Profilaktyka zdrowia

"Stres oksydacyjny jest w całym organizmie." Jak z nim walczyć?

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Stres oksydacyjny skóry
Stres oksydacyjny skóryDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Stres oksydacyjny ma negatywny wpływ na cały organizm. Pierwsze sygnały, że w naszym ciele dzieje się coś niedobrego, pojawiają się na skórze. Co powinno zwrócić naszą uwagę? Jak skutecznie walczyć ze stresem oksydacyjnym? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała dr Agnieszka Bliżanowska, dermatolog, ekspertka medycyny estetycznej.

Stres oksydacyjny, czyli co?

Stres oksydacyjny to nic innego, jak proces utleniania, który zachodzi w naszym ciele. - Normalnie mamy mechanizmy, które nam to niwelują. Tylko z wiekiem niestety coraz mniej są wydolne - tłumaczyła w Dzień Dobry TVN dr Agnieszka Bliżanowska, dermatolog, ekspertka medycyny estetycznej. Co gorsza, jest cała gama czynników, które mogą wywoływać stres oksydacyjny, są m.in. smog czy promieniowanie UV.

To, czy dotyka nas stres oksydacyjny, najczęściej widać na skórze. Nabiera ona szarego odcienia, jest przesuszona, wrażliwa, zaczerwieniona, łuszcząca. - Tak naprawdę stres oksydacyjny jest w całym organizmie. Tylko do skóry dochodzi [...] najmniej substancji, które są w stanie to zwalczyć - wyjaśniła nasza rozmówczyni.

Jak walczyć ze stresem oksydacyjnym?

W walce ze stresem oksydacyjnym doskonale sprawdzają się antyoksydanty. Jednym z najsilniejszych jest witamina C. Jej doskonałym źródłem są cytryny, kapusta kiszona czy ziemniaki. Trzeba jednak pamiętać, że tych substancji potrzebuje cały organizm i do skóry trafia ich bardzo niewiele, dlatego należy też stosować odpowiednie kosmetyki.

Na uwagę zasługuje np. serum z witaminą C, jednak - aby kuracja zadziałała - preparat musi być odpowiednio przechowywany.

- Witamina C jest, niestety, bardzo niestabilna. Trzeba ją zamykać w ciemnej buteleczce, w ciemnym miejscu, szybko zużywać. Firmy szukają rozwiązań, które pozwolą dłużej jej używać. Często nie używamy "surowej" witaminy C, tylko przede wszystkim soli, które są nieaktywne na powierzchni skóry, dopiero w odpowiednich warunkach są w stanie wniknąć w skórę i mogą działać - podkreśliła dermatolożka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości