W celach leczniczych i kosmetycznych wykorzystuje się głównie korzeń mydlnicy lekarskiej. Można kupić go samodzielnie lub znaleźć preparaty z zawartością saponarii. Dowiedz się, jakie ma działanie i jak wygląda jej uprawa!
Charakterystyka mydlnicy - co to za roślina?
Mydlnica to rodzaj roślin z rodziny goździkowatych. Jej najpopularniejszą odmianą jest mydlnica lekarska . Osiąga wysokość od 30 do nawet 70 cm. Jej łodyga jest prosta i rozgałęziona, a liście mają eliptyczny kształt. Kwitnie od czerwca do września, wypuszczając białe lub jasnoróżowe kwiaty, zbite w pęczki na końcu łodygi. Hodowana jest głównie w celach leczniczych, choć może stać się także ozdobą naszego ogrodu.
Inną odmianą rośliny jest mydlnica bazyliowata , nazywana też mydlnicą różową . Uprawia się ją głównie w celach ozdobnych. W przeciwieństwie do mydlnicy lekarskiej osiąga jedynie 25 cm, za to jej szerokość może sięgać nawet 50 cm. Charakteryzują ją niewielkie liście, wybarwione fioletowo łodygi oraz drobne, różowe kwiatki, które zobaczyć można od maja do lipca. Pomimo niewielkich rozmiarów pojedynczego kwiatu mydlnicy bazyliowej, jest ich na tyle dużo, a przy tym są tak gęsto umiejscowione, że z daleka roślina tworzy wrażenie różowego dywanu.
Do czego stosuje się korzeń mydlnicy?
Korzeń mydlnicy lekarskiej znany i stosowany jest od wieków dzięki swoim szczególnym właściwościom. W kosmetyce ceni się go głównie za właściwości pieniące oraz myjące, dlatego często stanowi składnik szamponów, past do zębów i środków do mycia ciała. Pomimo dość delikatnego działania, znajduje zastosowanie nie tylko w preparatach do skóry suchej i wrażliwej, lecz także tej ze skłonnością do przetłuszczania.
W przypadku mydlnicy korzeń można stosować również w medycynie naturalnej. Ma on bowiem działanie żółciopędne, a przy tym potrafi usprawnić pracę żołądka. Wykazuje także działanie wykrztuśne, dlatego stosowany bywa w przypadku uciążliwego kaszlu. Napar potrafi też obniżyć poziom złego cholesterolu. Okłady z kolei pozytywnie wpływają na skórę dotkniętą takimi chorobami, jak łuszczyca czy trądzik.
Mydlnicy lekarskiej, a konkretnie jej korzenia, używano niegdyś do zmiękczania wody do prania oraz do odnawiania starszych tkanin.
Co ciekawe, mydlnica lekarska wykorzystywana jest również przy produkcji chałwy, stanowi bowiem doskonały, naturalny emulgator, a więc środek łączący wodę i tłuszcze i nadający pozyskanej substancji odpowiednią konsystencję.
Jak stosować ziele mydlnicy i gdzie je kupić?
W drogeriach, aptekach czy sklepach zielarskich można kupić preparaty z zawartością tej niezwykłej rośliny, np. szampon z mydlnicy lekarskiej do włosów przetłuszczających się. W sprzedaży dostępny jest też sam korzeń mydlnicy. Gdzie go kupić? Najlepiej szukać w sklepach zielarskich lub specjalizujących się w asortymencie z naturalnymi kosmetykami. Z jego użyciem można stworzyć preparaty we własnym domu, w tym:
· odwar do picia - ok. 4 łyżek suszonego korzenia mydlnicy należy namaczać przez ok. 5 godzin w litrze zimnej wody, a następnie zagotować miksturę i podgotowywać ją jeszcze przez 10 minut. Należy pić ok. 0,5 szklanki dziennie;
· środek do mycia włosów z mydlnicy - szampon można przygotować z 2 łyżek sproszkowanego korzenia i 200 ml wrzątku. Proszek zalać gorącą wodą i pozostawić na 15 minut, po czym starannie odcedzić. Takim naturalnym kosmetykiem należy natrzeć skórę głowy, a po ok. 5 minutach dokładnie spłukać;
· tonik do cery tłustej - przygotowuje się go podobnie, jak szampon z korzeniem mydlnicy. Dwie łyżki sproszkowanego korzenia należy zalać szklanką gorącej wody, po czym miksturę gotować przez ok. 5-10 minut. Taki tonik jest zdatny do użytku ok. 1 tygodnia, dlatego nie warto przygotowywać większej ilości.
Należy też pamiętać, że chociaż przygotowane samodzielnie kosmetyki na bazie mydlnicy są bezpieczne (pod warunkiem, że nie mamy na skórze otwartych ran), to picie naparu z tego ziela lepiej skonsultować z lekarzem. Niewłaściwie przyrządzany czy spożywany może bowiem fatalnie odbić się na naszym zdrowiu, prowadząc nawet do zatrucia.
W przypadku sproszkowanego korzenia mydlnicy lekarskiej, cena za 50 g wynosi najczęściej niewiele ponad 3 zł.
Uprawa mydlnicy lekarskiej - jak ją wyhodować we własnym ogródku?
Uprawa mydlnicy nie należy do skomplikowanych. Roślina lubi stanowiska słoneczne, ewentualnie lekko tylko zacienione. Idealna gleba do jej hodowli to wilgotna i żyzna, chociaż miejsca przepuszczalne również nie są wykluczone. Jeżeli chcemy uprawiać ją na większą skalę, najlepszym sposobem na początek jest rozsianie nasion mydlnicy lekarskiej bezpośrednio do gleby. Jeżeli ma to być jedynie grządka w przydomowym ogródku, rozmnażanie najlepiej przeprowadzić jesienią przez podział podziemnych części mydlnicy. W kolejnych latach wystarczy tylko dopuścić do przekwitnięcia części okazów, wtedy roślina wysieje się sama.
Mydlnica lekarska to nie tylko piękna, lecz także niezwykle użyteczna roślina. Wypróbuj preparaty z jej zawartością lub stwórz je samodzielnie, a na pewno nie pożałujesz!
Zobacz film: Naturalnie! - algi
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto