Jaki śluz przed okresem może być pierwszą oznaką ciąży? Kiedy wodnisty śluz wydzielany jest fizjologicznie? Obserwacja śluzu szyjkowego informuje nie tylko o płodności kobiety podczas planowania ciąży z wykorzystaniem naturalnym metod planowania rodziny, może być również przydatna w ocenie stanu zdrowia kobiety, choćby we wczesnej diagnostyce zapalenia pochwy.
Sytuacja, w której obserwujemy przed okresem dużo śluzu, z reguły występuje dość rzadko. Na ogół w tej fazie cyklu menstruacyjnego powinien być on skąpy, mlecznobiały lub przezroczysty. Jego konsystencja i zabarwienie zmieniają się wraz z cyklem miesięcznym i wiele zależy od tego, czy jest to śluz płodny, czy niepłodny.
Prawidłowa wydzielina z pochwy jest bezwonna oraz białawo-przezroczysta. Jeśli pojawią się w niej białe grudki, nieprzyjemny zapach bądź świąd, może to świadczyć o infekcji grzybiczej.
Wygląd, zapach oraz konsystencja śluzu zmienia się wraz z kolejnymi etapami cyklu menstruacyjnego, co wykorzystuje się w metodzie naturalnego planowania założenia rodziny. Dzięki obserwacji swojego śluzu kobiety są w stanie określić, kiedy mają dni płodne.