Szczepionka przeciw meningokokom – kiedy najlepiej ją podać?

Szczepionka przeciw meningokokom – kiedy najlepiej ją podać?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak zaszczepić się na NFZ?
Jak zaszczepić się na NFZ?
Choroba to nie moda - Cleo Ćwiek
Choroba to nie moda - Cleo Ćwiek
Choroba to nie moda - Halszka Witkowska
Choroba to nie moda - Halszka Witkowska
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. Jak zacząć słuchać potrzeb najmłodszych?
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. Jak zacząć słuchać potrzeb najmłodszych?
Choroba to nie moda - Martyna Kaczmarek
Choroba to nie moda - Martyna Kaczmarek
Choroba to nie moda - Martyna Kaczmarek o ADHD
Choroba to nie moda - Martyna Kaczmarek o ADHD
Choroba to nie moda - Katarzyna Miller
Choroba to nie moda - Katarzyna Miller
Choroba to nie moda - Maja Bohosiewicz
Choroba to nie moda - Maja Bohosiewicz
Choroba to nie moda - Renata Durda
Choroba to nie moda - Renata Durda
Choroba to nie moda - Renata Durda o dzieciach
Choroba to nie moda - Renata Durda o dzieciach
Choroba to nie moda - Bartek Jędrzejak (finał)
Choroba to nie moda - Bartek Jędrzejak (finał)
Choroba to nie moda - Renata Kaczoruk
Choroba to nie moda - Renata Kaczoruk
Szczepionka na meningokoki należy do grupy szczepień zalecanych w Programie Szczepień Ochronnych. Niestety, nie jest to szczepionka refundowana. Koszt jednej dawki wynosi około 140–360 złotych. Zalecana jest ona szczególnie w przypadku małych dzieci, które będą uczęszczać do żłobka lub przedszkola. Ryzyko kontaktu z bakterią jest w takim przypadku znacznie większe niż w przypadku dzieci pozostających w domu.

W Polsce występują przede wszystkim meningokoki typu B, ewentualnie typu C, choć tych drugich jest o wiele mniej. Jeszcze rzadziej spotyka się inne meningokoki. Szczepionka pozwala ochronić dziecko przed poważnymi powikłaniami związanymi z zakażeniem. Warto więc rozważyć jej zakup.

Kiedy szczepić na meningokoki?

Szczepionka przeciw meningokokom B może zostać podana dziecku już podczas pierwszej wizyty szczepiennej. Można ją bezpiecznie podawać od 2. miesiąca życia dziecka. Szczepionka na pneumokoki i meningokoki jest często podawana podczas tej samej wizyty szczepiennej. Największe ryzyko inwazyjnej choroby meningokokowej występuje około 1. roku życia dziecka. Najczęściej na chorobę meningokokową zapadają dzieci do 5. roku życia. Odpowiadają za nią przede wszystki serotypy meningokoków typu B (70% zachorowań) i C (30% zachorowań). W Polsce występują także inne typy tych drobnoustrojów, ale jest ich tak mało, że nie stanowią poważnego zagrożenia epidemiologicznego.

Czy warto szczepić na meningokoki?

Szczepionka przeciw meningokokom pozwala uniknąć poważnych powikłań związanych z chorobą meningokokową i z tego względu jest wskazana. Chroni przed inwazyjnym zakażeniem wywołanym przez bakterie Neisseria meningitidis (meningokoki).

Meningokoki to inwazyjne drobnoustroje. Wywołują ciężkie zakażenia: sepsę meningokokową lub meningokokowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Sepsa meningokokowa to określenie na uogólnione zakażenie prowadzące do niewydolności wielu narządów. Zarówno sepsa, jak i zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych grożą poważnymi powikłaniami, w najgorszym wypadku śmiercią.

Trzeba natomiast zaznaczyć, że zachorowalność na meningokoki jest w Polsce dużo mniejsza w porównaniu z innymi drobnoustrojami. Z tego też powodu szczepionka nie jest refundowana, mimo że stanowi jedyną formę profilaktyki. O szczepieniu powinni pomyśleć przede wszystkim rodzice małych dzieci posyłanych do żłobków i przedszkoli. Do 5. roku życia ryzyko zachorowania jest największe, a rośnie w grupach dzieci uczęszczających do ośrodków edukacyjnych. Im mniejsze dziecko, tym większe ryzyko zakażenia i poważnych powikłań. Jeśli w najbliższym otoczeniu dziecka znajdowała się osoba zakażona, to również należy rozważyć podanie szczepionki.

Szczepionkę przeciwko meningokokom powinno się podać także tym dzieciom i dorosłym, u których stwierdzono:

  • wrodzone niedobory odporności;
  • anatomiczną i czynnościową asplenią (brak śledziony);
  • zakażenie wirusem HIV;
  • nowotwór złośliwy;
  • przewlekłą chorobą nerek i wątroby.

Szczepienie przeciw meningokokom jest również zalecane osobom leczonym ekulizumabem lub immunosupresyjnie.

Schemat szczepienia przeciwko meningokokom

Szczepionki na meningokoki noszą różne nazwy, ale najpopularniejsza jest obecnie Bexsero – to szczepionka na meningokoki typu B. Szczepionka na meningokoki typu C jest mniej popularna, choć również można rozważyć jej podanie. Podawane dawki szczepionki zależą w dużej mierze od wieku dziecka.

Meningokoki - kiedy szczepić i w jakich dawkach:

  • niemowlęta w przedziale od 2 do 5 miesięcy: 3 dawki szczepionki w 1. roku życia (z miesięczną przerwą) plus 1 dawka przypominająca w wieku 12–15 miesięcy; dzieci w przedziale od 5. do 12. miesiąca: 2 dawki szczepionki w 1. roku życia (z dwumiesięcznym odstępem) plus 1 dawka przypominająca w 2. roku życia;
  • roczne dzieci: 2 dawki w odstępie co najmniej 2 miesięcy plus 1 dawka przypominająca.

Szczepionka na meningokoki po 2. roku życia wygląda tak samo jak u dorosłych. Podaje się 2 dawki szczepionki bez konieczności podawania dawki przypominającej.

Szczepionka na meningokoki – powikłania

Skutki uboczne szczepionki na meningokoki występują raczej rzadko. Są to najczęściej typowe powikłania poszczepienne (NOP). Obejmują one ból w miejscu podania szczepionki, zaczerwienienie, obrzęk, ewentualnie stan podgorączkowy. Z reguły te objawy mijają po kilku dniach. Warto zaznaczyć, że najczęściej występują przy podaniu kilku różnych szczepień i często nie są związane bezpośrednio ze szczepieniem na meningokoki.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości