Problemy z dostępem do leków. Dlaczego niektórych farmaceutyków brakuje?

farmaceuta
Dlaczego w aptekach brakuje leków?
Źródło: Cris Cantón/Getty Images
Od pewnego czasu ogromna grupa pacjentów ma problemy z wykupieniem leków. Zarówno w hurtowaniach, jak i aptekach zaczyna brakowych farmaceutyków, nawet tych wydawanych bez recepty. Co jest tego powodem? Kiedy ten problem uda się rozwiązać?

Na które leki jest największe zapotrzebowanie?

Sezon infekcyjny trwa w najlepsze. Niestety zdobycie leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych - także tych wydawanych bez recepty - staje się bardzo trudne. Co gorsza, farmaceutyków brakuje nie tylko w aptekach, ale także w hurtowniach. Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezeska Naczelnej Rady Aptekarskiej, w rozmowie z TOK FM przyznała, że trudności są także ze zdobyciem niektórych antybiotyków. Resort zdrowia zapewnia jednak, że niedługo problem zostanie rozwiązany.

Jak bezpiecznie przyjmować leki?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Polacy wydają krocie na leki przeciw grypie
Polacy wydają krocie na leki przeciw grypie
Czy hormonalne leczenie otyłości jest skuteczne?
Czy hormonalne leczenie otyłości jest skuteczne?
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Ruszają przeglądy lekowe
Podrabiane leki w internetowych aptekach
Podrabiane leki w internetowych aptekach

Przyznała też, że zapotrzebowanie na tego rodzaju środki jest bardzo duże. Tylko w jednym tygodniu stycznia apteki odwiedziło ponad 14 mln osób - to wzrost o 26 proc. Co więcej, w grudniu sprzedały o 164 proc. więcej leków stosowanych przy przeziębieniu. - To potwierdzenie, że mamy zwiększoną zachorowalność na grypę i przeziębienie - powiedziała Elżbieta Piotrowska-Rutkowska.

Marcin Repelewicz, prezes Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej dodał w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" stwierdził, że problemy z dostępnością leków mają związek m.in. z brakiem farmaceutyków w Czechach i Niemczech. - W miejscowościach przygranicznych sąsiedzi przyjeżdżają zaopatrywać się w naszych aptekach głównie w leki dostępne bez recepty - dodał.

Dlaczego brakuje leków?

Niestety, z dostaniem leków mają problemy nie tylko osoby, które walczą z infekcją. Z aptek z kwitkiem odchodzą także pacjenci z cukrzycą czy chorobami neurologicznymi (np. padaczką). Trudności mają także ci, którzy stosują leki przeciwzakrzepowe z grupy heparyn drobnocząsteczkowych.

Źródłem problemu jest brak dostaw substancji czynnych wykorzystywanych do ich produkcji (tzw. API). Są one sprowadzane głownie z Azji (Chiny, Indie). ponieważ tam koszty ich produkcji są znacznie niższe niż w Europie. Niestety gwałtowny wzrost infekcji wywołanych koronawirusem SARS-CoV-2, z którym borykają się m.in. Chiny sprawił, że łańcuch dostaw został zaburzony. Państwo Środka samo potrzebuje substancji czynnych do produkcji leków i leczenia chorych. - Zasys leków z rynków światowych powoduje, że brakuje ich w Europie, gdzie aktywne składniki leków praktycznie nie są produkowane - mówi Repelewicz.

Rozmówca "Gazety Wyborczej" podkreślił, że farmaceuci robią wszystko, aby pacjenci otrzymali swoje leki. Tam gdzie jest to możliwe - wydawane są zamienniki. - Największy problem jest z antybiotykami, bo bezpośredniej możliwości zamiany nie ma, potrzeba kolejnej konsultacji z lekarzem - powiedział.

- Na pewno problem z lekami byłby mniejszy, gdyby nie niechęć do szczepień na przykład przeciwko grypie. W tym roku przyjęło je bardzo mało osób, zaledwie 2 proc. społeczeństwa. To napędziło hospitalizację i zużycie produktów leczniczych. Bardzo więc namawiam pacjentów do szczepień, zwłaszcza z grup ryzyka - dodał Marcin Repelewicz.

Więcej na temat brakujących leków można przeczytać również na stronie tvn24.pl.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: Gazeta Wyborcza

Źródło zdjęcia głównego: Cris Cantón/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana