Lekarze z Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy przeprowadzili pionierską operację wszczepienia specjalnego stymulatora pacjentowi chorującemu na depresję. To urządzenie wielkości pudełka od zapałek emitujące prąd, który pobudza ośrodek wydzielania serotoniny oraz układ limbiczny, odpowiadający za nasz temperament. Czy to urządzenie pomoże chorym na depresję?
Czy można się odchudzać podczas zimy? Jak powinna być przygotowana dieta, by nie groziło nam osłabienie organizmu? Żadna pora roku nie stanowi przeszkody w zmianie nawyków żywieniowych. Ważne jednak, by dieta została dobrze zbilansowana. Powinna dostarczać nam energii, witamin i niezbędnego białka. Powinna, zatem opierać się na warzywach, owocach i mięsie - wyjaśnia dietetyk Małgorzata Krukowska.
"Zielone drzwi" postanowiły sprawdzić jak przedstawia się sytuacja w polskiej kardiochirurgii dziecięcej. W tym celu ekipa "Zielonych drzwi" odwiedziła cztery najważniejsze ośrodki w Polsce.
Zeszłoroczna kontrola poradni mammograficznych pokazała, że co trzecia z nich nie diagnozuje właściwie nowotworów. Ministerstwo Zdrowia przez rok szkoliło specjalistów i naprawiało sprzęt. Efekt - co czwarta poradnia ciągle nie zdaje egzaminu.
Anna Kaczmarek schudła 42 kilogramy dzięki diecie 1200 kalorii. Na początek wykluczyła z diety chleb, makaron i ziemniaki. Do diety dołączyła też ruch - trenowała na rowerze stacjonarnym. Teraz czuje się bardziej atrakcyjna. Jaką drogę w walce z nadwagą przeszli nasi pozostali goście: Joanna Dawid i Mariola Będkowska? O tym w Dzień Dobry TVN.
Czy homeopatia pomaga? Zdania w środowisku lekarskim są podzielone. Niektórzy uważaj, że homeopatia nie jest metodą naukową i dlatego lekarze nie powinni takich środków przepisywać. Obrońcą homeopatii jest wiceminister zdrowia Marek Twardowski, który w liście do Naczelnej Rady Lekarskiej z 5 stycznia napisał, że homeopatia powinna być stosowana na tych samych zasadach, co inne leki.
Czy dobry kosmetyk musi być drogi? Jakich kosmetyków używają gwiazdy? O kosmetykach na każdą kieszeń porozmawialiśmy z dziennikarką Gali Małgorzatą Nawrocka- Wudarczyk.
Odnotowujemy coraz więcej przypadków infekcji górnych dróg oddechowych u dzieci, więc panika rodziców jest uzasadniona - mówi pediatra Marek Mokrowiecki. Jakie są przyczyny tak licznych zachorowań wśród dzieci?
"Dbamy o Nasze Życie!" - to przesłanie trzeciej edycji kalendarza kampanii "Chronię życie przed rakiem szyjki macicy". Znane Polki i ich przyjaciółki przypominają o konieczności profilaktyki raka szyjki macicy, który co roku pozbawia życia niemal dwa tysiące Polek. Akcje wspierają m.in.: Grażyna Wolszczak, Paulina Przybysz, Katarzyna Figura, Danuta Stenka i Anita Lipnicka.
Stwardnienie rozsiane (SM) jest jedną z najczęstszych chorób neurologicznych. W większości wypadków występuje u ludzi młodych - między 20 a 40 rokiem życia. SM jest nieuleczalne, jednak istnieją leki, które mogą powstrzymać rozwój choroby. W Dzień Dobry TVN gościliśmy Paulę Kowalczyk, która choruje na stwardnienie rozsiane.
W USA stworzono pierwszy na świecie dostępny w sprzedaży domowy tester DNA. Na polskim rynku dostępnych jest wiele rodzajów testów, np.: testy ciążowe, na owulację, testy, które pozwalają wykryć raka jelita grubego, nowotwór prostaty czy test na menopauzę. Ile takie testy kosztują? Jak się z nich korzysta i, gdzie można je kupić?
Czy sok pomarańczowy ma w swoim składzie ekstrakt z pomarańczy, a ketchup zrobiony jest z pomidorów? Ile mleka zawiera mleczna czekolada? Z naszymi gośćmi, dr nauk medycznych Agnieszką Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia oraz Magdaleną Perzyną, dietetykiem z poradni dietetycznej "Dietican", porozmawialiśmy o tym, czy konserwanty dodawane do produktów spożywczych są szkodliwe. Czy są jakieś regulacje określające skład produktów?
Internista, dr Piotr Gryglas, odpowiada na pytania widzów Dzień Dobry TVN.
Ostatnio pojawiła się informacja o tym, że Lily Allen schudła dzięki hipnodiecie. Brytyjska gwiazda Lily Allen schudła o całe dwa numery bez głodówki i katowania się na siłowni. Zobaczcie na czym to polega.
Szczepionka HPV jest szczepionką zapobiegającą zakażeniu wirusem, które nie wykryte w porę i nie leczone powoduje raka szyjki macicy. Szczepionkę mogą przyjmować TYLKO DZIEWCZYNKI.
Nie widzę przeszkód, żeby naszą wiedzę o grupach krwi wykorzystywać w praktyce i kierować się nią przy układaniu diety - mówi dr nauk medycznych Sławomir Puczkowski z Laboratorium Pierwiastków Śladowych w Łodzi. Magdalena Czyrynda, specjalista ds. żywienia człowieka, dietetyk Dietosfery, jest innego zdania. Czy warto układać dietę według grupy krwi?
Jan Mela mimo swojej niepełnosprawności zrealizował swoje marzenia. Zdobył dwa bieguny i wziął udział w wyprawie na Kilimandżaro. Swoimi osiągnięciami udowodnił, że do realizacji niemożliwego wystarczą tylko chęci. Teraz zamierza dzielić się swoimi doświadczeniami życiowymi z innymi ludźmi, którzy w wyniku nieszczęśliwych zdarzeń, są niepełnosprawni. Z Janem Melą porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN o jego fundacji "Poza Horyzonty".
Narciarstwo dla osób niepełnosprawnych daje niesamowite możliwości rehabilitacji i poprawy samopoczucia - mówi Jarosław Rola, niepełnosprawny instruktor jazdy na nartach, który od 10 lat, czyli od wypadku, jeździ na nartach w pozycji siedzącej. Karpacz to jedyne miejsce w Polsce, gdzie niepełnosprawni mogą uczyć się jazdy na nartach.
Obwiązująca od stycznia 1998 roku Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób podnosi "patologiczny hazard" do rangi osobnego zaburzenia psychicznego i definiując jako "zaburzenie polegające na często powtarzającym się uprawianiu hazardu, który przeważa w życiu człowieka ze szkodą dla wartości i zobowiązań społecznych, zawodowych, materialnych i rodzinnych".
Dzieci bardzo źle reagują na ból. - Jeśli jest jakakolwiek możliwość uśnieżenia go lub osłabienia, należy to zrobić - radzi psycholog Magdalena Wayda. A co na ten temat mają do powiedzenia lekarze i Narodowy Fundusz Zdrowia?
Z powodu chorób serca i naczyń krwionośnych co roku umiera w Polsce około 170 tys. osób. Nadciśnienie tętnicze, zawał serca i udary mózgu dotykają coraz częściej osoby młode lub w średnim wieku. Jak dbać o serce od najmłodszych lat?
Dbanie o kręgosłup to przede wszystkim dbanie o aparat mięśniowy podtrzymujący kręgosłup. Systematyczne ćwiczenie i pływanie wzmacnia te mięśnie. Warto też zwrócić uwagę na to, jak śpimy – ważne jest prawidłowe ułożenie kręgosłupa podczas snu.
W styczniu w Zielonych Drzwiach ogłosiliśmy plebiscyt Mój Dobry Anioł - napłynęło mnóstwo zgłoszeń. Akcja dobiegła końca przez kolejne tygodnie w Zielonych dniach będziemy Państwu przedstawiali zwycięzców plebiscytu.
Z Moniką Ziębą - autorką książki "Moja mam ma raka" i pisarką Krystyną Koftą rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN o tym, jak powiedzieć bliskim o swojej chorobie.
Na reumatyzm, czyli zapalenie stawów, cierpią głównie kobiety. Objawami choroby reumatycznej są, przede wszystkim, bóle i obrzęki stawów. Często towarzyszą jej również gorączki i niedokrwistość.
W Polsce, oprócz tego, że emerytury są niewielkie i starsi ludzie nie mają pieniędzy prawie na nic, problem tkwi także w tym, że nie szanują oni w młodości swojego ciała. Kiedy przychodzi starość, ciała są zniszczone i schorowane - mówi podróżniczka Beata Pawlikowska.
Lekarze wciąż alarmują, że połykanie w ciągu doby więcej niż czterech tabletek przeciwbólowych jest groźne. Polska, po USA i Francji, zajmuje trzecie miejsce na świecie, jeśli chodzi o ich spożycie. Kto najchętniej sięga po tabletki przeciwbólowe i dlaczego?
„Zielone Drzwi” to program związany z działalnością Fundacji TVN „nie jesteś sam”. Wypełniają go reportaże o podopiecznych fundacji oraz o ludziach, którzy pomagają innym. Gospodynią programu wymyślonego prezes fundacji Bożenę Walter jest Anna Maruszeczko.
Jak walczyć z opuchniętymi nogami? Jak wzmocnić odporność dziecka? Z tymi pytaniami zwróciliśmy się do internisty Piotra Gryglasa?
Czy pigułki antykoncepcyjne mogą szkodzić wątrobie? Czy antykoncepcja hormonalna może powodować wzrost wagi? Czy pigułki antykoncepcyjne są w stu procentach skuteczne? Ne te pytania odpowiedział ginekolog prof. Romuald Dębski i modelka Joanna Horodyńska.