Najlepsze godziny na sen, posiłki, sport i seks. Lekarz o tajemnicach zegara biologicznego

''Szczepienia są najważniejsze''. Pieniądze na drogowe inwestycje dla zaszczepionych gmin w Małopolsce
W toku wielu lat badań naukowych udało się odkryć, że w naszych organizmach istnieje wewnętrzny mechanizm, który decyduje o pracy naszych narządów. Dzięki temu wiemy, w jakich godzinach będzie aktywna najbardziej nasza wątroba, płuca, mózg czy serce. Jaki jest więc idealny plan dnia według naszego zegara biologicznego? O tym opowiedział Michał Domaszewski, lekarz rodzinny.

Życie według zegara biologicznego - aktywność organizmu

Michał Domaszewski wyjaśnił, w jakich godzinach warto wstawać, jeść oraz ćwiczyć, by było to korzystne dla naszego organizmu. Jak się okazuje, między godziną 22 a 6 rano powinniśmy spać. W tym czasie nasz zegar biologiczny ustalił najwyższe stężenia hormonów snu. A co po przebudzeniu?

- Godzina 6 rano jest najlepszą godziną na to, żeby uprawiać seks, ponieważ to jest moment, kiedy ilość testosteronu u mężczyzny jest najwyższa - powiedział lekarz.

Po przebudzeniu nie warto jednak od razu sięgać po śniadanie. Pierwszy posiłek warto spożywać koło godziny 8 rano. Wtedy to powoli zaczynają wydzielać się soki żołądkowe.

Między godziną 10 a 12 nasz mózg jest w pełni sprawny. To oznacza, że w tych godzinach jest najlepsza pora na to, żeby np. mieć trudną rozmowę o pracę, spotkanie, albo zdawać egzamin czy się uczyć

– wyjaśnił specjalista.

Aktywne południe - najlepsze godziny na sport

Po godzinie 12 jest idealna pora na kolejny posiłek. Godzina 15 zarezerwowana powinna być na aktywność fizyczną, gdyż wtedy nasze mięśnie są najlepiej ukrwione.

- To jest idealna pora, żeby pobiec na siłownię i ćwiczyć. Trening będzie wtedy najbardziej skuteczny- powiedział

O godzinie 19 powinniśmy natomiast zjeść ostatni posiłek. Nasz metabolizm powoli zwalnia i wzrasta stężenie hormonów snu. Co ciekawe, w środku nocy, kiedy śpimy, aktywna jest nasza wątroba.

Zobacz wideo: "Szczepienia są najważniejsze". Pieniądze na drogowe inwestycje dla zaszczepionych gmin w Małopolsce

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

podziel się:

Pozostałe wiadomości