W nocy przestawiamy zegarki. "Problem polega nie na tym, że jest zmiana, tylko co z nią robimy"

W nocy przestawiamy zegarki. "Problem  polega nie na tym, że jest zmiana, tylko co z nią robimy"
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak zmiana czasu wpływa na nasze zdrowie?
Jak zmiana czasu wpływa na nasze zdrowie?
Wiosna, ach to ty!
Wiosna, ach to ty!
Jaka będzie wiosna w tym roku? (napisy)
Jaka będzie wiosna w tym roku? (napisy)
Wiosna w Ogrodzie Botanicznym w Krakowie
Wiosna w Ogrodzie Botanicznym w Krakowie
Atopowe zapalenie skóry atakuje wiosną – jak łagodzić objawy?
Atopowe zapalenie skóry atakuje wiosną – jak łagodzić objawy?
Skaldowie – „Wiosna”
Skaldowie – „Wiosna”
Wiosna już za rogiem, czas odkurzyć rower
Wiosna już za rogiem, czas odkurzyć rower
Szukamy wiosny w lesie
Szukamy wiosny w lesie
HGTV: Wiosenne prace w warzywniku. Jak przygotować glebę
HGTV: Wiosenne prace w warzywniku. Jak przygotować glebę
Przygotowania do wiosny
Przygotowania do wiosny
Wiosenna dawka energii od Qczaja
Wiosenna dawka energii od Qczaja
Olek Klembalski w piosence „Ulotnie”
Olek Klembalski w piosence „Ulotnie”
Zmiana czasu z zimowego na letni nastąpi w nocy z 25 na 26 marca. Pośpimy przez to o godzinę krócej. Jak wpłynie to na nasze samopoczucie i zdrowie? Czy można się na to przygotować? O plusach i minusach zmiany czasu porozmawialiśmy z ekspertem snu dr. n.med. Tadeuszem Piotrowskim.

Jak zmiana czasu wpływa na nasze zdrowie?

Kwestię zmiany czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Zgodnie z nim czas letni środkowoeuropejski zaczynie obowiązywać w nocy z soboty na niedzielę, czyli z 26 na 27 marca. O godz. 2 w nocy należy przestawić zegarki na godz. 3. Co oznacza to dla naszego organizmu?

Zmiana czasu ma swoje plusy i minusy. Z jednej strony już od najbliższej niedzieli dzień stanie się dłuższy, bo słońce zachodzi o godzinę później. Jednak w kwestii zdrowotnej zmiana ta wcale nie jest najlepszym rozwiązaniem, gdyż organizm nie przechodzi tego bez szwanku. Przestawienie zegarka to też w pewnym stopniu ingerencja w zegar biologiczny. A to oznacza swego rodzaju szok dla organizmu, który potrzebuje co najmniej kilku dni na przestawienie się na ten nowy rytm, od 4-do 7.

Najbardziej skutki negatywne zmiany czasu mogą odczuwać osoby przewlekle chore oraz te, które mają problemy ze snem. Objawy, jakie najczęściej występują to: złe samopoczucie, problemy ze snem, rozdrażnienie, skołowanie i poczucie zmęczenia. Zanim organizm przyzwyczai się do zmian, mogą pojawić się także dolegliwości tj.: brak apetytu, nadmierna senność, brak energii, rozdrażnienie i trudności z koncentracją.

- Wszystkie badania pokazują, że korzyści są wątpliwe, są pewne straty. Jednak nie demonizowałbym, że dwa razy do roku jest taka tragedia. Zawsze podkreślamy, że 30 procent Polaków co tydzień przesuwa sobie zegar o co najmniej 2 godziny - powiedział specjalista. Jak dodał, przynosi to fatalne skutki.

- Jeżeli sen przesuwamy o dwie godziny, to potem mamy cały tydzień z głowy. Pacjenci twierdzą, że muszą odespać w wolny dzień, bo są niewyspani w tygodniu. Oni są niewyspani właśnie dlatego, że odsypiają w weekend. To jest inna percepcja - wyjaśnił ekspert snu dr. n.med. Tadeusz Piotrowski.

Jak przygotować nasz zegar biologiczny na zmianę czasu?

Czy do zmiany czasu można się przygotować, by uniknąć nieprzyjemnych skutków? Zdaniem naszego gościa, nie ma dokładnego przepisu, jednak kilka rad może poprawić nasze samopoczucie.

Przede wszystkim dzień przed przestawieniem zegarków warto zadbać o odpowiednią ilość snu - minimum 7 godzin i aktywność fizyczną, a także o odstawienie trunków wysokoprocentowych. Co więcej, około dwie godziny przed snem zaleca się wykluczenie bodźców zewnętrznych takich jak telefon, tv i głośna muzyka.

- Problem często polega nie na tym, że ta zmiana jest, tylko co my robimy z tą zmianą. Zaczynamy kombinować. Najlepsza strategia jest taka, że wstajemy o normalnie wyznaczonym czasie, mamy kontakt  naturalnym światłem rannym - podkreślił dr Tadeusz Piotrowski.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości