Są bogatym źródłem witaminy C, poprawiają trawienie i są smaczne - pomarańcze. To właśnie z tych owoców powstaje najpopularniejszy sok na świecie. Dlaczego warto pić sok pomarańczowy? Jak wybrać ten najlepszej jakości? Gościem Dzień Dobry TVN była dietetyk Magdalena Czyrynda–Koleda.
Każdego roku na tę chorobę zapada około 100 milionów ludzi. Czy da się przed grypą uchronić? Czy warto szczepić się przeciwko grypie? Kiedy należy to zrobić? Jak się leczyć, gdy jednak grypa nas dopadnie? O to zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN internistę Piotra Gryglasa.
Rodzice Zuzi deklarują, że ich córka, mimo niepełnosprawności, nie ma żadnej taryfy ulgowej. Jakie mogą być skutki nadopiekuńczości wobec niepełnosprawnego dziecka? O tym, w studiu Dzień Dobry TVN Anna Maruszeczko rozmawiała z Magdaleną Krajewską, pedagogiem i doradcą rodzinnym. Czy często rodzice niepełnosprawnego dziecka mówią, że są szczęśliwi?
Zmaga się z nią 8 milionów Polaków. Bagatelizowana i nieleczona może trwać latami. Czy wystarczy wziąć się w garść, by pokonać nerwicę? O tym rozmawialiśmy w programie Dzień Dobry TVN z naszymi gośćmi: psychologiem Anną Mochnaczewską-Dzik, kardiologiem Michałem Ciszewskim, Arturem Królem, który miał nerwicę lękową oraz z Barbarą Falandysz.
Jesień to okres przeziębień i zwiększonej zachorowalności na grypę. Doktor Paweł Grzesiowski podpowiada w Dzień Dobry TVN, jak jak poprawić odporność dziecka. Opowiedział też o najczęstszych chorobach wieku dziecięcego.
W Polsce nie istnieje ani jeden bank mleka kobiecego, podczas gdy w Europie jest ich 160. W niektórych sytuacjach, kiedy matka nie może karmić, a dla niemowlaka kobiece mleko jest niezastąpione, banki mleka są niezbędne. Jeśli ich nie ma, rośnie czarny rynek, w Polsce nie wiadomo jak duży.
Pomóżmy wspólnie małej Mai Bratoń i jej rodzinie. Ta 2–letnia dziewczynka ponad rok temu w wyniku sepsy straciła nóżki i rączki. Dziś potrzebuje rehabilitacji, odpowiedniego wózka i fotelika, który pozwoli jej się poruszać. W przyszłości będzie potrzebować protez. Dzień Dobry TVN gościliśmy Maję i jej rodziców.
Przedwczesny poród, niska waga urodzeniowa, wady wrodzone - to tylko niektóre skutki picia alkoholu lub palenia tytoniu przez kobiety w ciąży. Mimo to 11 proc. Polek przyznaje, że paliło w ciąży, a 14 proc. piło alkohol. Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny przedstawili wyniki ogólnopolskiego badania na ten temat. Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: ginekolog dr Grzegorz Południewski i aktorka Elżbieta Jędrzejewska.
Kobiety nie wiedzą, że zaburzenia pracy gruczołu tarczycy mogą utrudniać zajście w ciążę, a także powodować problemy z donoszeniem ciąży. Czy kobieta chorująca na tarczycę może urodzić zdrowe dziecko? Jak leczy zaburzenia pracy gruczołu tarczycy, gdy kobieta jest już w ciąży? Na te pytania odpowiedziała w Dzień Dobry TVN endokrynolog Lucyna Bednarek- Papierska.
Michał Stanowski jest pomysłodawcą, inicjatorem oraz koordynatorem Międzynarodowego Nieprzetartego Szlaku – ruchu osób niepełnosprawnych, ich instruktorów i wolontariuszy. Anna Maruszeczko gościła go w "Zielonych drzwiach".
Od jakiegoś czasu trwa dyskusja o tym, czy szczepić dzieci. Mimo tego, że naukowo obalono mit, że szczepionka na świnkę, odrę i różyczkę miałaby powodować u dzieci autyzm, rodzice wciąż boją się szczepić dzieci. Takie zachowania w Europie doprowadziły do największej od lat epidemii odry.
Niedopasowane do potrzeb stanowisko pracy oraz nasze złe nawyki mogą powodować problemy ze zdrowiem. Może nas zawodzić wzrok, boleć kręgosłup, możemy mieć kłopoty z układem krążenia. W studiu dzień Dobry TVN lekarka medycyny pracy Ewa Trzepla zdradziła, jak radzić sobie w niesprzyjających warunkach biurowych.
Pan Sylwester Nowak od 6 lat jest zaangażowany w działalność Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Obecnie jest jednym z wychowawców w Środowiskowym Ognisku Wychowawczym na warszawskiej Pradze. Przez 6 lat był wolontariuszem tej organizacji. Dziś był gościem Anny Maruszeczko w cyklu "Zielone drzwi".
Jak odnaleźć prawdziwą przyczynę dolegliwości gastrycznych? Jakie produkty mogą powodować wzdęcia i niestrawność? O tym w Dzień Dobry TVN dr Piotr Gryglas.
Czy problemy z uzębieniem przekładają się na funkcjonowanie całego, naszego organizmu? Jaki wpływ mają na serce i poziom insuliny we krwi? Reporter Dzień Dobry TVN zapytał o to specjalistę periodontolog dr n. med. Małgorzatę Nędzi-Górę.
W lipcu Polacy kupili 800 tys. opakowań tabletek, które wspomagają odchudzanie. W sumie wydaliśmy na nie 18 mln zł. Eksperci uważają jednak, że strata pieniędzy, bo tabletki nie gwarantują spadku wagi. Co tabletkach odchudzających sądzi dietetyk Magdalena Makarowska? O komentarz poprosiliśmy także piosenkarkę Katarzynę Klich.
To ona sprawia, że niektórzy z nas nie mogą się oprzeć tłustym potrawom i tuczącemu alkoholowi. Czy to przez nią podjadamy wieczorami? Czy przyczynia się do problemów w sypialni, depresji, a nawet choroby Alzheimera. W studiu Dzień Dobry TVN o tajemniczej substancji rozmawialiśmy z dietetyczką Alicją Kalińską.
W kawiarence TVN Cafe Bartek Jędrzejak rozmawiał z dr Lidią Majewską na temat skuteczności programów edukacyjnych takich jak: "Radosny Uśmiech, Radosna Przyszłość” Jakie zabiegi profilaktyczne powinny być stosowane u dzieci?
Czym różni się trądzik młodzieńczy od tego, który pojawia się w wieku dojrzałym? Jak i dlaczego powstaje? Czy nasza dieta wpływa na problemy z cerą? Jak pielęgnować i leczyć skórę trądzikową? W studiu Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to dermatologa dr Marcina Ambroziaka oraz Magdalenę Groszewską, prowadząca program SOS Uroda w TVN Style.
Doktor Piotr Gryglas odpowiada na pytania widzów Dzień Dobry TVN. Jakie są objawy trzydniówki? Czy leki nasenne można bezpiecznie przyjmować?
Jesień zbliża się do nas wielkimi krokami, a wraz z nią sezon grypowy. Do gabinetów lekarskich zgłasza się coraz więcej pacjentów z objawami grypy. Rocznie na świecie na tę chorobę zapada około 100 mln ludzi. Jak uniknąć uciążliwego wirusa i, kiedy warto się szczepić przeciwko grypie? O tym internista Konrad Pszczołowski.
Zdrowy pełnowartościowy posiłek, celebrowany w gronie najbliższych to dla większości z nas weekendowy luksus. Najczęściej zabiegani, między jednym a drugim spotkaniem znajdujemy tylko krótką chwilę, by przegryźć coś na mieście. Naprzeciw naszym potrzebom wychodzą liczne bary i restauracje, które oferują z jednej strony niedrogi i szybki, z drugiej zaś zazwyczaj bezwartościowy i jedynie chwilowy zastrzyk energii.
W kolejnym odcinku „Zielonych Drzwi” poznaliśmy paraolimpijczyków. Polscy paraolimpijczycy należą do światowej czołówki - zarówno w klasyfikacji indywidualnej, jak i w ogólnej klasyfikacji medalowej - polscy paraolimpijczycy zajmują wyższe pozycje niż zdrowi sportowcy. Bohaterowie reportażu - wioślarze Jola Pawlak i Piotr Majka - jeszcze nie mają na swoim koncie medalu olimpijskiego, ale w tym roku są faworytami w swojej dyscyplinie sportowej.
