Epidemiolodzy biją na alarm: ludzie zobojętnieli na codzienne niebezpieczeństwo związane z AIDS. Jakie są wczesne objawy zakażenia HIV? Kto powinien poddać się testowi na HIV? Gdzie można zrobić taki test i, ile on kosztuje? Naszymi gośćmi byli: dr Anna Marzec-Bogusławska, Dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS oraz Irena Przepiórka ze Stowarzyszeniu Wolontariuszy Wobec AIDS.
Ubezpieczyciele nie chcą ubezpieczać osób ciężko chorych. Ubezpieczyciel chce się zabezpieczyć przed ewentualną stratą. Dlatego też zanim podpisze umowę z klientem często wymaga od niego pełnych badań lekarskich. Firma ubezpieczeniowa może tego wymagać.
Zielone Drzwi” to program związany z działalnością Fundacji TVN „nie jesteś sam”. Wypełniają go reportaże o podopiecznych fundacji oraz o ludziach, którzy potrafią pomóc sobie sami. Takim człowiek jest Aneta Olkowska, zajmująca się doradztwem zawodowym osobom niepełnosprawnym. Sama jest osobą niepełnosprawną.
"Jeden świat, jedno marzenie" - to hasło, które przyświeca tegorocznym Igrzyskom Paraolimpijskim. Wkrótce, 6 września, rozpoczną się XIII Letnie Igrzyska Paraolimpijskie w Pekinie. Polskę reprezentować będzie 91. niepełnosprawnych sportowców. Igrzyska zakończą się 17 września.
Migdałki są częścią układu immunologicznego. Są zgrubieniami tkanki limfatycznej, odpowiedzialnej za reakcje obronne organizmu. Stanowią pierwszą barierę, która zatrzymuje bakterie i wirusy.
W Polsce 80 proc. wcześniaków umiera w pierwszym miesiącu życia. To jeden z najgorszych wskaźników w Unii Europejskiej. Specjaliści neonatolodzy biją na alarm. By zmniejszyć te zastraszające statystyki konieczne jest zwiększenie specjalistycznych ośrodków, sprzętu oraz edukacja rodziców, lekarzy i pielęgniarek. Na ten temat porozmawialiśmy z aktorką Joanną Brodzik, mamą bliźniaków, które urodziły się 6 tygodni przed terminem.
Aby mieć płaski brzuch, musimy - przede wszystkim - zachować tzw. równowagę energetyczną. Gdy jest ona zachowana, organizm szybciej spala tłuszcz i buduje tkankę mięśniową. Co to jest równowaga energetyczna i czy istnieją produkty, które można spożywać w nieograniczonych ilościach?
Marek Maruszak, Prezes Zarządu firmy "Rossmann Polska" przekazał w studiu Dzień Dobry, na ręce Bożeny Walter, prezesa Fundacji TVN "Nie jesteś sam" symboliczny czek na kwotę 1 371 005 złotych.
Maść salicylowa, sok z łodygi mniszka lekarskiego lub jaskółczego ziela czy ząbek surowego czosnku... Domowych sposobów na pozbycie się kurzajek jest wiele. Jeżeli zawiodą, kurzajkę zawsze można wymrozić ciekłym azotem lub usunąć chirurgicznie.
Przyczyny stwardnienia rozsianego nie są jeszcze znane. Choroba polega na uszkodzeniach centralnego układu nerwowego. Jej objawy, to m.in. skurcze, zaburzenia wzroku i mowy, drętwienie i drżenie kończyn.
Nadmierne opalanie się jest zawsze szkodliwe. W ciągu roku nie powinno się przekraczać limitu 10 godzin łącznie na słońcu i w solarium. Nie wolno opalać się codziennie. Warto wiedzieć, że 15 minut w solarium odpowiada całemu dniu na słońcu - mówi kosmetolog Renata Suszczenko.
Kosmetyki mineralne składają się w 100 proc. z naturalnych składników. Są pozbawione konserwantów, środków barwiących i zapachowych. Minerały poprawiają metabolizm skóry i nie zatykają porów. Dla jakiego rodzaju skóry są przeznaczone kosmetyki mineralne?
O kim tym razem porozmawiamy w cyklu "Zielone drzwi" z Anną Maruszeczko i Jej gośćmi?
Badania profilaktyczne pozwalają wykryć nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu, pod warunkiem, że są one przeprowadzane regularnie. Kobiety do 36 roku życia raz w roku powinny wykonać badanie cytologiczne oraz USG piersi. A po 36 roku życia - dodatkowo raz w roku - powinny robić mammografię piersi. Piosenkarka Katarzyna Nosowska bada się regularnie.
Starzenie się kolan to kwestia indywidualna. Skóra wokół kolan jest narażona na ciągłe rozciąganie, w związku z czym szybciej się zużywa i może wyglądać na starszą. Niekorzystnie na kolana wpływa także odchudzanie - znaczna utrata wagi sprawia, że skóra na kolanach staje się obwisła.
Polki nie korzystają z możliwości wykonywania darmowych badań, dlatego też powstał projekt by każda kobieta przyjmowana do pracy musiała przedstawić pracodawcy zaświadczenie, że zrobiła cytologię i mammografię. Pomysł wyszedł od największych autorytetów polskiej onkologii: prezesa Polskiej Unii Onkologii Janusza Medera oraz dyrektora Centrum Onkologii w Warszawie prof. Marka Nowackiego.
Dla 2/3 polskich mężczyzn w wieku 25-39 lat najważniejsze w życiu jest bycie ojcem. Jednak decyzję o ojcostwie przesuwają w czasie. Im później się na nie decydują, tym trudniej im spłodzić potomka. Co wpływa na męskie problemy z płodnością?
Mężczyźni żyją krócej niż kobiety. Polka dożywa średnio 79 lat, a Polak - zaledwie 70. Mężczyźni częściej niż kobiety są nałogowymi palaczami. Częściej zapadają na choroby nowotworowe, choroby płuc i układu krążenia. Jadają tłusto i dużo.
Przemęczenie, zaokrąglony brzuch, częste bóle głowy, nieprzyjemny zapach potu, ziemista cera, problemy z nerkami - to mogą być skutki zakwaszenia organizmu.
O metodach modelowania policzków rozmawialiśmy z Aleksandrą Jagilską - dermatologiem z Kliniki Chirurgii Plastycznej.
O dobrym i złym cholesterolu rozmawialiśmy z profesorem Mirosławem Dłużniewskim - kardiologiem ze Szpitala Bródnowskiego i dietetykiem - Dorotą Osóbką.
Nawet jeśli nie lubimy słodyczy, codziennie nieświadomie pochłaniamy sporą porcję cukru. Jest on obecny niemal w każdym gotowym produkcie, poprawia smak, ale też szkodzi zdrowiu.
"Niejedna z jedną" to tytuł wystawy fotograficznej zorganizowanej przez członkinie wrocławskiego klubu Femina Fenix, która promuje Kalendarz Młodych Amazonek 2009.
W niedzielę zmarła 32-letnia hollywoodzka aktorka Brittany Murphy. Aktorka miała rozległy zawał serca. Jakie są przyczyny zawału u tak młodych kobiet? Jakie objawy powinny wzbudzić niepokój i, co wtedy należy robić? O to zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN kardiologa Michała Ciszewskiego.
Doktor Piotr Gryglas raz w tygodniu na antenie Dzień Dobry TVN odpowiada na e-maile widzów nadesłane na skrzynkę zdrowie@tvn.pl
Tak, bo święta to czas, który spędzamy głównie przy bogato zastawionym stole, na którym znajdują się najczęściej ciężko strawne potrawy. Świąteczne menu i przejedzenie się może doprowadzić do rozstroju układu pokarmowego. Jak jeść, by się nie przejeść i co zrobić, gdy już zjemy za dużo? O to zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN internistę Piotra Gryglasa.
Dziś w Dzień Dobry TVN prezentujemy kolejny odcinek "Zielonych drzwi". Gościem Anny Maruszeczko była charakteryzatorka Ida Karpińska, prezes Stowarzyszenia "Kwiat Kobiecości", u której w wieku 34 lat wykryto raka szyjki macicy.
Jak co tydzień, w środę, dr Piotr Gryglas odpowiada na e-maile widzów Dzień Dobry TVN.
Amerykańska organizacja Campaign for Safe Cosmetics opublikowała na swych stronach wyniki badań składu różnych kosmetyków. Okazuje się, że niektóre z nich zawierały szkodliwy ołów lub związki rakotwórcze. W Polsce fundacja Pro-Test prowadzi akcję społeczną przeciwko stosowaniu w kosmetykach probenów. Czym są probeny i, dlaczego substancja ta jest stosowana, mimo swojej szkodliwości przez koncerny kosmetyczne?
Jak powinien wyglądać kontakt lekarza z pacjentem? Czy w Polsce są ustalone standardy leczenia niepłodności? O tym porozmawialiśmy w Dzień dobry TVN z ginekologiem-położnikiem Grzegorzem Południewski i Anną Krawczak ze Stowarzyszenia "Nasz Bocian", która 4 lata starała się o dziecko.