W studiu Dzień Dobry TVN goscilismy był dr. Piotra Gryglasa. Wytłumaczył nam czy możliwe jest uczulenie na środki czystości? Jak sprawdzić co nas uczula oraz jak odróżnić uczulenie od choroby skóry? Czy rzeczywiście "częste mycie skraca życie"? ;)
Natalka Gwardyś ma 3,5 roku i choruje na rdzeniowy zanik pamięci. Rodzice małej Natalki pomimo choroby córki nie tracą uśmiechu na twarzy. W studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Sylwią Barsow, psychologiem klinicznym. Spytaliśmy się naszego gościa, jakie są pierwsze reakcje rodziców, gdy dowiadują się, że ich dziecko jest chore oraz czy z dzieckiem powinno się rozmawiać o chorobie?
23 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. Według Światowej Organizacji Zdrowia, w 2020 roku depresja znajdzie się na drugim miejscu wśród najczęstszych chorób świata. Jak można odróżnić smutek od depresji? Jak objawia się depresja i jak długo może nam towarzyszyć? Na te pytania odpowiedział nam prof. Janusz Heitzman, psychiatra, Prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
W świetle polskich przepisów dzieci bez najmniejszego problemu mogą kupić dla siebie e-papierosa. W studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Anną Kabat, terapeutką uzależnień, która wytłumaczyła nam, jakie składniki zawiera e-papieros i czy można się od niego uzależnić.
Mateusz Stoła od urodzenia poważnie chorował, lekarze stwierdzili, że ma niewielkie szanse na przeżycie. Jedyną szansą był przeszczep nerki, którą bez wahania oddała mu matka - Aleksandra. Gośćmi w studiu Dzień Dobry TVN był Mateusz z matką, oraz prof. dr hab. Andrzej Chmura, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej w Instytucie Transplantologii w Warszawie. Opowiedzieli Nam o tym, czy każda osoba z rodziny może zostać dawcą oraz jakie narządy oprócz nerek można przeszczepić od żywej osoby.
Dzieci kochają słodycze i pochłaniają je w dużych ilościach. Dlatego rodzice, często, kupują swoim pupilom witaminy, w postaci cukierków lub żelków. Czy to dobry sposób by wprowadzić witaminy do diety dziecka? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Magdę Targosz, ekomamę, która wzięła pod lupę wszystkie "dziecięce" witaminy i zaprezentowała własne dania, zawierające duże ilości potrzebnych dzieciom składników!
W siedzibie Fundacji „Rodzić po Ludzku" odbył się bezpłatny pokaz filmu „Poród w ekstazie". Kobiety biorące w nim udział zgodziły się na sfilmowanie swojego porodu. Film pokazuje, że rozwiązanie wcale nie musi być traumatycznym przeżyciem. Okazuje się bowiem, że hormon, który wydziela się podczas porodu, wydziela się także w czasie orgazmu. W studiu Dzień Dobry TVN gościem była Joanna Pietrusiewicz z Fundacji „Rodzić po Ludzku”.
Marta to najmłodsza Polka z przeszczepionymi płucami. Dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska spotkała się z Martą i jej mamą. Obie już są w domu. Opowiedziały naszej dziennikarce o przeszczepie, pobycie w szpitalu i dalszej rekonwalescencji.
Każdy wie, czym może skończyć się dla naszego organizmu eksperymentowanie z lekami dostępnymi tylko na receptę. Jednak pomimo tej wiedzy wiele osób na własną rękę kupuje te leki. Rośnie szara strefa - popyt podbija podaż. W studiu Dzień Dobry TVN gościem był dr Paweł Grzesiowski. Jak doszło do tego, że leki kardiologiczne, psychotropowe i leki na raka znajdują się w sprzedaży internetowej?
Klauzula sumienia pozwala lekarzowi na odmowę wykonania zabiegu bądź uczestniczenia w nim kiedy ten jest sprzeczny z jego przekonaniami moralnymi czy religijnymi. W Szpitalu Specjalistycznym im. L. Rydygiera w Krakowie doszło do precedensu. W studiu Dzień Dobry TVN gościem był etyk prof. Paweł Łuków.
Czym jest i jak się objawia wie prawie każdy. Jednak jego symptomy różnią się w zależności od dotkniętej nim osoby. Nieleczony powoduje brzemienne w skutki następstwa. Czy objawy stresu bojowego można uwspólnić? W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: były oficer jednostki GROM Andrzej Kruczyński oraz prof. Stanisław Ilnicki z Kliniki Psychiatrii i Stresu Bojowego w Warszawie.
Krawężniki, wysokie progi, autobusy wysokopodłogowe, zbyt strome zjazdy i podjazdy - to wszystko uniemożliwia osobom niepełnosprawnym normalne funkcjonowanie. W studiu Dzień Dobry TVN goścmi byli: Tomasz Strzymiński z Fundacji Audiodeskrypcja oraz Edyta Banasiewicz. Oboje walczą z barierami architektonicznymi. Dlatego zorganizowali wyjątkową grę miejską.
Zespół Lyella to bardzo rzadka choroba, która występuje na wskutek uczulenia na leki przeciwbólowe. Jakie są pierwsze objawy tej choroby? Czy jest wyleczalna? Gość Dzień Dobry TVN dr Piotr Gryglas podkreśla, że reakcje są indywidualne i uczulić można się w każdym okresie życia.
Modelowanie twarzy akupresurą cieszy się coraz większą popularnością. Za pomocą tej metody mody można usunąć zmarszczki bez użycia skalpela. Kto najczęściej korzysta z tego typu zabiegów i czy samemu, w domu, możemy wykonać taki masaż? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Lari Yugai.
Każdego roku w Polsce kardiochirurdzy dziecięcy operują około 3 tysiące małych serc, które wymagają generalnego remontu. W dużej mierze są to operacje bardzo ciężkich i skomplikowanych wad wrodzonych. Wśród operowanych małych pacjentów, około 100 to pacjenci, którzy rodzą się z sercami jednokomorowymi (wada HLHS), jak bohater naszego reportażu Antek Michalski. W naszym kraju ciężkie wady serca dzieci są operowane w CZD w Warszawie, w szpitalu w krakowskim Prokocimiu, w Poznaniu oraz w klinice kierowanej przez profesora Jacka Molla w Łodzi.
Podczas XV Charytatywnego Balu Dziennikarzy odbyła się aukcja, z której dochód zostanie przekazany, między innymi, na rzecz Fundacji "Akogo?" Ewy Błaszczyk. O tym, na co zostaną przeznaczone pieniądze z Balu Dziennikarzy, jakiego wsparcia potrzebuje Fundacja oraz ile dzieci jest obecnie tam leczonych spytaliśmy jej założycielkę Ewę Błaszczyk.
Dziś o 17:00 zobaczymy premierowy odcinek serialu "Szpital", który będzie prezentował pracę szpitalnego oddziału ratunkowego. W pierwszym odcinku na oddział trafia pacjentka z bólami brzucha... Wspólnie z dr. Piotrem Gryglasem postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się problemowi przewlekłego bólu brzucha. Co może być jego przyczyną?
Prezenterka Dzień Dobry TVN Dorota Gardias rozmawiała z uczestnikami biegu, którzy wspierają ideę transplantologii.
Córki Bartłomieja Bonka przyszły na świat w listopadzie ubiegłego roku. Jedna z nich urodziła się z poważnym niedotlenieniem mózgu, bo lekarze nie wykonali cesarskiego cięcia. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki rozmawiał ze sztangistą i brązowym medalistą Bartłomiejem Bonkiem oraz z Barbarą Bonk, żoną Bartłomieja.
Celem kampanii "Rak. To się leczy!" jest uświadomienie ludziom, że rak jest chorobą wyleczalną, że nowotwory odpowiednio wcześnie wykryte można pokonać! O samej kampanii i o leczeniu nowotworów rozmawialiśmy z Jackiem Gugulskim z Polskiej Koalicji Organizacji Pacjentów Onkologicznych. Towarzyszył mu aktor Jarosław Boberek.
Ekologiczne, można je zrobić w domu, nie mają parabenów. Ale czy są skuteczne i bezpieczne? W studiu Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to dermatologa dr Ewę Chlebuś.
W studiu Dzień Dobry TVN gościem była Dyrektorka Departamentu Spraw Świadczeniobiorców Izabela Trojanowska. O co pytali eksperta intenauci na naszym czacie?
Migrena jest napadowym i przewlekłym stanem chorobowym, który zazwyczaj towarzyszy przez wiele lat, cierpi na nią około 8% społeczeństwa. Co może wywołać migrenę i czy można się przed nią ustrzec, oraz jak odróżnić zwykły ból głowy od migreny powiedział nam dr Piotr Gryglas?
Czy zwykła plastikowa miska, talerz oraz łopatki do mieszania potraw mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia? Jaki wpływ ma materiał, z którego je wyprodukowano, na nasze samopoczucie i kondycję organizmu, i czy ta substancja może być kancerogenna? W studiu Dzień Dobry TVN gościem był dr Robert Zaremba z SGGW.
Panuje przekonanie, że za antykoncepcję odpowiedzialna jest kobieta. Nic bardziej mylnego. Mężczyźni też mogą przejąć te obowiązki - i coraz częściej to robią. Wystarczy zwykła i bezbolesna wazektomia - zabieg polegający na przecięciu nasieniowodu. Tylko który mężczyzna by się jej podał? W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: ginekolog, położnik i właściciel kliniki przeprowadzającej wazektomię dr Eugeniusz Siwik oraz Piotr Konopka, pacjent dr Siwika, który przeszedł zabieg wazektomii.
Inaczej zwany koklusz. Głównym jego objawem jest męczący i notoryczny kaszel. Jakie są jeszcze objawy tej zapomnianej, acz groźnej, choroby? Jakie bakterie odpowiadają za inkubację choroby? W studiu Dzień Dobry TVN gościem był pediatra dr Leszek Bill.
Ministerstwo Zdrowia chce ograniczyć dostęp do niektórych leków na przeziębienie kupowanych masowo i bez recepty. Zawierają one substancje czynne, które przyjęte do organizmu w większych ilościach działają psychoaktywnie. Czy leki na przeziębienie mogą w przyszłości być reglamentowane? W studiu Dzień Dobry TVN gościem był Igor Radziewicz-Winnicki, podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia.
Osoby niepełnosprawne, poruszające się na wózku inwalidzkim, muszą na co dzień zmagać się z architektonicznymi utrudnieniami. Podobne bariery stoją przed osobami starszymi i matkami z wózkami. Czy jest możliwe stworzenie miasta bez barier architektonicznych? Czy mieszkańcy małych miast mają trudniej?
Co jest najczęstszą przyczyną i jak poradzić sobie z nawracającym zapaleniem pęcherza? Czy można je skutecznie wyleczyć? W studiu Dzień Dobry TVN radził dr Piotr Gryglas.
Potrawy Nigelli Lawson i Jamiego Olivera są mniej zdrowe od tzw. "gotowców" z hipermarketu. Brytyjscy dietetycy proponują, żeby telewizja pokazywała programy kulinarnych celebrytów dopiero po 21.00. Bo dania te są kaloryczne, tłuste i tuczące. W studiu Dzień Dobry TVN zapytaliśmy restauratorkę i krytyka kulinarnego Agnieszkę Kręglicką oraz dietetyczkę Agatę Ziemnicką, co sądzą o pomyśle angielskich badaczy.