Szacuje się, że około 80 proc. ludności jest zakażona wirusem opryszczki wargowej i twarzowej. Nie wszyscy jednak na nią chorują. U większości osób nie ma objawów zakażenia. Natomiast część nosicieli wirusa cierpi na nawrotowe występowanie choroby. Lato jest porą roku, która sprzyja nasileniu się objawów opryszczki, podobnie jak: przeziębienie, osłabienie organizmu, niedożywienie, uszkodzenie naskórka, silne nasłonecznienie i stres.
Z badań przeprowadzonych w Polsce wynika, że 36 proc. kobiet powyżej 18 roku życia cierpi na wzdęcia, zgagę i zaparcia. Problem nasila się z wiekiem. Co trzecia kobieta między 35 a 44 rokiem życia i aż co druga powyżej 55 roku życia cierpi na zaburzenia pracy jelit. Za te uciążliwe dolegliwości ze strony układu pokarmowego odpowiada w 75 proc. przypadków zła dieta. Jakie produkty spożywcze pomagają w pozbyciu się problemów z zaparciami, wzdęciami i zgagą?
70 proc. Polaków uważa, że lody mają co najmniej tyle kalorii co hamburger, czyli 268 kcal. Tymczasem wg badań TNS OBOP przeprowadzonych dla Algidy okazuje się, że mają mniej kalorii - od 120 do do 160 kcal. Mogą stanowić więc dobrą przekąskę, ponieważ są niskoenergetyczne, zawierają dużo mleka, dobrze przyswajalny wapń, tyle tłuszczu co kanapka i są produktem o niskiej zawartości sodu - głównego czynnika powodującego nadciśnienie i odpowiedzialnego za zatrzymywanie wody w organizmie.
Choroba lokomocyjna dokucza przede wszystkim dzieciom. Po 15 roku życia mamy szansę z niej wyrosnąć, jednak niektórzy męczą się z nią do końca życia. Czy można jakoś zminimalizować skutki tej choroby? Tak, jeżeli będziemy przestrzegać następujących zasad: nie objadać się przed podróżą, nie spożywać produktów mlecznych, pić niewielkie ilości wody niegazowanej i koncentrować wzrok daleko na horyzoncie.
Rusza VIII edycja organizowanej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji kampanii „Płytka wyobraźnia to kalectwo”, której celem jest ostrzeżenie ludzi przed tragicznymi i często nieodwracalnymi skutkami nieprzemyślanych skoków do wody. Od 1 lipca stowarzyszenie przyjmować będzie wnioski o stypendia w ramach Funduszu Pierwszy Krok, wspierającego osoby, które doznały uszkodzenia kręgosłupa w wyniku skoku do wody lub wypadku drogowego, by ułatwić im powrót do normalnego i aktywnego życia.
Nastolatki które nie rozstają się ze swoimi telefonami komórkowymi, coraz częściej cierpią na zaburzenia snu. Badania prowadzone przez amerykańskich naukowców dowodzą, że zbyt częste użytkowanie telefonu komórkowego w trakcie dnia prowadzi do bezsennych nocy i zaburzeń snu u nastolatków i młodych dorosłych. Młodzi ludzie, którzy w ciągu dnia odbierają więcej, niż 15 telefonów lub sms-ów, są bardziej niespokojni i pobudzeni, spożywają więcej alkoholu oraz kofeiny i są bardziej podatni na stres oraz zmęczenie, niż ich rówieśnicy odbierający mniej, niż 5 rozmów dziennie.
Na czym polegają różnice w nauce nurkowania osób zdrowych i niepełnosprawnych? Czy niepełnosprawni muszą używać specjalnego sprzętu? Jaka niepełnosprawność wyklucza naukę nurkowania? Co daje niepełnosprawnym nurkowanie? Naszymi gośćmi byli: Jarosław Pałka, historyk, który choruje na dystrofię mięśni, ale pomimo tego nurkuje i Joanna Hereta, która uczy niepełnosprawnych nurkowania.