Jak reagują rodziny zmarłych na chęć pobrania od zmarłego narządów? Co jest w tej pracy najtrudniejsze? Dlaczego "oświadczenie woli" nie ma w Polsce mocy prawnej? Czym jest tzw. centralny rejestr sprzeciwów. O swojej pracy opowiedziała Magdalena Bagniuk, pielęgniarka i koordynator transplantacyjny ze Szpitala Praskiego w Warszawie.
O tym, jak możemy się zabezpieczyć przed ukoszeniami owadów podczas majówki rozmawialiśy w Dzień Dobry TVN z doktorem Piotrem Gryglasem. Które owady są największym zagrożeniem dla ludzi? Czy przyłożenie cebuli w mejscu ukąszenia osy przyniesie ulgę?
Po pięciu latach leczenia osoba chora na stwardnienie rozsiane musi z kuracji zrezygnować. Dlaczego? Jak w tej kwestii wypadamy na tle innych państw europejskich? O tym w Dzień Dobry TVN Izabela Czarnecka – Prezes Zarządu Fundacji Neuropozytywni.
Naszymi gośćmi w Dzień Dobry TVN byli: aktorka Magdalena Różczka i prof. Maciej Kielar, dyrektor Kiliniki Chirurgii Szpitala Medicover. Zaprosiliśmy ich po to, by porozmawiać o akcji "Lekarze ratują życie". Dlaczego Polacy rzadko decydują się na podpisanie oświadczenia woli?
Mężczyźni badań boją się jak ognia. Rak prostaty jest to jeden z najczęstszych nowotworów wykrywanych u mężczyzn. W studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Joanną Damięcką, której mąż Maciej pokonał raka prostaty. Pani Joannie towarzyszył psycholog Piotr Mosak. Jak zmusić mężczyznę do wykonania nieprzyjemnego badania, które jednak może mu uratować życie?
Dlaczego nie umiemy poprzestać na jednym chipsie czy jednej kostce czekolady? Dlaczego nie znamy umiaru? Gościem Dzień Dobry TVN była dietetyczka Anna Jelonek.
Nadmierna aktywność gruczołów potowych to problem coraz bardziej powszechny. Są tacy, którzy pocą się nadmiernie nie tylko w sytuacjach stresowych, ale także w tych, w których ich organizm jest odprężony. Dlaczego? Jak z tym walczyć? Gościem Dzień Dobry TVN był Piotr Gryglas.
Rozstępy, skórka pomarańczowa, obwisły brzuch , "ludyczne" piersi, rozciągnięte krocze. Tak zmienia się ciało kobiety po ciąży. Jak sobie z tym poradzić? W studiu Dzień Dobry TVN gościem był ginekolog i położnik Witold Rogiewicz. Co zmienia się jeszcze w organizmie kobiety?
Oprócz wzroku i mowy to jeden z najważniejszych naszych zmysłów. Codziennie narażany na miejski zgiełk i harmider w miejscu pracy. Czy nasz słuch można przeciążyć? Czy polskie społeczeństwo staje się głuche? Jak dbać o słuch i skutecznie go chronić? W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi były: Marta Pianko oraz Anna Ratuszniak - ekspert z zakresu protetyki słuchu.
Gośćmi Anny Maruszeczko, gospodyni "Zielonych drzwi", była Natalia Fronc, Aleksandra Ciężkowska z córką Kalinką i psycholog Aleksandra Piotrowska.
Skąd się bierze wtórana bezpłodność? Ilu par dotyczy ten problem? O tym w Dzień Dobry TVN ginekolog dr Grzegorz Południewski.
Czy to prawda, że ciężarna kobieta nie może przyjmować żadnych środków znieczulających? Co na to nasz ekspert, doktor Piotr Gryglas? Dlaczego dla dziecka w łonie matki najniebezpieczniejszy jest pierwszy trymestr?
Migrena jest chorobą, która nie spotyka się ze zrozumieniem i akceptacją - mówił w Dzień Dobry TVN psychoterapeuta Dawid Słomianko. Jak traktować osobę, która ma atak migreny? Do czego można porównać ból głowy, który towarzyszy migernie? O tym neurolog dr Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska.
Jak odróżnić polskie warzywa od warzyw z importu? O to zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN Annę Kłujszo, która prowadzi internetowy warzywniak oraz dietetyczkę Annę Jelonek.
Pobyt dziecka w szpitalu to stres i przeżycie zarówno dla dziecka jak i rodziców. Ich obecność przy dziecku zazwyczaj przyspiesza powrót dziecka do zdrowia. Dlaczego zatem w szpitalu w Zdrojach obowiązuje zakaz przebywania rodziców z dziećmi? Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy psychologa Magdalenę Bil, prezesa Fundacji Rodzicdziecko oraz Marylę Podemską z Centrum Zdrowia Dziecka.
"Nie siadaj na zimnym, bo możesz dostać wilka!", "Obcinanie włosów je wzmacnia", "Brązowy cukier jest zdrowszy od białego", "Nie czytaj przy słabym świetle, bo zepsujesz sobie wzrok". W studiu Dzień Dobry TVN dr Paweł Grzesiowski omówił najpopularniejsze medyczne mity.
