzień Dobry TVN" założenia akcji "Przyjaciele od piersi". Co ma ona na celu, jakie są jej założenia i jak będzie wyglądać?
Statystyki są zatrważające: ponad 60 proc. mężczyzn i 50 proc. kobiet boryka się z nadwagą lub otyłością. Jak karmić dziecko, by w przyszłości jako dorosły człowiek nie miało problemów z wagą? Do którego miesiąca życia karmić malucha piersią i, kiedy ją odstawić? Kiedy zacząć zwracać uwagę na zapotrzebowanie energetyczne i jakie proporcje węglowodanów, tłuszczy i białka gwarantują zgrabną sylwetkę? W studiu Dzień Dobry TVN dietetyk Anna Jelonek omówiła główne założenia diety dziecka oraz wyjaśniła, jak przekuć je na efekty.
Wszystko zaczęło sie od zastrzyków, które robiła lalkom. Potem te niecodzienne praktyki przeniosła na swojego kolegę, który trafił do szpitala. Zawsze chciała zostać lekarzem i pojechać na misję w głąb Czarnego Lądu, choć jej rodzice mieli wobec niej inne plany. Prof. Elżbieta Starosławska postawiła na swoim i spełniła swoje marzenia. Dziś jest Szefową Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, królową onkologii, a pacjenci nazywają ją Aniołem. W studiu Dzień Dobry TVN gościem była sama Pani prof. Elżbieta Starosławska.
Jesteś zdrowa, lekarz mówi ci, że możesz mieć dzieci, a jednak nie zachodzisz w ciążę? Powodem może być psychiczna blokada! Gościem Dzień Dobry TVN była psycholog Anna Kędzierska, z którą rozmawialiśmy na temat niefizjologicznych powodów, dla ktorych czasami nie zachodzimi w ciążę. 30 proc. par starających się o dziecko nie może zajść w ciążę z powodu blokady psychicznej. Dotyczy to zarówno kobiet jak i mężczyzn. Jakie czynniki wpływają na obniżenie płodności? Jak pokonać psychiczną barierę przed ciążą?
Wśród kibiców piłki nożnej są także, co zrozumiałe, osoby niepełnosprawne. Czy osoby na wózkach mogą bez przeszkód wjechać na stadion i kibicować ulubionej drużynie? W studiu Dzień Dobry TVN gościem była Monika Chabior, która jest odpowiedzialna za to, by Euro 2012 było imprezą w pełni dostępną dla osób niepełnosprawnych. Wysłuchała jej Anna Maruszeczko z Fundacji TVN „Nie jesteś sam”.
27, 28 i 29 czerwca będziemy obchodzić drugie Światowe Dni Spirometrii. W tych dniach w Polsce będą odbywać się darmowe badania spirometryczne. W ubiegłym roku udało się przedać aż 7 tysięcy Polaków. Takie dbadnie pozwala wykryć astmę oskrzelową i przewlekłą obturacyjną chorbę płuc. Każda osoba, która pali tytoń jest zagrożona POCHP - wyjaśniał ekspert Dzień Dobry TVN - płk dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, zastępca komendanta WIM. Jak objawia się przewlekła obturacyjna choroba płuc?
Emocje związane z udziałem polskiej reperezentacji w Euro 2012 już za nami, a przed nami fala upałów. Jak nie odwodnić się w czasie upałów? Jaki wpływa mają wysokie temperatury na osoby zagrożone zawałem? Gościem Dzień Dobry TVN był internista Piotr Gryglas.
Niedawno, podczas konferencji w Pradze, polskie położne obwołano najlepiej zorganizowanymi położnymi w Europie Wschodniej. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy: ekomamę Reni Jusis oraz położną Edytę Dzierżak-Postek, które omówiły plusy i minusy tej profesji.
Motywują do nauki i wzmacniają szybkość reakcji - gry komputerowe dla niepełnosprawnych. Pomogą w rehabilitacji dzieci i dorosłych.
Kolejnym tematem "Zielonych drzwi" jest rehabilitacja, często żmudna i czasochłonna, ale dla wielu dzieci z porażeniem mózgowym jest szansą na samodzielność. Poznajcie historię Igora. Gościem Anny Maruszeczko był fizjoterapeuta Abakumow.
Jakie są skutki stosowania silnych antyperspirantów przy nadmiernej potliwości? Czy tak długa blokada gruczołów potowych jest bezpieczna dla zdrowia? O przyczynach nadmiernej potliwości i wpływie antyperspirantów na nasze zdrowie rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z internistą Piotrem Gryglasem.
To właśnie hormony w dużej mierze kształtują nasze samopoczucie. Jak wpływają na nasze zdrowie? - To nie jest tak, naszym życiem rządzi mózg i od jego czynności w dużej mierze zależy wydzielanie hormonów, czyli substancji chemicznych, które wydziela właściwie każda tkana naszego organizmu, żeby się skomunikować z innymi - wyjaśnia ednokrynolog dr Lucyna Bednarek-Papierska. Dlaczego kobiety częściej chorują na zaburzenia tarczycy? Za co odpowiadają: przysadka, trzustka, nadnercza i jajniki?
Dziewięcioletni Piotruś podczas jednej z zabaw złamał rękę. Trafił do szpitala, tam został zdiagnozowany i leczony. Pomimo tego, że chłopiec zgłaszał złe samopoczucie został wypisany do domu. Lekarze i pielęgniarki twierdzili, że konfabuluje. Jak się okazało - byli w błędzie.
Pani Elżbieta Wiech od dziecka porusza się na wózku inwalidzkim. Pracuje, jest kochającą żoną i troskliwą matką. Kiedy zaszła w ciążę lekarz chwycił się za głowę. Wtedy Pani Elżbieta spotkała na swojej drodze ginekolożkę Monikę Łukasiewicz. Tak na świat przyszła Wiktoria.
Jest niechcianym i nielubianym lokatorem. Walka z nim do łatwych nie należy. Najbardziej zanieczyszczone mieszkania to te, które znajdują się wzdłuż ciągów komunikacyjnych. Jakie jeszcze czynniki wpływają bezpośrednio na gromadzenie się kurzu w naszych domach?
Jego niedobór w ludzkim organizmie prowadzi do chorób tarczycy, zatrzymania wzrostu u dzieci, problemów z układem rozrodczym u dorosłych oraz niedorozwojem centralnego układu nerwowego. Dlaczego jeszcze jod jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu i czy wystarczy odwiedzić jedną z nadbałtyckich miejscowości, by uzupełnić deficyt tego pierwiastka? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dr. med. Helenę Jastrzębską z Kliniki Endokrynologii CNKP.
O to zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN internistę Piotr Gryglasa, który mówi, że higieny nigdy za wiele, i że powinniśmy zawsze sterylizować i skórę pacjenta i narzędzia, i czy to jest gabinet kosmetyczny, czy sala operacyjna, to narzędzia powinny być wysterylizowane. Infekcja grzybicza, gronkowiec, wirusowe zapalenie wątroby typu C, to niebezpieczne choroby, którymi możemy się zakazić podczas wizyty u kosmetyczki, jeżeli narzędzia nie są sterylizowane. Jakie są objawi wirusowego zapalenia wątroby typu C?