Podczas gdy odpowiedzialność za naszą nadwagę przenosimy na czynniki genetyczne, w aż 80 procentach, otyłości jesteśmy winni sami i nasz zły styl życia. W studiu Dzień Dobry TVN rozmawiliśmy o kardynalnych błędach, które popełniamy w trakcie odchudzania oraz o czynnikach sprzyjających otyłości. Gośćmi były: koordynatorka akcji „Uwaga Nadwaga” Zofia Urbańczyk oraz dietetyczka Beata Prusińska.
Chore dziecko bez miłości jest jeszcze bardziej chore - uważa Anna Maruszczeko, gospodyni "Zielonych drzwi". Jej gościem była Dorota Polańska z Interwencyjnego Ośrodka Preadopcyjnego w Otwocku, która opowiedziała o szansach chorych dzieci na adopcję. Czym jest choroba sieroca? Dlaczego Polacy nie chcą adoptować chorych dzieci?
Ponad połowa Polaków idzie do stomatologa dopiero wtedy, gdy boli ząb. Nie potrafimy odpowiednio szczotkować zębów i nie dbamy o profilaktykę. O wynikach "narodowego przeglądu paszczy", czyli akcji "Uśmiechnij się Polsko", rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Dorotą Olczak-Kowalczyk, konsultantem wojewódzkim w zakresie stomatologii dziecięcej oraz Katarzyną Fabjaniak-Czerniak, koordynatorką akcji. Pamiętajcie, że zdrowy uśmiech zależy od nas samych!
Dlaczego powinniśmy badać dno oka i jak często należy to robić? - Schorzenia siatkówki oka to trzecia, po zaćmie i jaskrze, najczęstsza przyczyna ślepoty na świecie - wyjaśnia Patryk Sucharda, koordynator VII Tygodnia Schorzeń Siatkówki Oka. To bardzo proste, nieinwazyjne - zapewnia. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Roberta Korzeniowskiego, ambasadora akcji „Niewidomi już widoczni”, a w naszej kawiarence na rogu ulicy Marszałkowskiej i Hożej można było dziś zbadać dno oka.
Hipnoza - sceniczna sztuczka czy naturalnym stan ludzkiego umysłu? Czy hipnoza jest bezpieczna? Czy sami jesteśmy w stanie się zahipnotyzować? Czy są osoby odporne na hipnozę? Czy hipnoza może wspomogać proces leczenia? Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Andrzeja Batko, doradcę i trenera NLP, Jurija Mokriszczewa, Podstarszego Cechu Naturopatów i Hipnotyzerów, Przemka Kossakowskiego, prowadzącego program „Kossakowski. Szósty zmysł” w telewizji TTV.
W Polsce żyje 10 tysięcy dorosłych osób dotkniętych autyzmem. Jak rozpoznać autyzm i dlaczego ważne jest, by chorzy na autyzm mogli pracować? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy: Justynę Józefowicz z Fundacji Synapsis oraz Joannę Brodzik, ambasadorkę fundacji.
W studiu Dzień Dobry TVN zapytaliśmy alergologa, laryngologa i specjalistę zdrowia publicznego Warszawskiego Instytutu Medycznego profesora Bolesława Samolińskiego, jak postępować z przeziębieniem, by powitanie jesieni nie było zarazem jej pożegnaniem.
Przewlekła białaczka szpikowa jest rzadką odmianą raka krwi i szpiku kostnego. Większość pacjentów diagnozowanych jest w początkowej, przewlekłej fazie choroby i wielu z nich pozostanie w tej fazie przez kilka lat. W kawiarence TVN Cafe dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki rozmawiał z krajowym konsultantem ds. hematologii prof. Wiesławem Jędrzejczakiem oraz z Jackiem Gugulskim, prezesem Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Przewlekłą Białaczkę Szpikową.
U Aleksandry Baranowskiej, studentki Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, zdiagnozowano rok temu stwardnienie rozsiane (SM), czyli przewlekłą i nieuleczalną chorobę neurologiczną, która prowadzi do tego, że z czasem poszczególne częci ciała chorego przestają działać. SM prowadzi do niepełnosprawności, jeżeli nie jest leczone. Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy też Malinę Wieczorek, organizatorkę kampanii „SM – Walcz o siebie”.
W Azji Południowo-Wschodniej pojawiła sie nowa, groźna choroba, nie jest zakaźna, ale zabija, tylko dorosłych. Czym jest i skąd się bierze choroba, która nazywa się AOIS? O to zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN doktora Pawła Grzesiowskiego. W czym jest podobna do AIDS? Ile osób na nią już zachorowało? Czy może to być choroba genetyczna, która ujawnia się dopiero po latach?
Rodzic niepełnosprawnego dziecka wcale nie musi rezygnować z pracy i kariery. Jest ktoś, kto może mu pomóc w opiece nad dzieckiem. To asystent dedykowany osobom niepełnosprawnym. Jak egzekwować prawa, które przysługują niepełnosprawnym uczniom? Poznajcie historię małej Zuzi i posłuchajcie rad dr. Pawła Kubickiego, rzecznika uczniów niepełnosprawnych. Rozmowę poprowadziła Anna Maruszeczko z Fundacji TVN „Nie jesteś sam”.
Osoba otyła żyje 9 lat mniej niż ta bez nadwagi. Dieta białkowa to jedna z najbardziej popularnych, ale też najbardziej kontrowersyjnych diet. Jej przeciwnicy twierdzą, że wyniszcza organizm. Zwolennicy, że to jedyna skuteczna metoda odchudzania. Jak jest naprawdę? Na czym dokładnie polega dieta Dukana? Czy jedzenie samego mięsa, ryb i warzyw może prowadzić do zaburzenia pracy nerek? Co z efektem jojo? W studiu Dzień Dobry TVN dr Pierre Dukan zadał kłam poglądom głoszonym przez dietetyków, którzy twierdzą , że jego dieta ma poważne konsekwencje zdrowotne.
Polacy przodują w przyjmowaniu leków przeciwbólowych. A przecież w głowie nie ma co boleć. Mózg nie posiada receptorów bólowych. W takim razie, dlaczego dopada nas ból głowy i co wywołuje migrenę? W studiu Dzień Dobry TVN gościem był dr Paweł Grzesiowski.
Zbierali na cycki, nowe fryzury i dragi teraz każą rozmawiać o dupach. Kolejna kontrowersyjna kampania fundacji Rak'n'Roll ma skłonić mężczyzn do badań, by ci mogli się uchronić się przed rakiem prostaty. Jest on drugim nowotworem pod względem zachorowań. Pierwszy to rak płuc. Jakie są czynniki ryzyka raka prostaty? W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: Patrycja Rzucidło oraz Jacek Maciejewski z fundacji Rak'n'Roll.
Zarodniki grzyba ma każdy z nas. Głównie bytują w układzie pokarmowym. Całkowicie nie możemy się ich pozbyć, ale możemy kontrolować ich przyrost poprzez odpowiedni dobór pokarmów. Na rozrost zagrzybienia mają wpływ między innymi: cukier, pszenica, alkohol. Jaką funkcję w naszym organizmie pełnią grzyby? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dietetyka klinicznego Magdalenę Wójcik-Kacprzak.
Stomatolog Lidia Majewska, specjalizująca się w stomatologii dziecięcej, opowiedziała w Dzień Dobry TVN o profilaktyce w leczeniu zębów. Jak zapobiec osłabieniu zębów w czasie ciąży? Czy ciężarna może korzystać podczas wizyty u stomatologa ze znieczulenia? Kiedy powinniśmy się wybrać z dzieckiem na pierwszą wizytę do stomatologa? Pamiętajmy o właściwych nawykach higienicznych i regularnych kontrolach - radzi ekspert, gośc Dzień Dobry TVN.
Dr Pierre Dukan, twórca najsłynniejszej diety proteinowej, pozwał francuskiego dietetyka Jeana-Michela Cohena. Cohen nazwał dietę Dukana "niebezpieczną fantazją". Sprawa trafiła do sądu. W Dzień Dobry TVN o kontrowersyjnej diecie i spekulacjach na temat wyroku rozmawialiśmy z dietetykiem Magdaleną Jarzynką.
Z internistą doktorem Piotrem Gryglasem rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN o nowej chorobie cywilizacyjnej, czyli zgadze, często nazwywanej refluksem. Co wywołuje zgagę? Jakie chorbowy może powodować zgaga? Jak leczyć refluks żołądka? Czy wystarczy wypić szkalnkę mleka?
O tym, jak ustrzec się chorób dziąseł i, jak dbać o jamę ustną mówiła w Dzień Dobry TVN, stomatolog Agata Gieorgijewska.
Dziś urodziny Ani Wendzikowskiej, a jutro - 8 września - Światowy Dzień Fizjoterapii. W 75 gabinetach fizjoterapeutycznych w całej Polsce będzie można skorzystać z pomocy doświadczonych fizjoterapeutów. Z takiej pomocy korzysta aktor Piotr Gąsowski, który jakis czas temu uległ kontuzji. Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy fizjoterapeutę Macieja Krawczyka i Aleksandra Lizaka, członka zarządu głównego Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska. Kiedy warto iśc do fizjoterapeuty?
