Dźwięk może mieć zbawienny wpływ na duszę - potrafi ukoić nerwy i pozwala umysłowi odpocząć od destrukcyjnych myśli. Odpowiednio wyartykułowany zapewnia relaks i rozluźnienie. O tym, jak za pomocą gongów i mis tybetańskich poprawić sobie nastrój, porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dźwiękoterapeutką Moniką Górecką.
Dźwiękoterapia - sposób na walkę ze stresem
Gościem w Dzień Dobry TVN była dźwiękoterapeutka Monika Górecka, która zachęciła widzów do korzystania z dobrodziejstw muzyki i relaksujących brzmień. - W dzisiejszych czasach, kiedy nasze myśli pędzą, chcemy w pewnym momencie w jakiś sposób znaleźć narzędzie, które pozwoli nam puścić głowę - zaznaczyła.
Ekspertka posłużyła się kilkoma instrumentami, by pokazać, na czym polega leczenie duszy dźwiękiem. - Kiedy przychodzimy na taką sesję relaksacyjną, wtedy odrywamy się od tego, co się dzieje na co dzień. (...) Dźwięki są dla nas bardzo relaksujące i jeżeli się poddamy takiej sesji dźwiękowej z gongami, z misami tybetańskimi czy z misami kryształowymi, puszczają nam napięcia w ciele, puszczają nam blokady. Należy wygodnie usiąść, rozluźnić się - poinstruowała.
Jak wygląda sesja relaksacyjna u dźwiękoterapeuty?
Stres, który przez wiele tygodni, a nawet miesięcy gromadzi się w naszym organizmie, nie zniknie jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki po wydobyciu z instrumentu jednego dźwięku. Proces rozluźnienia może trwać od kilku do kilkudziesięciu minut. Największy wpływ na efekt tego uzdrawiającego duszę zabiegu mają terapeuci, którzy prowadzą sesję i kontrolują brzmienie oraz pojawiające się w pacjencie emocje.
- Terapeuci są odpowiednio do tego przygotowani. Korzystają z tych dźwięków na zasadzie podania ich w jak najbardziej relaksujący sposób. To nie chodzi o głośność grania, nie chodzi o szybkość grania, tylko tak naprawdę o delikatność, o subtelność tych dźwięków, żeby je umieć wydobyć z każdego instrumentu, który przed nami jest - wyjaśnia Monika Górecka.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Rzuciła pracę w urzędzie skarbowym, by zostać dźwiękoterapeutką. "Ponad rok byłam osobą bezdomną"
- Sonora - wyjątkowy instrument do terapii dźwiękiem. "Jest to forma, która wspiera rozwój osobisty"
- Jaki wpływ na nasze samopoczucie mają środowisko akustyczne? "Śpiąc w hałasie, gorzej wypoczywamy"
Autor: Berenika Olesińska
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News