Palma sabałowa (łac. Serenoa repens) to roślina, która występuje w krajach, gdzie klimat jest ciepły i wilgotny. Ekstrakty z palmy sabałowej, wpływając na gospodarkę hormonalną, pomagają mężczyznom mającym problemy z powiększoną prostatę. Działanie palmy sabałowej nie ogranicza się jednak jedynie do tej kwestii– działa ona też na włosy, trądzik i dodaje sił witalnych.
Pokrzywa zwyczajna uznawana jest przez większość społeczeństwa za zwykły chwast. Wielu z nas nie lubi bezpośrednio kontaktu z tą rośliną, gdyż doświadczenia nauczyły nas, że dotykanie liści pokrzywy wywołuje ból i pęcherze. Jednak pokrzywa ma wiele właściwości prozdrowotnych. O zaletach pokrzywy mówiła w Dzień Dobry TVN prowadząca cykl "Naturalnie" Agnieszka Cegielska.
Krokosz barwierski zwany szafranem łąkowym to roślina oleista z rodziny astrowatych, pochodząca z Bliskiego Wschodu. Jak działa krokosz barwierski? Olej pozyskiwany z rośliny jest bogaty w witaminę E, spowalnia proces starzenia skóry i wzmacnia włosy. Suszony kwiat krokosza barwierskiego można stosować do barwienia żywności, jest wykorzystywany jako tańszy zamiennik szafranu. Podpowiadamy, do czego jeszcze można wykorzystać krokosz barwierski i jakie jest jego działanie.
Naukowcy z całego świata prześcigają się w odkrywaniu coraz skuteczniejszych metod leczenia raka. Mimo ogromnych postępów nie wynaleziono jeszcze uniwersalnego lekarstwa. Badanych jest wiele hipotez, dlatego tradycyjna medycyna przenika się z niekonwencjonalnymi metodami leczenia raka.
Rdest ptasi to chwast, który można spotkać praktycznie wszędzie: na obrzeżach lasów, łąkach, polach, nieużytkach czy podwórkach. Nie zawsze jednak warto zwalczać go z przydomowych ogródków. Okazuje się, że ta uciążliwa roślina doskonale sprawdza się jako składnik produktów zielarskich. Jakie korzystne dla zdrowia właściwości ma rdest ptasi i kiedy można go stosować?
Maść końską z końmi łączy właściwie jedynie kwestia stawów i mięśni. Skąd nazwa maści końskiej? Rozwiązania, aby pomóc chorym zwierzętom, z czasem przeniesiono na ludzi. Tak właśnie w naszych apteczkach pojawiała się maść końska rozgrzewająca, potem maść końska chłodząca. Zastosowanie tego leku nie kończy się jednak tylko na obrzękach i stłuczeniach. Podobno maść końska na włosach sprawdza się rewelacyjnie.
Medycyna chińska cieszy się coraz większą popularnością nie tylko wśród osób, które lubią dbać o swoje zdrowie w sposób naturalny, ale także tych, które dbają o zachowanie szczupłej sylwetki.
Oprócz medycyny konwencjonalnej wiele osób ucieka się do środków zaradczych zaliczanych do medycyny naturalnej, które nie są często podparte badaniami naukowymi. Chińska medycyna naturalna jest jedną z najstarszych metod.
Niepozorny kwiat, spotkany w niejednym ogródku - nagietek, ma właściwości lecznicze, które znajdują zastosowanie w leczeniu chorób brzucha, nowotworów, problemów z oczami, skórą i wielu innych dolegliwości. Nic tylko próbować!
Oprócz medycyny konwencjonalnej ludzie poszukują odpowiedzi na nurtujące ich pytania na temat zdrowia w metodach nie mających potwierdzenia naukowego - między innymi w bioenergoterapii. Kiedy można zaufać bioenergoterapeucie? Jak poznać, że jest oszustem? Czy bioenergoterapia może naprawdę pomóc?
Wygląd, zapach oraz konsystencja śluzu zmienia się wraz z kolejnymi etapami cyklu menstruacyjnego, co wykorzystuje się w metodzie naturalnego planowania założenia rodziny. Dzięki obserwacji swojego śluzu kobiety są w stanie określić, kiedy mają dni płodne.
Biotyna, inaczej witamina H lub witamina B7, odgrywa ogromną rolę w zachowaniu nie tylko zdrowych włosów, ale i skóry oraz paznokci. W artykule dowiesz się, skąd czerpać ten suplement diety, czym grozi niedobór biotyny oraz czy możliwe są skutki uboczne jej stosowania.
Arnika górska bywa nazywana także kupalnikiem górskim lub pomornikiem. Ze względu na jej właściwości lecznicze, produkty na bazie arniki górskiej znajdują szerokie zastosowanie w medycynie oraz farmacji. Najczęściej sprzedawana jest w formie tabletek lub maści. Jakie korzyści płyną ze stosowania arniki górskiej i jakie jest jej znaczenie w kosmetyce?
Balsam kapucyński jest naturalnym preparatem o doskonałych właściwościach zdrowotnych. Poprawia również samopoczucie. Jest bezpieczny nawet dla dzieci. Dlaczego warto go mieć zawsze w rodzinnej apteczce?
Kobiety często zastanawiają się, co oznacza, gdy pojawia się żółty, przezroczysty lub mleczny śluz przed okresem? Dlaczego przy regularnych cyklach owulacyjnych śluz przed miesiączką ma kolor różowy? Przyczyną tego stanu rzeczy może być niewydolność ciałka żółtego, które nie wytwarza odpowiedniej ilości progesteronu, ale to niejedyny powód.
