Jaki śluz przed okresem jest normą, a jaki – powodem do obaw i wizyty u ginekologa? To pytanie, które zadają sobie kobiety obserwujące swoje ciało i to, jak zachowuje się ono w różnych fazach cyklu menstruacyjnego. Gołym okiem bowiem widać, że na kilka dni przed pojawieniem się krwawienia miesięcznego zarówno ilość, jak i gęstość śluzu zmienia się. Ma on wówczas nie sprzyjać płodności.
Rola śluzu szyjkowego
Śluz pochwowy wydzielany jest przez szyjkę macicy. W zależności od ilości hormonów produkowanych w różnych fazach cyklu może zmieniać gęstość i kolor, stając się bardziej lub mniej sprzyjający zapłodnieniu. Śluz szyjkowy zmienia się w zależności od występowania trzech faz cyklu. Pierwsza z nich jest fazą folikularną, czyli przedowulacyjną, druga zaczyna się owulacją (jajeczkowaniem), natomiast ostatnia to faza lutealna, inaczej nazywana sekrecyjną.
Przed samym okresem następuje u kobiet okres niepłodny, który utrzymuje się aż do zakończenia krwawienia. Po owulacji pojawia się wydzielina zwana śluzem gestagennym, inaczej niepłodnym. Jaki jest śluz przed okresem? Przede wszystkim gęsty. Jego zawiesista konsystencja znacznie różni się od tej, która występuje tuż po okresie – rzadkiej i bardziej wodnistej. Śluz przed miesiączką jest bardziej lepki i mniej rozciągliwy, a tuż po niej kobieta odczuwa wilgoć w pochwie.
Czasami kobiety przed krwawieniem odczuwają dużą suchość pochwy. Odczyn śluzu przed miesiączką jest kwaśny (pH poniżej 7), co sprawia, że jest on mało przyjazny dla plemników. W taki sposób można również ocenić, czy kobieta ma dni płodne, czy niepłodne. Płodny śluz jest bardziej rozciągliwy i przezroczysty.
Kolor śluzu przed okresem
O tym, jaki powinien być śluz przed okresem i jego kolor, decydują hormony płciowe. W zależności od fazy cyklu może przybierać barwę brązową, różową, mleczną, żółtą lub być całkowicie przezroczysty. Niedużo białego śluzu przed okresem (czasami żółtego) świadczy o prawidłowym przebiegu cyklu miesiączkowego i działaniu hormonów.
Kiedy wydzielina zmieni kolor na lekko różowy lub brązowy, jest to informacja, że zbliża się krwawienie. Bardzo rzadko mówi o zmianach patologicznych. Niekiedy naturalny śluz mylony jest z upławami bądź infekcjami o podłożu bakteryjnym lub grzybiczym. Jeśli wydzielanie śluzu towarzyszy silne swędzenie lub pieczenie, należy udać się do ginekologa, aby wykluczyć zakażenie.
Śluz a ciąża i planowanie rodziny
Wiemy już, jaki jest śluz przed okresem. A jaki jest w ciąży? Rodzaj śluzu w czasie ciąży jest kwestią osobniczą, czasami jest gęsty i mętny, a czasami suchy. Zazwyczaj jednak jest bezbarwny lub lekko żółty, z reguły też jest bezwonny.
Jedną z metod naturalnego planowania rodziny jest obserwacja śluzu. Mowa tutaj o metodzie Billingsów. Podczas owulacji ilość śluzu jest największa, co bardzo sprzyja płodności i transportowi plemników do komórki jajowej. Teoretycznie taki rodzaj śluzu daje duże szanse na powodzenie zapłodnienia.
Warto również pamiętać o tym, że plemniki w drogach rodnych kobiet nie obumierają od razu i potrafią tam przetrwać około 5 dni. Oczywiście obserwacja śluzu nie jest metodą w pełni skuteczną, ponieważ płodność kobiety regulowana jest przez wiele czynników m.in. przez to, czy kobieta znajduje się w trakcie leczenia farmakologicznego, czy przechodzi infekcje bakteryjne lub wirusowe, czy przeżywa silne stresy lub emocje, czy w ostatnim czasie zmianie uległa jej dieta oraz klimat.
Czasami, szczególnie przy opóźniających się i nieregularnych okresach, śluz może być rozciągliwy i wodnisty tj. płodny. Wówczas powinno się zwrócić uwagę na inne objawy jajeczkowania: nieco wyższą niż na co dzień temperaturę ciała, ból w podbrzuszu, bolesność piersi, plamienie, zwiększenie libido czy obrzmienie warg sromowych.
U niektórych kobiet, jeśli dojdzie do zapłodnienia, śluz zabarwiony na różowo lub brązowo może przypominać okres. Mowa tutaj o tzw. krwawieniu implantacyjnym. Jest to jeden z pierwszych objawów ciąży, kiedy to zarodek zagnieżdża się. Wynika to z niewielkiego uszkodzenia ścian naczyń krwionośnych przez zarodek. Tego rodzaju krwawienie może występować od 2–3 dni i nie jest tak obfite jak typowy okres, mimo że występuje w podobnym czasie. Nie każda z kobiet będzie jednak miała taki objaw.
Zobacz także:
- Mleczny lub biały śluz - co oznacza przed okresem?
- Czy wodnisty śluz przed okresem to powód do niepokoju? Co oznacza wodnista wydzielina?
- Żółty śluz przed okresem - co oznacza żółta wydzielina z pochwy?
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Fot: Emilija Manevska / gettyimages.com