Czy można odwrócić proces siwienia? Najnowsze odkrycie badaczy daje taką nadzieję

Czy proces siwienia da się zatrzymać?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Siwe włosy dla kobiet w każdym wieku
Siwe włosy dla kobiet w każdym wieku
Jak ukryć siwe włosy?
Jak ukryć siwe włosy?
Włos im z głowy nie spadnie, choć bywało różnie
Włos im z głowy nie spadnie, choć bywało różnie
SOS dla włosów
SOS dla włosów
Jak wybrać idealną prostownicę do włosów?
Jak wybrać idealną prostownicę do włosów?

Siwienie jest całkowicie naturalne, ale dla wielu osób stanowi poważny problem. Choć dzięki farbom do włosów można zakryć siwiznę, to takie rozwiązanie jest tylko tymczasowe. Na szczęście badacze są zdania, że proces siwienia można nie tylko zatrzymać, ale i odwrócić. W jaki sposób?

Dlaczego włosy siwieją?

Choć siwienie jest całkowicie naturalnym procesem, to badacze nie do końca potrafili odpowiedzieć na pytanie dlaczego nasze włosy (najczęściej z wiekiem) zmieniają kolor. Najnowsze badania na myszach przeprowadzone przez naukowców z New York University School of Medicine rzucają na tę kwestię nowe światło.

Podczas eksperymentu naukowcy zaobserwowali, że za wytwarzanie i utrzymywanie pigmentu we włosach odpowiedzialne są komórki macierzyste melanocytów. Niedojrzałe komórki macierzyste melanocytów obecne są w każdym mieszku włosowym. Jeśli są potrzebne - trafiają do innej części mieszka włosowego, gdzie białka pobudzają je do dojrzewania i produkcji pigmentu. Tak włosy utrzymują swój kolor. Początkowo badacze sądzili, że siwienie jest spowodowane "wysychaniem" puli komórek macierzystych melanocytów.

Czy proces siwienia da się odwrócić?

Autorzy najnowszego badania chcieli odpowiedzieć na pytanie, czy włosy mogą tracić swój pigment, nawet jeśli komórki macierzyste są nadal obecne. W tym celu naukowcy przez dwa lata obserwowali komórki w sierści myszy. Zauważyli, że komórki macierzyste "poruszały się" po mieszku włosowym. Przechodziły do stanu dojrzałego, produkującego pigment, a następnie wracały do stanu wyjściowego. To odkrycie wydaje się zaprzeczać wcześniej opisywanemu mechanizmowi siwienia włosów. Jednak z czasem aktywność komórek melanocytów spadała, aż w końcu nie były już w stanie się przemieszczać, a tym samym przestały otrzymywać sygnały białkowe do produkcji pigmentu. Od tego momentu włosy zaczęły zmieniać swój kolor na siwy.

W kolejnym etapie badania specjaliści zaczęli usuwać sierść gryzoniom, aby przyspieszyć wzrost włosów. To "wymuszone starzenie się" doprowadziło do nagromadzenia się komórek macierzystych melanocytów, które utknęły w miejscu przechowywania i nie wytwarzały już melaniny. Na ciemnobrązowym futrze myszy pojawiły się siwe przebłyski.

Mimo że eksperyment został przeprowadzony na myszach, to specjaliści są przekonani, że ich odkrycia powinny pomóc zrozumieć, w jaki sposób ludzkie włosy nabierają i tracą kolor. W ich ocenie nowa wiedza może przyczynić się do opracowania metody, która nie tylko zatrzyma, ale i odwróci proces siwienia.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości