Jak leżenie wpływa na zdrowie człowieka?
Naukowcy z University of Bath przyglądają się zdrowiu kosmonautów, którzy w niedalekiej przyszłości mogą polecieć w kosmos. Aby lepiej zrozumieć, co dzieje z ciałem człowieka w tych wyjątkowych warunkach i jak to wpływa na poziom cukru we krwi, położyli dwudziestu zupełnie zdrowych mężczyzn na 60 do łóżka. Na potrzeby eksperymentu panowie jedli oraz załatwiali potrzeby fizjologiczne w łóżku.
Choroby gwiazd
Warto dodać, że naukowcy wcześniejszymi badaniami potwierdzili, że nawet umiarkowana ilość ruchu pozwala utrzymać poziom cukru w ryzach. Kolejny eksperyment miał pokazać, co dzieje się z organizmem człowieka, gdy tego ruchu brakuje. Analiza stanu zdrowia uczestników pokazała, że długie i bezczynne leżenie w łóżku znacząco podnosi poziom glukozy we krwi. Co więcej, zdrowa dieta i mniejsza kaloryczność posiłku nie pomogły w ustabilizowaniu stężenia cukru w organizmie. Średni poziom glukozy we krwi u badanych mężczyzn w ciągu dnia wzrósł o około 6 proc. w ciągu dnia i o 10 proc. w nocy. Co więcej zdolność pozbywania się cukru, czyli wchłaniania go przez mięśnie zmniejszyła się o blisko jedną czwartą (24 proc.).
Co się dzieje, kiedy stronimy od ruchu?
- Wyniki pokazują, że wycofanie się z aktywności fizycznej ma głęboki wpływ na zdrowie fizjologiczne w stopniu większym, niż wpływ kontrolowania diety. Chociaż zmiany nie były tak duże, to gdyby uczestnicy utrzymali taką samą ilość kalorii jak przed badaniem, z powodu braku aktywności, nastąpiłby realny wzrost poziomu cukru we krwi badanych mężczyzn. To pokazuje, że samo dostosowanie diety niestety nie jest w stanie przezwyciężyć wszystkich negatywnych skutków ograniczenia aktywności fizycznej – nawet jeśli uda się uniknąć przybierania na wadze – powiedział cytowany przez MedicalXpress prof. Dylan Thompson z University of Bath, który kierował badaniami.
Badania prowadzone przez specjalistów University of Bath są częścią projektu realizowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną. W następnej kolejności naukowcy mają rozpocząć prace nad nowym typem łóżka, a także przyjrzeć się różnym środkom, które mogą zniwelować negatywne skutki długotrwałego braku aktywności fizycznej. Specjaliści są zdania, że wnioski z badania przysłużą się nie tylko kosmonautom, ale także osobom, które z różnych powodów są przykute do łóżek.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Stracił wzrok przez mięsożerną amebę. Czy lekarze zdołają mu pomóc?
- Jak wygląda badanie markerów nowotworowych? Czym są i jak często pomagają zdiagnozować chorobę?
- Czy bycie w związku zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy? Naukowcy doszli do ciekawych wniosków
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: MedicalXpress.com/Clinical Nutrition/zdrowie.wprost.pl
Źródło zdjęcia głównego: PhotoAltoFrederic Cirou/Getty Images