Zabiegi wystrzykiwania botoksu są coraz popularniejsze. Z reguły poddają się im kobiety dojrzałe, których skóra twarzy w wiekiem straciła wcześniejszą jędrność. Szokiem są jednak przypadki, gdzie nastoletnie dziewczyny udają się do gabinetów medycyny estetycznej po zabieg. Czy to jest bezpieczne? Na to pytanie odpowiedzieliśmy dziś w studiu Dzień Dobry TVN.
Najczęstsze grzechy popełniane przez kupujących leki to: zbyt częste sięganie po lekarstwa i mieszanie różnych preparatów. Polska stała się liderem sprzedaży lekarstw wydawanych bez recepty. Poprosiliśmy eksperta z Narodowego Instytutu Leków - dr. Pawła Grzesiowskiego - o radę i odpowiedź na pytanie, jak uniknąć przedawkowania i, jak bezpiecznie zażywać lekarstwa bez recepty.
Szczupła sylwetka bez wyrzeczeń i efektu jojo? Późna kolacja? Doktor Michał Mularczyk mówi: "to możliwe i jestem tego najlepszym dowodem". Ważący niegdyś ponad 100 kg internista, po wielu nieudanych próbach odchudzania, sam stworzył dla siebie dietę, dzięki której udało mu się pozbyć aż 20 kg. Swoim doświadczeniem dzieli się z pacjentami, a także widzami Dzień Dobry TVN.
Endometrioza to choroba, która dotyka ok. 15 proc. kobiet. Jest ona na tyle złożoną chorobą, że nie zawsze daje objawy w postaci bolesnej miesiączki. W odpowiedzi na problemy związane z diagnozowaniem i leczeniem tej choroby zorganizowany został Światowy Tydzień Świadomości Endometriozy. Dziś o chorobie i jej przebiegu porozmawialiśmy z Barbarą Kossakowską, współtwórcą niezależnego portalu informacyjnego o endometriozie oraz z ginekologiem Joanną Pabich-Worożbit.
Wydaje się, że o szkodliwym wpływie alkoholu, nikotyny i narkotyków na ciężarną i jej dziecko wiedzą wszyscy. Jednak zdarzają się lekarze, którzy twierdzą, że można raczyć się czerwonym winem, będąc w stanie błogosławionym. Jakie są skutki picia alkoholu, palenia papierosów czy zażywania narkotyków w ciąży? O tym porozmawialiśmy z prof. Romualdem Dębskim, ginekologiem i położnikiem.
Ostatnio wzrosła liczba zachorowań na grypę żołądkową. Zarażenie następuje podczas kontaktu z osobą chorą. Żeby się ustrzec przed grypą żołądkową, wystarczy dbać o higienę rąk - radzi Paweł Grzesiowski z Zakładu Profilaktyki Zakażeń i Zakażeń Szpitalnych.
Kobiety zażywające pigułki antykoncepcyjne są mniej narażone na zgon z powodu raka lub choroby serca niż panie, które ich nie zażywają - wynika z badań brytyjskich, które publikuje "British Medical Journal". O korzyściach wynikających ze stosowania tabletek antykoncepcyjnych porozmawialiśmy z ginekologiem Grzegorzem Południewskim i tancerką Anną Bosak, która przez kilka lat brała tabletki.
Picie napojów gazowanych oprócz tego, że sprzyja otyłości, wywołuje też próchnicę. Napoje gazowane pełne są też sztucznych barwników i konserwantów. W ciągu godziny po wypiciu pozornie niewinnej coli przez nasz organizm przetacza się istne chemiczne tornado. W Polsce około 65 proc. dziewcząt i 74 proc. chłopców pije codziennie napoje gazowane.
Często z niewiadomych przyczyn bolą nas plecy. Tygodniami boli głowa lub łapiemy infekcję za infekcją. To cena, jaką płacimy za życie w nieustannym stresie. Jakie są jego najczęstsze i najgroźniejsze objawy? Jak je leczyć? O tym porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z lekarzem i badacz systemu immunologicznego, dr. Pawłem Grzesiowkim.
Gościem "Zielonych drzwi" i Anny Maruszczeko był Jacek Gugulski, prezes Stowarzyszenia Chorych na Przewlekłą Białaczkę Szpikową oraz Polskiej Koalicji Organizacji Pacjentów Onkologicznych.
W ich przebudzenie wierzyli jedynie najbliżsi. Miesiącami czuwali przy ich łóżkach, mówili do nich, puszczali ulubioną muzykę, czekali... choć lekarze praktycznie nie dawali szans. A czekać warto było. Chęć życia, miłość i wiara sprawiły, że dziś żyją po raz drugi. Janusz Danielewicz zapadł w śpiączkę na 13 miesięcy. Radek Klejbor był w śpiączce przez 7 miesięcy. Jak często zdarzają się takie cuda?
Święta Wielkanocne spędzimy przy suto zastawionym stole. Tradycyjne świąteczne potrawy to bomby kaloryczne, które mogą zaowocować dodatkowymi kilogramami. Jak temu zapobiec? Trzeba jeść z umiarem lub ograniczyć kaloryczność świątecznych przysmaków, poprzez odpowiednie ich przygotowanie. Jak to robić? O to zapytaliśmy dietetyka Dorotę Osóbkę.
W drugim odcinku naszego cyklu sprawdziliśmy co słychać u naszych czworaczków, a w studiu wysłuchaliśmy rad dr Piotra Albrechta dotyczących pierwszych badań dla wcześniaków oraz tego na co powinni zwracać szczególną uwagę nowi rodzice?
Męski katar urasta na rangi poważnej infekcji, ból głowy – obezwładnia totalnie. Amerykańscy naukowcy postanowili wziąć w obronę płeć męską – wedle najnowszych doniesień ich postawa, samopoczucie podczas choroby jest całkowicie uzasadnione i prawdziwe – „Mężczyźni zdecydowanie gorzej niż kobiety przechodzą choroby”. Powód? Ich organizm jest nastawiony na tryb „żyj szybko, umieraj młodo”. O tym jak chorują mężczyźni rozmawialiśmy z Rafałem Bryndalem, Katarzyną Lengren i Olivierem Janiakiem.
Jedzenie typu „junk-food” uzależnia tak samo jak narkotyki – twierdzą amerykańscy naukowcy z „Nature Neuroscience”. Uczeni swoje wnioski oparli o badania przeprowadzone na szczurach. Czy to oznacza, że ludzie borykający się z nadwagą, którzy często odwiedzają bary szybkiej obsługi – nie są winni swojej tuszy?
Czy sesja zdjęciowa dla kobiecego magazynu może być dobrą formą terapii? Psychoterapię za pomocą fotografiki zapoczątkowała nowojorska fotograficzka Ellen Fisher Turk. Jej praca skoncentrowała się wówczas wokół ofiar przemocy, choroby nowotworowej, utraty dziecka. Kobiety obawiają się, że aparat fotograficzny uchwyci i uwieczni, wszystkie te cechy ich cielesności, które, na co dzień starają się ukryć. Pozowanie nago odkrywa kobietę, umożliwia zmierzyć jej się z samą sobą. Bardzo często zdjęcia ukazują tą część kobiecości, której fotografowane kobiety wcześniej w sobie nie dostrzegały.
Kobieta po czterdziestym roku życia powinna w sposób szczególny dbać o swoją dietę. W diecie nie powinno zabraknąć roślin strączkowych - szczególnie soczewicy i soi. Te warzywa bardzo dobrze wpływają na właściwy poziom hormonów - radzi dietetyk Magdalena Jarzynka.
Marek Nowicki, opowiedział w studiu Dzień Dobry TVN, jak zadbać o to, by klimatyzacja nie wpływała niekorzystnie na nasze zdrowie.
Nie wolno odchudzać się w czasie ciąży, ale można za to zrobić wiele, by bardzo nie utyć w czasie ciąży i po porodzie szybko wrócić do formy. Jak to zrobić Na ten temat porozmawialiśmy z ginekologiem położnikiem Romualdem Dębskim oraz mamami: Niną Tyrką i Marianną Tomaszko.