Pomimo, że większość rodziców nie pozwala swoim dzieciom pić kawy, te jednak przyjmują kofeinę w innych ogólnie dostępnych napojach. Czy da się przed nimi ustrzec młodzież i dzieci? Ile naprawdę kofeiny zawierają napoje energetyzujące i napoje koloru czarnego oraz jakie skutki może mieć uzależnienie od kofeiny? W studiu Dzień Dobry TVN dietetyczka Agata Białek omówiła zawartość kofeiny w poszczególnych napojach. Jakie są objawy uzależnienia od substancji pobudzających?
Fundacja TVN "Nie jesteś sam" od lat wspiera dzieci z mukowiscydozą. Do tej pory nie wynaleziono skutecznego leku na te chorobę. U ilu dzieci rocznie w Polsce wykrywa się tę chorobę? Jak wygląda życie chorych na mukowiscydozę? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dr Dorotę Sands z Poradni Mukowiscydozy w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie.
Czescy lekarze podłączyli 37-letniego strażaka do sztucznego serca. W oczekiwaniu na serce dawcy strażak żyje bez swojego serca już około pięć miesięcy. Jak to możliwe? Jak przygotowuje się pacjenta do takiego zabiegu? O to zapytaliśmy doktora Piotr Gryglasa.
Joanna Koroniewska i Magda Prokopowicz przybliżyły nam dziś w studiu "Dzień Dobry TVN" założenia akcji "Przyjaciele od piersi". Co ma ona na celu, jakie są jej założenia i jak będzie wyglądać?
Statystyki są zatrważające: ponad 60 proc. mężczyzn i 50 proc. kobiet boryka się z nadwagą lub otyłością. Jak karmić dziecko, by w przyszłości jako dorosły człowiek nie miało problemów z wagą? Do którego miesiąca życia karmić malucha piersią i, kiedy ją odstawić? Kiedy zacząć zwracać uwagę na zapotrzebowanie energetyczne i jakie proporcje węglowodanów, tłuszczy i białka gwarantują zgrabną sylwetkę? W studiu Dzień Dobry TVN dietetyk Anna Jelonek omówiła główne założenia diety dziecka oraz wyjaśniła, jak przekuć je na efekty.
Wszystko zaczęło sie od zastrzyków, które robiła lalkom. Potem te niecodzienne praktyki przeniosła na swojego kolegę, który trafił do szpitala. Zawsze chciała zostać lekarzem i pojechać na misję w głąb Czarnego Lądu, choć jej rodzice mieli wobec niej inne plany. Prof. Elżbieta Starosławska postawiła na swoim i spełniła swoje marzenia. Dziś jest Szefową Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, królową onkologii, a pacjenci nazywają ją Aniołem. W studiu Dzień Dobry TVN gościem była sama Pani prof. Elżbieta Starosławska.
Jesteś zdrowa, lekarz mówi ci, że możesz mieć dzieci, a jednak nie zachodzisz w ciążę? Powodem może być psychiczna blokada! Gościem Dzień Dobry TVN była psycholog Anna Kędzierska, z którą rozmawialiśmy na temat niefizjologicznych powodów, dla ktorych czasami nie zachodzimi w ciążę. 30 proc. par starających się o dziecko nie może zajść w ciążę z powodu blokady psychicznej. Dotyczy to zarówno kobiet jak i mężczyzn. Jakie czynniki wpływają na obniżenie płodności? Jak pokonać psychiczną barierę przed ciążą?
Wśród kibiców piłki nożnej są także, co zrozumiałe, osoby niepełnosprawne. Czy osoby na wózkach mogą bez przeszkód wjechać na stadion i kibicować ulubionej drużynie? W studiu Dzień Dobry TVN gościem była Monika Chabior, która jest odpowiedzialna za to, by Euro 2012 było imprezą w pełni dostępną dla osób niepełnosprawnych. Wysłuchała jej Anna Maruszeczko z Fundacji TVN „Nie jesteś sam”.
27, 28 i 29 czerwca będziemy obchodzić drugie Światowe Dni Spirometrii. W tych dniach w Polsce będą odbywać się darmowe badania spirometryczne. W ubiegłym roku udało się przedać aż 7 tysięcy Polaków. Takie dbadnie pozwala wykryć astmę oskrzelową i przewlekłą obturacyjną chorbę płuc. Każda osoba, która pali tytoń jest zagrożona POCHP - wyjaśniał ekspert Dzień Dobry TVN - płk dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, zastępca komendanta WIM. Jak objawia się przewlekła obturacyjna choroba płuc?
Emocje związane z udziałem polskiej reperezentacji w Euro 2012 już za nami, a przed nami fala upałów. Jak nie odwodnić się w czasie upałów? Jaki wpływa mają wysokie temperatury na osoby zagrożone zawałem? Gościem Dzień Dobry TVN był internista Piotr Gryglas.