Cuchnące gazy to wstydliwy problem wielu ludzi. Gazy pojawiają się w wyniku palenia papierosów, nieregularnego jedzenia, złej diety. Czasem są spowodowane chorobami i zaburzeniami jelitowymi. Jakie są przyczyny cuchnących gazów jelitowych?
Zdrowa dieta
Śmierdzące gazy jelitowe
Gazy jelitowe to powszechne zjawisko, które pojawia się m.in. po zjedzeniu tłustych i wzdymających potraw oraz wypiciu gazowanych napojów. Wzdęciom nie służy też zatrzymywanie defekacji i stresujące sytuacje. Gazy w układzie jelitowym pojawiają się przy chorobach tarczycy, neuropatii i zespole jelita drażliwego. Wzdęcia są bezwonne, ale zmieniają swój zapach w wyniku fermentacji. Bardzo cuchnące gazy pojawiają się przy wolniejszej przemianie materii i zaparciach, które zalegają w końcowym fragmencie układu pokarmowego człowieka. Jeżeli cuchnące gazy jelitowe pojawiły się nagle i trwają zbyt długo, należy zastanowić się nad potencjalną przyczyną tego zjawiska, a nawet wybrać się do lekarza.
Przyczyny cuchnących gazów jelitowych
Najczęstsze przyczyny cuchnących gazów jelitowych są związane ze spożywaniem roślin strączkowych, a także kapusty, cebuli, brokułów, brukselki, czosnku i pora. Działanie gazotwórcze mają również chleby pełnoziarniste, makarony, płatki i otręby oraz kasze. Poza tym produktami wzdymającymi są niektóre owoce, przetwory mleczne i pieczarki.
Nadmierne i cuchnące gazy pojawiają się także u osób palących papierosy, spożywających zbyt dużo tłuszczów, żujących gumę i przyjmujących leki ze wzdymającymi składnikami.
Jeżeli ze spożyciem tego typu produktów wiążą się problematyczne wzdęcia oraz wzdęty brzuch, należy ustalić z dietetykiem lekkostrawną dietę, która zminimalizuje gazy.
Choroby związane z przykrym zapachem gazów
Cuchnące gazy jelitowe mogą być spowodowane różnymi chorobami. Gazy i wzdęty brzuch są objawem chorób jelit, celiakii, nietolerancji laktozy i niewydolności trzustki. Powszechna choroba związana z cuchnącymi gazami to zespół jelita drażliwego. Wzdęciom towarzyszą boleści brzucha oraz uczucie niepełnej defekacji. Dieta osoby chorej powinna być bogata we włókna roślinne, dzięki czemu problematyczne wzdęcia mogą się zmniejszyć.
Wzdęcia i śmierdzące gazy pojawiają się też u chorych na dyspepsję. Ta niestrawność czynnościowa jest spowodowana zaburzeniami pracy układu trawiennego i objawia się bólami brzucha, nudnościami i wzdęciami. Podstawową receptą na dolegliwości trawienne jest unikanie spożywania tłustych i ciężkich potraw oraz niektórych warzyw i owoców. Wzdęcia nasila także szybkie spożywanie posiłków i rozmowa podczas jedzenia.
Ponadto gazy są jednym z objawów zakażenia układu pokarmowego bakterią Helicobacter pylori, która doprowadza do wielu niebezpiecznych powikłań, np. do zapalenia błony śluzowej żołądka, wrzodów żołądka i dwunastnicy, a nawet nowotworów.
Cuchnące gazy u dziecka
Bardzo dużym zaskoczeniem dla rodziców są głośne i cuchnące gazy dziecka. Przede wszystkim świadczą one o łykaniu powietrza w trakcie karmienia lub nietolerancji laktozy. Układ trawienny niemowlęcia rozwija się dopiero w pierwszych latach życia. Do tego czasu obserwuje się luźne stolce, bolesne kolki, ulewanie pokarmu i nieregularną defekację. Wzdęcia pojawiają się u dzieci aktywnych ruchowo. Ponadto gazy są wywołane przez wirusy i bakterie oraz leki przyjmowane zarówno przez dziecko, jak i karmiącą matkę.
Cuchnące gazy u dziecka pojawiają się po zmianie odżywiania i wprowadzaniu nowych produktów do codziennej diety. Przyczyną wzdęć może być nieprawidłowa dieta dziecka oraz nietolerancje pokarmowe. Najpopularniejszą chorobą autoimmunologiczną jest celiakia, która wymaga zmiany dotychczasowych przyzwyczajeń i wykluczenia z jadłospisu glutenu, a zatem jęczmienia, owsa, pszenicy i żyta. Do podstawowych objawów nietolerancji glutenu oprócz gazów należą bóle brzucha, biegunki, anemia, a nawet bóle kości i stawów.
Śmierdzące gazy – jak się pozbyć?Problemy trawienne dotykają dzieci, dorosłych i osoby starsze. Jedną z przyczyn tego wstydliwego problemu jest nieprawidłowa dieta obfita w niezdrowe i przetworzone produkty. Cuchnące stolce i gazy pojawiają się także po spożyciu posiłku składającego się z białka zwierzęcego i roślinnego z dodatkiem kapusty i ostrych przypraw. Ponadto na nasilone wzdęcia wpływa zbyt duża ilość węglowodanów, których źródłem są kasze, chleb, płatki i inne pełnoziarniste produkty. Warto unikać takich połączeń i utrzymać prawidłową perystaltykę jelit m.in. poprzez dostarczanie niegazowanych płynów. Należy zmienić sposób odżywiania się, unikać tłustego jedzenia, spożywania alkoholu i produktów mlecznych.
Zaleca się dodawanie do potraw imbiru, majeranku i tymianku, a także mięty pieprzowej. Jeżeli ten niekomfortowy problem nie zniknie, lekarz zaproponuje USG jamy brzusznej, badanie kału, mocznika, kreatyniny, a nawet kolonoskopię.
Zobacz także:
- Jak wygląda badanie markerów nowotworowych? Czym są i jak często pomagają zdiagnozować chorobę?
- Szczepionka MMR – skuteczność i możliwe powikłania
- Lek na COVID-19 prowadzi do powstania nowej mutacji wirusa? "Nie wyobrażam sobie robienia czegoś bardziej niebezpiecznego"
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: andriano_cz/GettyImages