Jarosław Warzecha po studiach pedagogicznych trafił do szkoły w Rudołtowicach, gdzie bardzo zaangażował się w pracę z rodzicami niepełnosprawnych dzieci. Zofia Piotrowska opiekuje się 17-letnim niepełnosprawnym synem. Oboje byli gośćmi Anny Maruszeczko i "Zielonych drzwi".
Palenie papierosów sprawia, że skóra staje się poszarzała i gorzej ukrwiona, przez co trudniej goi się po zabiegach upiększających. Alkohol powoduje zmiany naczyniowe, zaczerwienienie twarzy i trądzik różowaty. A jak wpływa na nas kawa i herbata? O tym dr Ewa Chlebus, dermatolog z Kliniki Nova Derm.
"Od września 2008 roku mam bardzo częste anginy. Tydzień temu wyleczyłam kolejną anginę, a teraz znowu pojawiają się jej objawy w gardle. Przy każdej anginie lekarze zapisują mi antybiotyki. Nie mogę więc wzmocnić odporności. Jeden z lekarzy nakazał mi wycięcie migdałków. Czy to nie spowoduje chorób np. oskrzeli?" - pyta naszego eksperta 25-letnia Ania. Co na to dr Piotr Gryglas?
Głosy, które twierdzą, że mleko jest szkodliwe dla człowieka pojawiają się z powodów ekonomicznych i oszczędnościowych. Białka roślinne są dziesięciokrotnie tańsze niż produkty mleczne. Nasz mózg - gatunku homo sapiens - powstał w zasadzie dzięki temu, że nasi przodkowie jedli ryby, mięso i oczywiście pili mleko. Nie ma zdrowszego produktu niż mleko - mówi prof. dr hab. Grażyna Cichosz z Katedry Mleczarstwa i Zarządzania Jakością Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
Różni terapeuci wykorzystują w pracy masaż oddechem, ponieważ jest on doskonalą metodą terapeutyczną. Stosowany jest między innymi w leczeniu zaburzeń nerwicowych, bezsenności i depresji. Spokojny oddech powoduje rozluźnienie mięśni, spadek ciśnienia, a także spowolnienie pracy serca, co prowadzi do poczucia wewnętrznego spokoju, regeneracji ciała i umysłu.
"Za dwa miesiące idę do szpitala na zabieg ortopedyczny. Będą mi wycinać zbędną chrząstkę. Słyszałam, że muszę zaszczepić się przed operacją na żółtaczkę, tzw. szpitalną. Gdzie mogę się zaczepić? Czy to jest drogie i, czy powinnam wziąć także inne szczepionki?" - pyta w liście do redakcji Dzień Dobry TVN Paula z Grudziądza. Co na to nasz ekspert?
Od 27 lutego trwa akcja GW "Polacy, odwagi!". Zachęcamy was do zrzucenia zbędnych kilogramów i dbania o zdrowie. Dołączcie do nas - w grupie łatwiej się odchudzać! Drużyna "Gazety Wyborczej" będzie walczyć z nadwagą pod okiem dietetyka, trenera i psychologa. W tej grupie znalazł się prowadzący Dzień Dobry TVN Bartosz Węglarczyk.
Czy kobiety boją się menopauzy? Czy kobieta po menopauzie jest nadal atrakcyjną kobietą, która wciąż ma ochotę na seks? Na ten bliski wszystkim kobietom temat porozmawialiśmy z Izabelą Trojanowską i Ewą Kuklińską.
W imieniu Anny Maruszczeczko zapraszamy do "Zielonych drzwi".
Czym jest depresja poporodowa? Jakie są jej symptomy? Jak można pomóc kobiecie, która jest w stanie szoku po urodzeniu dziecka? Naszymi gośćmi byli: ginekolog, dr Witold Rogiewicz i psycholog Joanna Piertusiewicz z Fundacji "Rodzić po ludzku".
Kobiety w wieku 20 lat, o prawidłowej masie ciała i umiarkowanej aktywności fizycznej powinny przyjmować dziennie od 2000 do 2200 kalorii, natomiast przy małej aktywności czy siedzącym trybie życia - od 1700 do 1900 kalorii - radzi dietetyczka Anna Różańska.