Wirus RSV, który w ostatnim czasie wywołał falę infekcji u dzieci, być może przestanie być aż tak groźny. Amerykańska firma Moderna opracowała bowiem szczepionkę, która ma chronić - i to nie tylko małych pacjentów - przed patogenem. Jej skuteczność przekracza 80 proc. Od kiedy preparat będzie dostępny?
Endokrynolog nie ma wątpliwości.
Hormonalna terapia zastępcza stosowana m.in. przez kobiety w okresie menopauzy może mieć zbawienny wpływ na zdrowie. Badacze dowiedli, że panie, które ją przyjmują znacznie rzadziej zmagają się z chorobą Alzheimera. Jak to możliwe?
Aplikacji, które mają pomagać osobom niewidomym lub niedowidzącym w robieniu zakupów jest wiele. Czym na ich tle wyróżnia się ta stworzona przez studentów z Łodzi? Dowiecie się tego z naszej rozmowy.
"Transmisja wirusa, jeśli jedna z osób jest zakażona, sięga prawie 80 proc."
Powód dolegliwości wprawił lekarzy w osłupienie.
Babka lancetowata najczęściej kojarzona jest z naturalnym i łatwo dostępnym środkiem na drobne skaleczenia i stłuczenia. Syrop z babki lancetowatej to również dobry sposób na leczenie uciążliwego kaszlu.
Serotonina to hormon, który odpowiada za nasz dobry humor. Najnowsze badania pokazują, że na tym jego właściwości nie kończą. Okazuje się, że związek może pomóc w pozbyciu się zbędnych kilogramów. W jaki sposób? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała dr Wanda Baltaza, dietetyczka.
Czy bakterie mogą być pomocne w walce z nowotworami? Okazuje się tak. Stworzone przez naukowców częściowo sztuczne patogeny mogą skutecznie rozprawić się z komórkami rakowymi. Jak to możliwe?
Od pewnego czasu ogromna grupa pacjentów ma problemy z wykupieniem leków. Zarówno w hurtowaniach, jak i aptekach zaczyna brakowych farmaceutyków, nawet tych wydawanych bez recepty. Co jest tego powodem? Kiedy ten problem uda się rozwiązać?
Od pewnego czasu w Polsce przybywa pacjentów z chorobami zakaźnymi. Co ciekawe, problemem jest nie tylko grypa, ale także schorzenia, które - jak się wydawało - zostały wyeliminowane. Lekarzy niepokoi również rosnąca liczba osób z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jak można zatrzymać ten niepokojący trend?
Cukrzyca typu 2. to jedna z częściej diagnozowanych chorób. Najnowsze badania pokazują, że skład mikrobiomu jelitowego może mieć związek z chorobą. Niektóre bakterie mogą sprzyjać cukrzycy, inne - chronić przed jej rozwojem. W jaki sposób?
Robert Taczała miał poważne problemy z uzębieniem. Sprawę pogarszał strach przed wizytą u stomatologa. Na szczęście pan Robert trafił pod opiekę specjalistów z Malo Clinic, którzy całkowicie odmienili jego uśmiech i życie. Poznaj historię bohatera cyklu "Metamorfozy uśmiechu".
Fibromialgia to choroba, z którą w Polsce zmagają się ponad dwa miliony osób. Schorzenie sprawia, że pacjent odczuwa ból niemal w całym ciele.
Gdy dopada nas przeziębienie - zamiast do apteki - warto pójść do kuchni i przygotować napar, który pomoże uporać się z chorobą. Co będzie nam potrzebne?
Sezon na infekcje trwa. Wielu z nas kicha, kaszle i pociąga nosem. Co zrobić, żeby poczuć się lepiej?
Kobieta może stracić wzrok.
Początek nowego roku to zmiany w ochronie zdrowia. Inaczej mają działać przede wszystkim Szpitalne Oddziały Ratunkowe. Co to w praktyce oznacza dla pacjentów? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z lek. Łukaszem Jankowskim, nefrologiem, prezesem Naczelnej Izby Lekarskiej.
Czosnek to z całą pewnością jedno z najzdrowszych warzyw. Mimo że bardzo chętnie wykorzystujemy jej do przygotowywania posiłków, to w momencie, gdy zaczyna rosnąć, cześć za nas ma obawy, czy kiełkujący czosnek nadaje się jeszcze do jedzenia. Czy faktycznie jest się czego obawiać?
Główny Inspektorat Sanitarny zdecydował o wycofaniu ze sprzedaży popularnego suplementu diety stosowanego w leczeniu chrypki i bólu gardła. O jaki preparat chodzi i dlaczego zniknął ze sklepowych i aptecznych półek?
Choć alkohol szkodzi zdrowiu to i tak większość z nas - choćby z okazji zbliżającego się sylwestra - po niego sięgnie. Co zrobić, aby następnego dnia czuć się dobrze i uniknąć kaca? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadała dr Wanda Baltaza, dietetyczka kliniczna.
Wiele osób zajada nieustający stres słodkimi przekąskami, które na chwilę niwelują uczucie głodu i dodają energii. Jednak taki tryb życia odbija się na zdrowiu, a efekty widać gołym okiem na skórze. Czym jest cukrowa twarz i czym się charakteryzuje?
Sposobów na to, aby przez długie lata cieszyć się dobrym zdrowiem, jest wiele. Najnowsze badania przeprowadzone przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych wykazały, że o tym, czy dane nam będzie dożycie sędziwego wieku może zdecydować jedna cecha charakteru. Która?
W okresie jesienno-zimowym z powodu zmiennej temperatury często nie jesteśmy w stanie dobrać odpowiedniego ubrania. Tym samym narażamy się na przegrzanie lub wyziębienie, a to sprzyja przeziębieniu, anginie i grypie. Gość Dzień Dobry TVN dr Paweł Grzesiowski wytłumaczył, na czym polega różnica między przeziębieniem a grypą. Jak leczyć przeziębienie, a jak grypę? Czym grozi nieleczona grypa?
O niebezpieczeństwie wynikającym z nieprawidłowego dawkowania opowiedziała dr n. med. Agata Skrzat-Klapaczyńska.
Nasiadówki i inhalacje to sposoby na poprawę odporności, ale i metody leczenia przeziębienia czy zapalenia pęcherza. Agnieszka Cegielska zachęca do tego, by jak najczęściej korzystać z ziół – one mają naturalną moc! Które z nich można stosować w przypadku dzieci?
Wzruszające odczucia pensjonariuszki.
Nerkowce to orzechy uchodzące nie tylko za niezwykle smaczne, ale także i takie, które skrywają w sobie właściwości bezcenne dla ludzkiego organizmu. Warto więc na stałe włączyć je do swego zdrowego jadłospisu.
Sprawdź, na jakie produkty należy uważać.
Co to za przypadłość i czy zawsze wymaga leczenia?