Obie chorowały na raka. Jedna z nich założyła salon piękności dla kobiet, które walczą z rakiem, bo one też, pomimo wyniszczającej choroby, chcą czuć się piękne. Barbara Falandysz i Joanna Wiszniewska, zalożycielka salonu piękności dla kobiet chorych na raka były gośćmi Dzień Dobry TVN.
To tytuł książki, która jest zapisem rozmowy Katarzyny Jabłońskiej z ks. Janem Kaczkowskim, gościem Dzień Dobry TVN, który opowiada w niej o swojej walce z rakiem. Co ma wspólnego z chorobą księdza Jana, Bogu ducha winien, ksiądz Jerzy Popiełuszko?
Uporczywe bóle, nadwrażliwość na światło, mdłości. To elementarne objawy migreny. Cierpi na nią coraz więcej osób. Czy mamy do czynienia z epidemią? Czy z migreną można walczyć i wygrać? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy neurologa dr Marię Magdalenę Wysocką-Bąkowską.
Można być uzależnionym od alkoholu, Internetu, jedzenia, nikotyny, ale czy można być uzależnionym od nieszczęścia? Okazuje się, że jak najbardziej! W studiu Dzień Dobry TVN Robert Rutkowski, psychoterapeuta uzależnień, opowiedział o etiologii i genezie tego typu uzależnienia.
Są takie przedszkola i szkoły, w których "bezglutenowe dzieci" są traktowane w inny sposób. Czy MEN powinno tak zróżnicować menu szkolne, by każde dziecko mogło odżywiać się w sposób, w jak pozwala mu na to organizm i biologiczne predyspozycje? Goścmi Dzień Dobry TVN były: Grażyna Jezierska-Helbert, dyrektor przedszkola, które przyjmuje dzieci z celiakią oraz Małgorzata Źródlak z Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej, mama dziecka, które z tą chorobą boryka się od urodzenia.
Fundacja TVN "nie jesteś sam" jako jedna z wielu zgłosiła się do firmy Ryanair, która obiecała przekazać na cele charytatywne zysk ze sprzedaży kalendarza. Firma zdacydowała że100 tys. euro w tym roku trafi do Fundacji TVN!
Dwie elektrody wprowadzone do mózgu niwelują patologiczną agresję, czyli polska rewolucja w medycynie na światową skalę! Jako pierwsi w kraju przeprowadzili tę operację bygdoscy neurochirurdzy.
Światłowstręt, nadwrażliwości na dźwięki, nudności i wymioty, pulsujący silny ból głowy to oznaki migreny. Cierpi na nią co trzecia kobieta w Polsce. Czy migrena jest chorobą dziedziczną? Jak odróżnić migrenę od zwykłego bólu głowy?
Pięć dni jesz co chesz, a dwa dni pościsz - to założenia kontrowersyjnej diety dr. Mosley'a. Czy ta dieta jest skuteczna? Czy rzeczywiście przez pięć dni można jeść wszystko to, na co ma się ochotę? Czy każdy może stosować dietę 5:2? O diecie rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dietetyczką Alicją Kalińską. Dlaczego tyjemy?
Zbawiennie działa na nasz organizm. Poprawia koloryt skóry, funkcjonowanie układu pokarmowego i oczywiście jest bardzo smaczna. Jak zadbać o to, by w diecie Twojego dziecka nie zabrakło marchewki. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dietetyczkę Agatę Ziemnicką.
Dlaczego lekarze bagatelizują leczenie bólu? Jak leczyć ból? Jak pomóc i uśmierzyć ból osoby, która w męczarniach umiera na raka? Szymon Chrostowski z Koalicji na Rzecz Walki z Bólem oraz Piotr Sałyga, mąż blogerki, która zmarła na raka, byli gośćmi Dzień Dobry TVN.
Tzw. nutrikosmetyki, czyli kosmetyki w tabletkach, zyskują na popularności. Czym są i czy rzeczywiście działają? O to kiedy możemy je stosować i na co uważać korzystając z nich spytaliśmy dermatologa dr Ewę Chlebus.
Gościem Zielonych Drzwi był dr Krzysztof Łanda, Prezes Fundacji Watch Health Care. Wytłumaczył nam przy jakich schorzeniach możemy liczyć na sfinansowanie leczenia przez NFZ za granicą? Jak wygląda cała procedura i jak długo trwa? Czego NFZ nie finansuje? Dlaczego dyrektywa transgraniczna, która ma wejść w życie w październiku tego roku, nazywana jest przełomową?
Dlaczego w Polsce nastolatki nie mogą pójść do ginekologa bez zgody matki, pomimo, że zgodnie z polskim prawem już 16-latka może uprawiać seks? Czy leki hormonalne mają negatywny wpływ na zdrowie młodych kobiet? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy mamę 4 dzieci Edytę Poncyliusz oraz ginekologa dr. Grzegorza Południewskiego.