Jak nie przytyć po 50. roku życia? "Nie możemy sobie pozwolić już na pewne zrywy"

Jak nie przytyć po 50. roku życia? "Nie możemy sobie pozwolić już na pewne zrywy"
Źródło: Dzień Dobry TVN
Mam 50 lat i dobrą formę
Mam 50 lat i dobrą formę
Czy makaron tuczy?
Czy makaron tuczy?
Woda w diecie dziecka
Woda w diecie dziecka
Na co zwrócić uwagę wybierając warzywa?
Na co zwrócić uwagę wybierając warzywa?
Zdrowe i apetycznie wyglądające drugie śniadania
Zdrowe i apetycznie wyglądające drugie śniadania
Ketchup domowy czy sklepowy?
Ketchup domowy czy sklepowy?
Dlaczego zimą jemy więcej?
Dlaczego zimą jemy więcej?
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Odchudzanie a deficyt kaloryczny u dzieci
Odchudzanie a deficyt kaloryczny u dzieci
Pyszne, ale takie… uzależniające
Pyszne, ale takie… uzależniające
Najbogatsze źródła witaminy
Najbogatsze źródła witaminy
Ile tyjemy dojadając po dziecku?
Ile tyjemy dojadając po dziecku?
 Gdzie ukrywa się cukier?
Gdzie ukrywa się cukier?
Wiele osób po skończeniu 50 lat, zauważa, że ich organizm się zmienia. Waga staje w miejscu lub przybywają dodatkowe kilogramy. Pojawiają się problemy ze snem, a aktywność fizyczna nie jest już tak intensywna, jak wcześniej. Jak zatem cofnąć zegar biologiczny i zadbać o dobre samopoczucie? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziały dr Joanna Gładyszewska-Cylulko, która prowadzi na YouTubie kanał My 50+ oraz dr Joanna Ludwikowska, lekarz medycyny stylu życia.

Dobra forma po 50. roku życia

Przez lata mówiło się, że im jesteśmy starsi, tym bardziej nasz metabolizm zwalnia. Dojrzały wiek był zatem wymówką, kiedy na wadze pojawiały się dodatkowe kilogramy. Dr Joanna Ludwikowska wyjaśniła, jak jest naprawdę.

- Metabolizm nie zwalnia po 50. roku życia, są na to już badania. Ten proces zachodzi bardzo powoli i dopiero w wieku 90 lat mamy o 26 proc. niższy metabolizm. To zupełnie inne rzeczy sprawiają, że ta forma nam po pięćdziesiątce ucieka. To koniec wymówek, ale też dobra wiadomość, bo to znaczy, że mamy wpływ na to, co robimy ze swoim stylem życia, z codziennymi nawykami - powiedziała gościni Dzien Dobry TVN.

Duża grupa kobiet i mężczyzn po 50. urodzinach ma problem ze schudnięciem. Jak temu zaradzić?

- Przyzwyczajamy się do tych nawyków, które mieliśmy, kiedy byliśmy młodsi. Nasze ciało się zmienia, starzeje i trochę więcej troski trzeba włożyć w to, żeby waga była na dobrym poziomie. Trzeba zadbać o masę mięśniową, bo dzięki temu kalorie, który możemy przyjąć, są większe. Ruch sprawi, że waga nie będzie rosnąć - podkreśliła lekarka medycyny stylu życia.

Jak nie przytyć po 50-ce

Dr Joanna Gładyszewska-Cylulko, która prowadzi kanał na YouTubie My 50+, opowiedziała, co zmieniło się w jej życiu, gdy skończyła 50 lat.

- Zawsze byłam osobą bardzo aktywną, która się ruszała, dużo uprawiałam sportu, jeździłam na nartach, na rowerze. Dbałam też o dietę. Później, niestety, przyszedł okres klimakterium, kiedy to okazało się, że zaczęłam mieć różne problemy ze zdrowiem. Temu wszystkiemu towarzyszyły negatywne stany emocjonalne. Przede wszystkim frustracja, co się dzieje ze mną, dlaczego nie mogę robić tego, co robiłam zawsze. Lęk przed przyszłością, co będzie dalej. Kiedy po menopauzie stanęłam na wagę, okazało się, że kilogramów przybyło. Pierwsza moja myśl była taka, że to menopauza, metabolizm zwolnił. Ale druga myśl, była taka, czy faktycznie tak jest. Czy nie jest to mit, który krąży w przestrzeni społecznej. Sięgnęłam do artykułów naukowych z zakresu dietetyki, gdzie wyczytałam, że menopauza zwalnia, ale też i my zwalniamy - przyznała dr Gładyszewska-Cylulko

Jak więc zadbać o dobrą formę?

- W wieku dojrzałym nie możemy sobie pozwolić już na pewne zrywy, na uprawianie bardzo intensywnych sportów. Natomiast mamy jeszcze ruch, nordic walking, marsze. To bardzo dużo daje i rozładowuje nasze napięcie psychiczne. Niestety, jednym z bardzo dużych problemów osób po 50. roku życia jest bezsenność. Jeśli jesteśmy niewyspani, to jesteśmy mniej aktywni, mamy większą ochotę na słodycze, podjadanie - wskazała Joanna Gładyszewska-Cylulko.

Aktywność fizyczna to jedno, ale równie ważna jest zbilansowana dieta. - Warto unikać cukru, żywności przetrwożonej. Skierować wzrok w stronę diety śródziemnomorskiej, diety planetarnej, w której jest więcej roślin. Zdrowe, odżywcze jedzenie, a nie zapychające - podsumowała dr Joanna Ludwikowska.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości