Jaki wpływ na nasze samopoczucie mają środowisko akustyczne? "Śpiąc w hałasie, gorzej wypoczywamy"

Żyjemy w świecie pełnym dźwięków. Wśród nich z pewnością znajdą się takie, które koją nasze nerwy oraz te, które niczym smog zanieczyszczają otoczenie i doprowadzają nas do szału. O harmonii dźwięków i ich wpływie na nasze samopoczucie opowiedział nam Krzysztof Marciniak – muzykolog, krytyk, ekolog akustyczny.

Krzysztof Marciniak i jego pasja do "strojenia świata"

Krzysztof Marciniak to muzykolog, krytyk i ekolog akustyczny, który jak twierdzi, pragnie "stroić świat". Mężczyzna podróżuje po świecie i zbiera pocztówki. Ku zdziwieniu, nie są to jednak zdjęcia czy obrazki, a materiał dźwiękowy. Takie pamiątki pozwalają mu zapamiętywać wyjątkowe chwile poprzez doświadczenia akustyczne.

Najfajniejszą dla mnie przygodą było nagrywanie dźwięków w Argentynie i w Urugwaju, to były dźwięki farm ekologicznych. Tam jest bardzo duża bioróżnorodność, a zatem jest duża różnorodność dźwięków

– powiedział.

Muzykolog przyznał również, że zajmuje się ekologią akustyczną, czyli szukaniem połączeń pomiędzy dźwiękiem a myśleniem o środowisku. Krzysztof zbiera zatem skrupulatnie materiał dźwiękowy, a następnie tworzy z niego autorskie kompozycje o wyjątkowej harmonii.

Środowiska akustyczne i ich wpływ na nasze samopoczucie

Rzadko kiedy myślimy o dźwięku jako o zanieczyszczeniu. Tymczasem hałas potrafi być dla nas tak samo uciążliwy, jak smog. Zdaniem muzykologa, odgłosy środowiska, w którym przebywamy, mają wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale także zdrowie.

Dźwięk bardzo mocno wpływa na to, jak się czujemy. Środowiskiem, które bardzo czuć jest cisza nocna. To jest piękny rytuał, że codziennie wieczorem uciszamy się, żeby inni mogli odpoczywać. To jest przykład środowiska przyjemnego, ale jest to też istotne z punktu widzenia zdrowia. Śpiąc w hałasie, gorzej wypoczywamy

- wytłumaczył.

Specjalista dodał również, że dla każdego kojącymi dźwiękami będą zupełnie inne odgłosy. Najczęściej te, z którymi obcowaliśmy w dzieciństwie, będą budziły w nas pozytywne skojarzenia.

Dla mnie cisza to nie jest sytuacja, w której nie słyszymy żadnych dźwięków. To sytuacja, w której słyszymy dźwięki, które nas uspokajają, albo nie słyszymy dźwięków, które nas denerwują

- powiedział.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Świetlica tylko dla dzieci medyków? Dyrektor placówki: "Szkoła może podjąć decyzję, której prawodawca nie przewidział"

Agnieszka Radwańska planuje powiększenie rodziny. "Marzę o tym, żeby Kubuś miał zdrowe rodzeństwo"

Dorota Szelągowska wygrała walkę z koronawirusem. "Pierwszy dzień na wolności - powrót do pracy"

Autor: Nastazja Bloch

podziel się:

Pozostałe wiadomości