Leki homeopatyczne można stosować zarówno w procesie leczenia chorób, jak i w ramach profilaktyki. Przez niektórych lekarzy uznawane są za ważny element uzupełniający standardowe leczenie. Czy środki homeopatyczne działają na zatoki lub na kaszel? Sprawdź, jaka jest ich skuteczność i czy ich stosowanie jest całkowicie bezpieczne.
Ból jajnika nie musi oznaczać schorzeń chorobowych. Wiele kobiet odczuwa dyskomfort w okolicy podbrzusza w środku cyklu menstruacyjnego podczas dni płodnych. Jeśli jednak towarzyszą im inne symptomy, takie jak np. obfite miesiączki, należy udać się do lekarza.
Zdarza się, że laktacja pojawia się w sytuacjach innych niż po porodzie naturalnym. Stosunkowo często pojawiają się problemy z laktacją po cesarce.
Podczas rutynowej wizyty u ginekologa zastosowanie mają wzierniki ginekologiczne. Dzięki nim lekarz może obserwować wnętrze pochwy oraz szyjkę macicy.
USG narządów rodnych to jedno z elementarnych badań podczas wizyty u ginekologa. Jeśli oczekujesz dziecka, umożliwi Ci ono zobaczenie maluszka, a także wykrycie rozmaitych nieprawidłowości na wczesnym etapie ciąży. Warto jednak pamiętać, że USG narządów rodnych wykonuje się nie tylko u kobiet, ale i u mężczyzn, a w obu przypadkach pozwoli ono wychwycić różnego rodzaju zmiany w poszczególnych elementach układu rozrodczego.
Polucje nocne u chłopców to przypadłość, która dotyka ok. 80% populacji. Oznacza to, iż prawie każdy mężczyzna doświadczył niekontrolowanego wytrysku. Nocne zmazy to nie choroba, a objaw świadczący o osiągnięciu dojrzałości seksualnej przez chłopców.
Badanie ginekologiczne przez odbyt wykonuje się tylko w niektórych przypadkach. Przeczytaj, jak przebiega wizyta u ginekologa i jak się przygotować do badania przez odbyt. Co warto wiedzieć o badaniach ginekologicznych?
Pierwsza wizyta u ginekologa jest źródłem dużego stresu. Dziewczęta często martwią się, czy badanie ginekologiczne boli, zastanawiają, co widzi ginekolog podczas badania lub jak wygląda badanie ginekologiczne u dziewicy. Przed badaniem warto dowiedzieć się więc, jak ono wygląda i jak przygotować się do badania ginekologicznego. Ułatwi to przezwyciężenie wstydu i złagodzi stres.
Zespół przewlekłego zmęczenia to choroba występująca przede wszystkim u kobiet. Objawia się między innymi zaburzeniami snu, obniżoną aktywnością, chronicznym zmęczeniem. W leczeniu zespołu ważną rolę odgrywają metody farmakologiczne.
Kiedy pierwsza wizyta u ginekologa jest koniecznością? Nie wtedy, kiedy jesteś w ciąży albo potrzebujesz tabletek antykoncepcyjnych. Dojść do niej powinno dużo wcześniej, przed rozpoczęciem współżycia. Bo pewne rzeczy w życiu kobiety powinny odbywać się w określonej kolejności.
Plemnik to haploidalna komórka rozrodcza mężczyzny. Choć składa się wyłącznie z 3 części, jego funkcjonalność warunkuje przyrost naturalny na świecie. Budowa plemnika nie jest skomplikowana, przez co jego żywotność również jest krótka. Jednak jest to element niezbędny w cyklu życiowym.
Każda kobieta od momentu dorastania do okresu późnej starości powinna pozostawać pod regularną opieką poradni ginekologicznej. Jedynie regularna diagnostyka i badania profilaktyczne pozwalają na wczesne wykrycie nieprawidłowości i chorób, co umożliwia właściwe leczenie. Tymczasem według badań zleconych w ramach ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej "W kobiecym interesie" aż 40 proc. Polek nie widzi potrzeby chodzenia do ginekologa. Dlaczego? O problemie tym rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z ginekolog dr Marzeną Dębską.
Antydepresanty to leki psychotropowe stosowane w terapii zaburzeń psychicznych, w tym depresji, zaburzeń lękowych i nerwicowych, a także zaburzeń jedzenia, zespołu stresu pourazowego, bezsenności czy bólu przewlekłego. Nawet najnowsze antydepresanty nie działają od razu. Efekt terapeutyczny pojawia się dopiero po 2-3 tygodniach właściwego stosowania leku. Nagłe odstawienie antydepresantów jest przyczyną nieskuteczności leczenia.
Skóra atopowa pojawia się głównie u dzieci do 5. roku życia. U dorosłych jest odmianą egzemy. W jej pielęgnacji sprawdzają się kosmetyki o naturalnym składzie, stosowane w trakcie kąpieli, oraz do natłuszczania ciała. Osoba cierpiąca na tę chorobę powinna też skorzystać z pomocy psychologa. O atopowym zapaleniu skóry rozmawialiśmy w Dzień Dobry Wakacje z dermatolog Ireną Walecką.
Trądzik hormonalny, zwany trądzikiem dorosłych, jest skutkiem nadprodukcji łoju w skórze. Przyczyną dolegliwości są zaburzenia hormonalne lub stres. Leczenie trądziku jest procesem długotrwałym i obejmuje terapię hormonalną, stosowanie antybiotyków, przemyślaną pielęgnację skóry, a także używanie naturalnych preparatów na bazie ziół. O przyczynach trądziku i jego leczeniu mówili w Dzień Dobry TVN endokrynolog, ginekolog Katarzyna Skórzewska, dermatolog Marcin Ambroziak oraz psycholog Magdalena Chorzewska.