Cukrzyca typu 2. to jedna z częściej diagnozowanych chorób. Najnowsze badania pokazują, że skład mikrobiomu jelitowego może mieć związek z chorobą. Niektóre bakterie mogą sprzyjać cukrzycy, inne - chronić przed jej rozwojem. W jaki sposób?
Robert Taczała miał poważne problemy z uzębieniem. Sprawę pogarszał strach przed wizytą u stomatologa. Na szczęście pan Robert trafił pod opiekę specjalistów z Malo Clinic, którzy całkowicie odmienili jego uśmiech i życie. Poznaj historię bohatera cyklu "Metamorfozy uśmiechu".
Fibromialgia to choroba, z którą w Polsce zmagają się ponad dwa miliony osób. Schorzenie sprawia, że pacjent odczuwa ból niemal w całym ciele.
Gdy dopada nas przeziębienie - zamiast do apteki - warto pójść do kuchni i przygotować napar, który pomoże uporać się z chorobą. Co będzie nam potrzebne?
Sezon na infekcje trwa. Wielu z nas kicha, kaszle i pociąga nosem. Co zrobić, żeby poczuć się lepiej?
Kobieta może stracić wzrok.
Początek nowego roku to zmiany w ochronie zdrowia. Inaczej mają działać przede wszystkim Szpitalne Oddziały Ratunkowe. Co to w praktyce oznacza dla pacjentów? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z lek. Łukaszem Jankowskim, nefrologiem, prezesem Naczelnej Izby Lekarskiej.
Czosnek to z całą pewnością jedno z najzdrowszych warzyw. Mimo że bardzo chętnie wykorzystujemy jej do przygotowywania posiłków, to w momencie, gdy zaczyna rosnąć, cześć za nas ma obawy, czy kiełkujący czosnek nadaje się jeszcze do jedzenia. Czy faktycznie jest się czego obawiać?
Główny Inspektorat Sanitarny zdecydował o wycofaniu ze sprzedaży popularnego suplementu diety stosowanego w leczeniu chrypki i bólu gardła. O jaki preparat chodzi i dlaczego zniknął ze sklepowych i aptecznych półek?
Choć alkohol szkodzi zdrowiu to i tak większość z nas - choćby z okazji zbliżającego się sylwestra - po niego sięgnie. Co zrobić, aby następnego dnia czuć się dobrze i uniknąć kaca? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadała dr Wanda Baltaza, dietetyczka kliniczna.
Wiele osób zajada nieustający stres słodkimi przekąskami, które na chwilę niwelują uczucie głodu i dodają energii. Jednak taki tryb życia odbija się na zdrowiu, a efekty widać gołym okiem na skórze. Czym jest cukrowa twarz i czym się charakteryzuje?
Sposobów na to, aby przez długie lata cieszyć się dobrym zdrowiem, jest wiele. Najnowsze badania przeprowadzone przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych wykazały, że o tym, czy dane nam będzie dożycie sędziwego wieku może zdecydować jedna cecha charakteru. Która?
W okresie jesienno-zimowym z powodu zmiennej temperatury często nie jesteśmy w stanie dobrać odpowiedniego ubrania. Tym samym narażamy się na przegrzanie lub wyziębienie, a to sprzyja przeziębieniu, anginie i grypie. Gość Dzień Dobry TVN dr Paweł Grzesiowski wytłumaczył, na czym polega różnica między przeziębieniem a grypą. Jak leczyć przeziębienie, a jak grypę? Czym grozi nieleczona grypa?
O niebezpieczeństwie wynikającym z nieprawidłowego dawkowania opowiedziała dr n. med. Agata Skrzat-Klapaczyńska.
Nasiadówki i inhalacje to sposoby na poprawę odporności, ale i metody leczenia przeziębienia czy zapalenia pęcherza. Agnieszka Cegielska zachęca do tego, by jak najczęściej korzystać z ziół – one mają naturalną moc! Które z nich można stosować w przypadku dzieci?
Wzruszające odczucia pensjonariuszki.
Nerkowce to orzechy uchodzące nie tylko za niezwykle smaczne, ale także i takie, które skrywają w sobie właściwości bezcenne dla ludzkiego organizmu. Warto więc na stałe włączyć je do swego zdrowego jadłospisu.
Sprawdź, na jakie produkty należy uważać.
Co to za przypadłość i czy zawsze wymaga leczenia?
Holograficzna sala operacyjna to technologia, która przy wykorzystaniu dowolnych gogli holograficznych pozwala wyświetlać przed oczami lekarza dane medyczne w trakcie prowadzonej przez niego operacji. Jakie możliwości daje to rozwiązanie?
Kiedy iść na badania?
Czy są potrawy, których dziecko nie powinno jeść? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała dietetyk Michalina Klukowska.
Relacje, jakie mamy z rodzicami, mają ogromny wpływ na nasze życie oraz kontakty z innymi ludźmi. Mogłoby się wydawać, że te przyjacielskie tylko procentują. Nic bardziej mylnego. W ocenie specjalistki z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu przyjaźń między matką a córką jest szkodliwa dla każdej ze stron. Dlaczego?
Wylew podspojówkowy to nic innego jak pęknięte naczynko w oku. Jest to dość uciążliwa dolegliwość, z reguły nie wiąże się ona jednak z poważnymi konsekwencjami dla ludzkiego zdrowia. Domowe sposoby na pęknięte naczynko w oku to jedno, natomiast konsultacja potwierdzająca, że podczas wylewu nie doszło do uszkodzenia głębszych struktur oka, to drugie. Tego ostatniego nie wolno pomijać. Mimo iż z wylewem podspojówkowym można poradzić sobie samemu, wizyta u okulisty jest konieczna.
"Miłość, którą mam dla siebie i mojej córki, utrzymała mnie przy życiu".
Oliwia Bieniuk należy do gwiazd, które chętnie korzystają z mediów społecznościowych. Celebrytka pokazuje tam wyimki ze swojego życia, a także za ich pośrednictwem promuje ważne akcje społeczne. Nie inaczej jest tym razem. Swoim najnowszym wpisem zwraca uwagę trudności, z którymi mierzą pacjenci onkologiczni oraz ich rodziny.
Część z nas przygotowania do świąt zaczyna z dużym wyprzedzeniem i gotowe już potrawy po prostu mrozi. Które dania nadają się do mrożenia i jak robić to prawidłowo? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Anną Radowicką, dietetyczką kliniczną i technolożką żywności.
Moda na picie octu i oleju co jakiś czas wraca jak bumerang. Obecnie w sprzedaży znajdziemy wiele mało dotąd popularnych smaków. Czy rzeczywiście powinno się je spożywać i jakie mają właściwości?
Sedacja przez większość lekarzy uważana jest za bezpieczną formę uspokajania i wyciszania pacjenta, dzięki zastosowaniu odpowiednich środków farmakologicznych obniżających aktywność ośrodkowego układu nerwowego. Wykorzystuje się ją przy krótkotrwałych i nieskomplikowanych zabiegach. Znajduje ona zastosowanie przy niektórych zabiegach stomatologicznych, ortopedycznych, a nawet kosmetycznych.
Wielu rodziców, zwłaszcza małych dzieci, ma wrażenie, że w okresie jesienno-zimowym ich pociechy non stop łapią jakąś infekcję. Dlaczego maluchy chorują częściej niż dorośli? Ile infekcji w roku to jeszcze norma? Porozmawialiśmy o tym z dr n. med. Jagodą Kaszubą, specjalistą alergologii i pediatrii z Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii i Żywienia Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu.