Cierpisz na jedną z chorób tzw. chicagowskiej siódemki? Pozbądź się objawów dzięki schematowi 5S

Źródło: Dzień Dobry TVN
Polacy poważnie chorują ze stresu
Polacy poważnie chorują ze stresu
Magdalena Chorzewska o depresji
Magdalena Chorzewska o depresji
Magdalena Chorzewska o samobójstwach
Magdalena Chorzewska o samobójstwach
Magdalena Chorzewska o przepracowaniu dzieciństwa
Magdalena Chorzewska o przepracowaniu dzieciństwa
Permanentny stres jest znakiem rozpoznawczym dzisiejszych czasów. Wywołuje szereg objawów psychosomatycznych, które na pierwszy rzut oka mogą być mylone z chorobami organicznymi. - Budziłam się w nocy z tętnem 170 - opowiada gościni Dzień Dobry TVN, która szukała źródła problemu u wielu lekarzy. Jak pozbyć się niepokoju? - Ja mam swój system 5S - zaznacza dr n. med. Ewa Kempisty-Jeznach.

Co nazywamy chicagowską siódemką? Ludzie "chorzy na stres"

Chicagowska siódemka to zbiór siedmiu chorób psychosomatycznych - schorzeń, których główną przyczyną występowania są: zła kondycja psychiczna oraz negatywnie wpływające na organizm emocje. Do dolegliwości powstałych na skutek stresu można zaliczyć:

  • chorobę wrzodową żołądka,
    • nadciśnienie tętnicze,
      • astmę oskrzelową,
        • reumatoidalne zapalenie stawów,
          • zapalenie jelita grubego,
            • nadczynność tarczycy,
              • atopowe zapalenie skóry.

                Coraz częściej za tzw. choroby stresowe uznaje się również: otyłość, zaburzenia odżywiania, bezsenność, uzależnienia czy choroby autoimmunologiczne. Objawy przypominające klasyczne schorzenia organiczne utrudniają rozpoznanie źródła problemu i udaremniają postawienie szybkiej diagnozy, co potęguje u pacjentów niepokój.

                - Budziłam się w nocy z tętnem 170. To nie było podczas treningu. (...) Jeden kardiolog, drugi kardiolog, wszystkie badania w porządku, a ja już tak się nakręcałam, że bałam się jeździć samochodem, że mi się coś stanie podczas tej jazdy. Nie rozumiałam swojego organizmu. (...) Kiedyś po treningu straciłam widzenie w jednym oku - opowiada w Dzień Dobry TVN Magdalena Marcinowska, która długo szukała przyczyny swoich dolegliwości. W końcu trafiła do lekarza psychiatry, który zalecił jej, by zmieniła stresogenny zawód prawniczki na inną, wyzwalającą pozytywne emocje profesję.

                Algorytm 5S - co to jest? Sposoby na niwelowanie stresu

                Dr n. med. Ewa Kempisty-Jeznach to lekarka medycyny ogólnej, endokrynolożka oraz specjalistka medycyny męskiej, która na co dzień zajmuje się również obserwacją i badaniem chorób psychosomatycznych. Ekspertka nie tak dawno wydała drugą część książki "Chorzy ze stresu", w której omawia przypadki swoich pacjentów i udowadnia, że lecząc psychikę, można uzdrowić ciało.

                - Mroczki przed oczyma, jakieś mgły, gwiazdeczki - to wszystko jest związane właśnie z napinaniem mięśni przykręgosłupowych i z gorszym dokrwieniem oczu. Mamy szumy w uszach, przytykania, bóle głowy napięciowe, również mrowienie ręki - wymienia w Dzień Dobry TVN niepokojące objawy stresu.

                Specjalistka twierdzi, że to najwyższy czas, by lekarze nie szukali u pacjentów wyłącznie chorób organicznych, lecz także brali pod uwagę psychosomatykę. Dr Kempisty-Jeznach wyznaje również, że opracowała i zawarła w swoich pozycjach książkowych algorytm 5S, czyli pięć czynników na literę "s" wpływających na życie współczesnego człowieka. Wystarczy poświęcić więcej czasu i uwagi na cztery z nich, by pozbyć się tego piątego negatywnego.

                - Jeden minus to jest stres, ale są za to cztery plusy: sport, seks, sen i sposób odżywiania - uświadamia lekarka.

                Jak bardzo sposób odżywiania wpływa na stres? Tego dowiesz się w naszym materiale wideo.

                Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

                Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

                Zobacz także:

                Autor: Berenika Olesińska

                Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News

                podziel się:

                Pozostałe wiadomości