Wiek biologiczny - czy można go cofnąć?
Naukowcy z Brigham and Women’s Hospital są zdania, że wiek biologiczny człowieka jest dużo bardziej elastyczny i - do pewnego stopnia - można go cofnąć. Swoją tezę potwierdzili w badaniach przeprowadzonych na ludziach i zwierzętach. Dr Jesse Poganik razem z innymi naukowcami przenalizowali krew pobraną od starszych pacjentów, którzy przeszli chirurgiczny zabieg ratunkowy. Badacze pobrali materiał do badań również od myszy oraz kobiet w różnych stadiach ciąży i po urodzeniu dziecka. Zbadali także krew osób, które z powodu COVID-19 trafiły do szpitala.
Uroda
W pobranym materiale badacze przyglądali się zdrowym tkankom i komórkom oraz metylacji DNA - modyfikacji genomu, która ma ścisły związek z biologicznym wiekiem organizmu. Zebrane dane pokazały, że silny stres zwiększał wiek biologiczny. Co ciekawe, po ustąpieniu stresogennych czynników - wracał on do stanu wyjściowego. W przypadku osób z urazami, które wymagały operacji ten proces trwał od 4-7 dni.
U kobiet w ciąży i myszy wiek biologiczny wzrastał aż do końca ciąży, ale po porodzie zaczynał się obniżać. W przypadku pacjentów z COVID-19 ten mechanizm zaobserwowano jedynie u kobiet.
Jak działa zegar biologiczny?
Należy podkreślić, że naukowcy stosunkowo od niedawna prowadzą badania nad wiekiem biologicznym człowieka. Eksperci sprawdzali markery organizmu, które - jak się uważa - odzwierciedlają biologiczny wiek, ale teoretycznie mogą też zależeć od innych czynników. Mają jednak nadzieję, że kolejne badania pomogą im lepiej zrozumieć działanie tego mechanizmu.
- Nasze wyniki podważają koncepcję, że biologiczny wiek może tylko się zwiększać wraz z upływem czasu. Sugerują, że mogą istnieć sposoby na spowolnienie jego wzrostu, a może nawet częściowe cofanie. Kiedy stres ustępował, biologiczny wiek wracał do pierwotnych wartości. Oznacza to, że sposoby powrotu do równowagi po stresie mogą zwiększać długowieczność - powiedział dr Vadim Gladyshev, jeden z badaczy.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Drastyczny wzrost zachorowań na boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. "Nie doceniamy niebezpieczeństwa"
- Agata Młynarska o relacji między trudnym dzieciństwem a chorobami. "Pod kołdrą czułam się bezpiecznie"
- Co pyli w maju? Sprawdź, z czym zmagają się alergicy
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: RMF FM/PAP
Źródło zdjęcia głównego: Halfpoint Images/Getty Images