Trzymaj cholesterol w ryzach. Specjalista podpowiada, jak to zrobić

Dieta na wysoki cholesterol
Źródło: Dzień Dobry TVN
Cholesterol to związek, bez którego organizm człowieka nie mógłby wytworzyć części hormonów czy przeprowadzić niektórych procesów metabolicznych. Mimo to jego nadmiar może być niebezpieczny. Kiedy warto sprawdzić poziom cholesterolu? Czy sama dieta wystarczy, aby utrzymać go w ryzach? W serwisie dziendobry.tvn.pl rozmawialiśmy na ten temat z dr. Grzegorzem Sokołowskim, lekarzem chorób wewnętrznych i endokrynologiem.

Cholesterol, czyli co?

Cholesterol to związek organiczny zaliczany do tzw. steroli. Organizm potrzebuje go do syntezy niektórych hormonów oraz witamin (np. witaminy D), uczestniczy także w licznych procesach metabolicznych. Ilość cholesterolu niezbędną do ich przeprowadzenia organizm potrafi wytworzyć sam (robi to przede wszystkim wątroba).

Choroby gwiazd

Monika Miller szczerze o swojej chorobie
Monika Miller szczerze o swojej chorobie
Agata Młynarska o chorobach, z którymi się zmaga
Agata Młynarska o chorobach, z którymi się zmaga
Dorota Wellman spełnia marzenie
Dorota Wellman spełnia marzenie

Zazwyczaj wyróżnia się dwa typy cholesterolu tzw. dobry (HDL) i zły (LDL).

– Dobry to frakcja, która w pewnym stopniu chroni nas przed chorobami układu sercowo- naczyniowego, w szczególności miażdżycą. Zapobiega gromadzeniu się w naczyniach krwionośnych "złego" cholesterolu, którzy tworzy groźne dla zdrowia, a czasem i życia złogi – wyjaśniał w rozmowie z serwisem dziendobrytvn.pl dr Grzegorz Sokołowski, lekarz chorób wewnętrznych i endokrynolog.

Choć organizm potrafi sam pozyskać cholesterol, to "dostarczamy" go również z pożywieniem (najwięcej jest go w produktach pochodzenia zwierzęcego). Dlatego właściwe proporcje między tym "dobrym" a "złym" łatwo można zaburzyć. Jednak o tym, jakie dana osoba ma stężenie cholesterolu we krwi, decyduje nie tylko dieta.

Niektórzy pacjenci mają zapisaną w genach skłonność do produkcji nadmiernej ilości "złego" cholesterolu i ryzyko wystąpienia miażdżycy jest u nich znacznie wyższe. Są też osoby, które dzięki uwarunkowaniom genetycznym mają wyższe stężenie "dobrego" cholesterolu. Tym samym może się zdarzyć, że osoba np. ze znaczną otyłością będzie miała prawidłowy poziom cholesterolu we krwi, a u szczupłej będzie on znacznie podwyższony. Takie sytuacje są jednak rzadkością – tłumaczył specjalista.

Kiedy sprawdzić poziom cholesterolu?

Wysoki cholesterol nie daje żadnych objawów. Sygnały, że jest go za dużo, pojawiają się późno, kiedy sytuacja może być już bardzo poważna.

- Świadczą o tym niektóre przebarwienia na skórze oraz tzw. żółtaki, czyli zmiany wokół oczu spowodowane odkładaniem się cholesterolu – powiedział nasz rozmówca i dodał, że najlepszym sposobem na wczesne zdiagnozowanie problemu jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych.

Stężenie cholesterolu można określić na podstawie badania krwi. Zgodnie z zaleceniami – zdrowe, dorosłe osoby – powinny sprawdzać poziom cholesterolu raz na pięć lat. Po 40-ce warto powtarzać je co roku. Jak się do tego przygotować? Przede wszystkim trzeba być na czczo (od ostatniego posiłku powinno upłynąć co najmniej 8 godzin).

– Jeżeli chcemy sprawdzić, jaki mamy poziom cholesterolu, przy naszym stylu życia, nie ma sensu się przygotowywać. Gdy zastosujemy jakąś dietę, która mocno odbiega od naszego zwykłego sposobu odżywiania, to wyniki badania będą przekłamane i otrzymamy nieprawdziwy obraz swojego zdrowia – podkreślił dr Grzegorz Sokołowski.

Jak obniżyć poziom cholesterolu?

W przypadku osób, u których poziom cholesterolu jest powyżej normy (cholesterol całkowity nie powinien być wyższy niż 200 mg/dl), w pierwszej kolejności – aby obniżyć jego poziom - zaleca się zmianę nawyków żywieniowych. Należy unikać nasyconych kwasów tłuszczowych. Ich źródłem są np. olej kokosowy oraz produkty pochodzenia zwierzęcego m.in. czerwone mięso, masło, śmietana, pełnotłuste mleko, żółty ser. Niewskazane są również łatwo przyswajalne węglowodany (słodycze, słodkie napoje gazowane). Uważać trzeba także z alkoholem.

Bardzo zaburza profil lipidowy, zwłaszcza u osób, które go nadużywają – ostrzegał lekarz.

W menu osoby, która ma podwyższony poziom cholesterolu, powinny dominować warzywa (także strączkowe), owoce, tłuste ryby oraz artykuły spożywcze bogate w błonnik pokarmowy. Dodatkowo warto wybierać produkty o niskim lub średnim indeksie glikemicznym. Dobrym wyznacznikiem tego, co i w jakich proporcjach jeść, jest m.in. piramida zdrowego żywienia.

Poza zmianą diety należy wprowadzić także aktywność fizyczną. Umiarkowana i regularna pomaga obniżyć poziom cholesterolu. Zanim jednak zaczniemy ćwiczyć, warto skonsultować się lekarzem.

– Forma ruchu powinna być dobrana indywidualnie do pacjenta. Dużo zależy od problemu, z którym przychodzi dana osoba, czy ma jakieś choroby współistniejące. Czasem, jeśli pacjent zmaga się z jakimś schorzeniem, które nie zostało dostatecznie opanowane, aktywność fizyczna może nie być zalecana. Znaczenie mają także leki stosowane przez chorego. Niektóre mogą podnosić stężenie cholesterolu – zaznaczył dr Grzegorz Sokołowski.

W przypadku pacjentów z bardzo wysokim lipidogramem, u których nie ma on związku z jakąś chorobą, lub tych, u których po pół roku od zmiany nawyków nie nastąpiła poprawa , dodatkowo wprowadza się farmakologię. Sięga się po nią równocześnie ze zmianą stylu życia, gdy wysoki poziom cholesterolu może zagrażać życiu pacjenta (grozi mu np. zapalenie trzustki) lub rozpoznaliśmy u niego miażdżycę czy też chorobę zależną od miażdżycy (np. choroba niedokrwienna serca).

Dieta ketogoniczna. Czy pomaga walczyć z wysokim cholesterolem?

Nie brakuje osób, które z wysokim cholesterolem chcą walczyć dietą ketogeniczną. Charakteryzuje się ona spożywaniem większej ilości produktów bogatych w tłuszcze i ograniczenie tych zawierających węglowodany. Polecana jest m.in. osobom, które zmagają się z padaczką lekooporną. Czy to słuszny kierunek?

– Może pomóc niewielkiej grupie osób, ale nie jest to dieta, którą można stosować bezpiecznie przez całe życie. Choć dzięki niej możemy zgubić np. zbędne kilogramy, to trzeba się zastanowić, co dalej? Co więcej, zanim zaczniemy ją stosować, musimy mieć pewność, czy taka dieta będzie dla nas w ogóle bezpieczna. Jeśli ktoś ma genetycznie uwarunkowaną hipercholesterolemię, z ciężkimi zaburzeniami lipidowymi, z dużą hipertriglicerydemią, to taka dieta, nieumiejętnie zastosowana, może zaszkodzić. Może spowodować stan zagrożenia życia i jeszcze bardziej zaburzyć i tak już nieprawidłowe stężenie lipidów – wyjaśniał specjalista.

Ten rodzaj menu może się sprawdzić u pacjentów, u których wysoki poziom cholesterolu ma związek z nieprawidłową masą ciała – jednak nie jest zalecany i polecany przez specjalistów jako sposób na obniżenie zbyt wysokiego cholesterolu.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Westend61/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Zaskakujące słowa w Dzień Dobry TVN. Damian Michałowski się ich nie spodziewał

Zaskakujące słowa w Dzień Dobry TVN. Damian Michałowski się ich nie spodziewał

Kate Middleton przyłapana na ulicy po raz pierwszy od operacji. Zobacz zdjęcie

Kate Middleton przyłapana na ulicy po raz pierwszy od operacji. Zobacz zdjęcie

Orły 2024 wręczone. Jeden z filmów zdobył aż 6 nagród

Orły 2024 wręczone. Jeden z filmów zdobył aż 6 nagród

"Pokaż nam, jak bardzo kochasz Diunę" i wygraj bilety do kina

"Pokaż nam, jak bardzo kochasz Diunę" i wygraj bilety do kina

Po bestialskim ataku na Lizę poszedł do sklepu. "Tej twarzy do końca życia nie zapomnę"

Po bestialskim ataku na Lizę poszedł do sklepu. "Tej twarzy do końca życia nie zapomnę"

Orły 2024. Maja Ostaszewska z synem, Magdalena Cielecka w srebrnych cekinach

Orły 2024. Maja Ostaszewska z synem, Magdalena Cielecka w srebrnych cekinach

Co na Dzień Kobiet w 2024 roku? Najlepsze pomysły na prezenty 
Materiał promocyjny

Co na Dzień Kobiet w 2024 roku? Najlepsze pomysły na prezenty 

Obejrzałam 1. odcinek "Hotelu Paradise 8". Tej jednej rzeczy się nie spodziewałam

Obejrzałam 1. odcinek "Hotelu Paradise 8". Tej jednej rzeczy się nie spodziewałam

Walczy z nieuleczalną chorobą, czekając na przeszczep. Pasja do gotowania zaprowadziła ją do "MasterChefa Nastolatki"

Walczy z nieuleczalną chorobą, czekając na przeszczep. Pasja do gotowania zaprowadziła ją do "MasterChefa Nastolatki"

Jej waga wskazywała 148 kg. Paulina walczy o swoje zdrowie: "Motywatorem są dzieci"

Jej waga wskazywała 148 kg. Paulina walczy o swoje zdrowie: "Motywatorem są dzieci"

Astro szuka kochającego domu. W Dzień Dobry TVN zadbali o niego groomerzy

Astro szuka kochającego domu. W Dzień Dobry TVN zadbali o niego groomerzy

11-letnia Emilia ma chorobę moyamoya. "Nieleczona prowadzi do kalectwa"

11-letnia Emilia ma chorobę moyamoya. "Nieleczona prowadzi do kalectwa"

Ruszyła 8. edycja konkursu POLSKI PACJENT W AVÈNE. Do wygrania wyjazd do Centrum Hydroterapii w Avène we Francji oraz emolienty XERACALM A.D
Materiał promocyjny

Ruszyła 8. edycja konkursu POLSKI PACJENT W AVÈNE. Do wygrania wyjazd do Centrum Hydroterapii w Avène we Francji oraz emolienty XERACALM A.D

Noworodek "w ciąży". To bardzo rzadka anomalia medyczna

Noworodek "w ciąży". To bardzo rzadka anomalia medyczna

Natalia Kukulska obchodzi urodziny. Dostała wyjątkowe życzenia. "Leżałam ze śmiechu"

Natalia Kukulska obchodzi urodziny. Dostała wyjątkowe życzenia. "Leżałam ze śmiechu"

Cykl "Dzieci świata" zmienia życia bohaterów. "Widzowie Dzień Dobry TVN postanowili uratować sierociniec"

Cykl "Dzieci świata" zmienia życia bohaterów. "Widzowie Dzień Dobry TVN postanowili uratować sierociniec"

Trzymasz w ręku telefon podczas zabawy z dzieckiem? Skutki mogą być opłakane

Trzymasz w ręku telefon podczas zabawy z dzieckiem? Skutki mogą być opłakane

Niecodzienne potrawy z serem Gouda. Przygotuj pyszne serowe śniadanie i obiad z Piotrem Kucharskim
Materiał promocyjny

Niecodzienne potrawy z serem Gouda. Przygotuj pyszne serowe śniadanie i obiad z Piotrem Kucharskim

Bonding, czyli szybka i niedroga korekta uśmiechu. "Jest to plomba na zewnątrz zęba"
Materiał promocyjny

Bonding, czyli szybka i niedroga korekta uśmiechu. "Jest to plomba na zewnątrz zęba"

Nie masz czasu, aby pysznie i zdrowo gotować? Z tymi mieszankami warzyw szybko przyrządzisz smaczne dania
Materiał promocyjny

Nie masz czasu, aby pysznie i zdrowo gotować? Z tymi mieszankami warzyw szybko przyrządzisz smaczne dania

Łączenie wielu leków i suplementów może być niebezpieczne. "Dochodzi tzw. kaskady zapisywania"

Łączenie wielu leków i suplementów może być niebezpieczne. "Dochodzi tzw. kaskady zapisywania"

Pyszne i zdrowe. Poznajcie fenomenalne sposoby na przygotowanie mięsa wieprzowego
Materiał promocyjny

Pyszne i zdrowe. Poznajcie fenomenalne sposoby na przygotowanie mięsa wieprzowego

Magdalena Stępień rozliczy się ze zbiórki na rzecz synka?

Magdalena Stępień rozliczy się ze zbiórki na rzecz synka?

Jak odświeżyć swoją garderobę na wiosnę? Wykorzystaj drugi obieg
Materiał promocyjny

Jak odświeżyć swoją garderobę na wiosnę? Wykorzystaj drugi obieg

Kim była Liza, ofiara brutalnego gwałtu? "Nikt nie zareagował. Umierała pięć dni"

Kim była Liza, ofiara brutalnego gwałtu? "Nikt nie zareagował. Umierała pięć dni"

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?
Materiał promocyjny

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?

Agnieszka Chylińska komentuje zmiany w "Mam Talent!"

Agnieszka Chylińska komentuje zmiany w "Mam Talent!"

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu
Materiał promocyjny

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu

Wiosenne nowości. Czego mogą spodziewać się widzowie Dzień Dobry TVN? "Mamy akcje specjalne"

Wiosenne nowości. Czego mogą spodziewać się widzowie Dzień Dobry TVN? "Mamy akcje specjalne"

Ile najwięcej ważyła Sylwia Bomba? "Pytanie dla mnie traumatyczne"

Ile najwięcej ważyła Sylwia Bomba? "Pytanie dla mnie traumatyczne"

Anna Mucha w bardzo śmiałej sukni. Internauci kłócą się, czy powinna się w niej pokazywać

Anna Mucha w bardzo śmiałej sukni. Internauci kłócą się, czy powinna się w niej pokazywać

Czworaczki skończyły rok. Z tej okazji odwiedził je ktoś wyjątkowy

Czworaczki skończyły rok. Z tej okazji odwiedził je ktoś wyjątkowy

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Kate Winslet jako bezlitosna dyktatorka wkrótce w  HBO Max. Kiedy premiera serialu "Reżim"?

Kate Winslet jako bezlitosna dyktatorka wkrótce w HBO Max. Kiedy premiera serialu "Reżim"?

"Jazda konno, strzelanie z łuku". Gwiazda serialu "Odwilż" ujawnia swoje zawodowe marzenie

"Jazda konno, strzelanie z łuku". Gwiazda serialu "Odwilż" ujawnia swoje zawodowe marzenie

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
Materiał promocyjny

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

Bradley Cooper szczerze o ojcostwie. "Nie jestem pewien, czy bym żył, gdybym nie był tatą"

Bradley Cooper szczerze o ojcostwie. "Nie jestem pewien, czy bym żył, gdybym nie był tatą"

"Odwilż" - nowy serial kryminalny w TVN. Kiedy premiera?

"Odwilż" - nowy serial kryminalny w TVN. Kiedy premiera?

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Koniec z plotkami na temat zdrowia Kate Middleton. Rzecznik ujawnia prawdę

Koniec z plotkami na temat zdrowia Kate Middleton. Rzecznik ujawnia prawdę

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

Uczniowie w wyjątkowy sposób pożegnali szkolną sekretarkę. "Serce zostawiła w ekonomiku"

Uczniowie w wyjątkowy sposób pożegnali szkolną sekretarkę. "Serce zostawiła w ekonomiku"

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas