Część z nas lepiej funkcjonuje rano, inni wolą pracować wieczorem. Od czego to zależy? Odpowiedzi na to pytanie postanowili poszukać badacze ze Stanów Zjednoczonych. Do jakich wniosków doszli?
Stres, różnego rodzaju choroby czy ciąża sprawiają, że organizm człowieka szybciej się starzeje. Co ciekawe, w ocenie badaczy ze Stanów Zjednoczonych proces ten - do pewnego stopnia - można odwrócić. W jaki sposób?
"Proste zasady, ale praca wymaga trochę cierpliwości".
Najnowsze badania, które przeprowadził dr Stuart Fogel z Uniwersytetu w Ottawie, pokazują, że osoby preferujące wczesne wstawanie mają lepiej rozwinięte umiejętności w zakresie formułowania wypowiedzi i rozumienia komunikatów.
"Problem polega nie na tym, że jest zmiana, tylko co z nią robimy"
W toku wielu lat badań naukowych udało się odkryć, że w naszych organizmach istnieje wewnętrzny mechanizm, który decyduje o pracy naszych narządów. Dzięki temu wiemy, w jakich godzinach będzie aktywna najbardziej nasza wątroba, płuca, mózg czy serce. Jaki jest więc idealny plan dnia według naszego zegara biologicznego? O tym opowiedział Michał Domaszewski, lekarz rodzinny.
Pandemia i zmiany, które za sobą pociągnęła, sprawiły, że nasz dotychczasowy porządek dnia stanął na głowie. Problemy z "przestawieniem" się mają zarówno dorośli, jak i dzieci. Brak wyraźnego podziału między nauką a czasem wolnym sprawił, że cykl okołodobowy u wielu dzieci został całkowicie rozregulowany. Jak to naprawić i co zrobić, aby dziecko łatwiej odnajdywało się w nowej rzeczywistości? O tym wszystkim w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Agnieszką Wielgosz, aktorką, Agnieszką Stefaniuk, mamą siedmiorga dzieci i dr. n. med. Tadeuszem Piotrowskim z pracowni Badań nad Snem.
Na świecie coraz popularniejszy staje się trend zwany miracle morning, czyli cudowny poranek. Na czym polega? Wystarczy wstać o 5:00 rano, by przez resztę dnia z zadowoleniem wypełniać swoje obowiązki. Nową metodę postanowił przetestować nasz prowadzący Filip Chajzer.
W najbliższy weekend zmieniamy czas z zimowego na letni. Jak długo zdrowy organizm przyzwyczaja się do tego? Co zrobić, aby ta zmiana była dla nas jak najmniej dolegliwa? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN neurolog Ałbenę Grabowską.
Coraz więcej kobiet - z różnych względów - odkłada pierwszą ciążę na tzw. później. Według statystyk przeciętna Polka rodzi swoje pierwsze dziecko w wieku 29 lat. Wraz z gośćmi Dzień Dobry TVN: tyczkarką Moniką Pyrek-Rokitą, stylistką Zofią Ślotałą, Mistrzynią Świata w kick-boxingu i boksie Iwoną Guzowską zastanawialiśmy się, czy jest najlepszy moment na ciążę, a ginekologa Grzegorza Południewskiego zapytaliśmy, czy zegar biologiczny współczesnej kobiety przesunął się.
Podobno Prezydent RP Andrzej Duda jest sową, lub - jak ktoś woli - nocnym markiem. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy specjalistę od zaburzeń snu dra Michała Skalskiego, aby zapytać, dlaczego ludzie dzielą się na sowy i skowronki, czy osoby pracujące w nocy są częściej zmęczone, na czym polega chronoterapia, czy rzeczywiście osoby, które wstają wcześnie są bardziej narażone na choroby i ile czasu potrzebuje organizm na zregenerowanie.