Wrotycz pospolity rośnie dziko w wielu miejscach, np. na łąkach czy przy drogach. Mimo że zawiera toksyczny tujon, można go stosować zewnętrznie lub do odstraszania owadów czy kleszczy. Jeśli chcemy uprawiać wrotycz, sadzonki kupimy w wielu sklepach.
Żurawina spożywana regularnie może przynieść wiele korzyści dla zdrowia. Ten niepozorny owoc coraz częściej stosowany jest jako rodzaj suplementu diety – dostępny m.in. jako żurawina suszona, liofilizowana czy świeża, a także w postaci soków oraz herbat. Jakie właściwości ma ta roślina i kto powinien włączyć ją do swojego jadłospisu?
Bańki szklane bezogniowe to alternatywna forma leczenia, która znana była już w tradycyjnej medycynie Chin i Bliskiego Wschodu. Stosowane są na wiele schorzeń dróg oddechowych. Przez wielu traktowane jako alternatywa dla antybiotyków. Jak stawiać bańki bezogniowe? Na co działają, kiedy je stosować i czy można leczyć nimi również dzieci?
Pojawiające się u kobiety objawy okresu bez wystąpienia okresu często zwiastują ciążę. Jednak objawy okresu i brak krwawienia mogą wystąpić również na skutek zaburzeń funkcjonowania organizmu. O czym zatem świadczą objawy okresu a jego brak?
Z wtórnym brakiem miesiączki zmagają się setki tysięcy kobiet na całym świecie. Większość z nich wcześniej regularnie miesiączkowała, dlatego nagły zanik menstruacji to sygnał od organizmu, że konieczna jest szersza diagnostyka w tym kierunku. Brak miesiączki najczęściej spowodowany jest ciążą. Przyczyną wtórnego braku miesiączki może być szereg czynników, takich jak: nadwaga, stres lub zaburzenia hormonalne. Leczenie jest uzależnione od choroby podstawowej.
Wiele przyszłych matek przed zajściem w ciążę pije kawę nawet kilka razy na dobę. W ciąży nie zawsze są skłonne zrezygnować z nałogu. Czy kofeina w ciąży szkodzi?
Zatrzymanie miesiączki spowodowane jest zaburzeniem równowagi hormonalnej. Czasem przyczynia się do tego stres, innym razem źle dobrana dieta, jeszcze innym razem – ciąża. Wiele kobiet zastanawia się z kolei, jak zatrzymać miesiączkę samodzielnie. Jak się okazuje, jest to możliwe.
Bóle menstruacyjne odczuwa mnóstwo kobiet podczas każdego krwawienia. Szczególnie dotkliwe są one w okolicy krzyża oraz podbrzusza. Do tego – w trakcie okresu – dochodzą nudności, bóle głowy, brak apetytu oraz gorsze samopoczucie. Przedstawiamy kilka domowych sposobów, dzięki którym menstruacja przestanie być w końcu comiesięcznym koszmarem.
Zbyt obfite miesiączki to zmora ok. 9 – 14% kobiet. Długie i zbyt obfite krwawienia w czasie owulacji są przyczyną złego samopoczucia, gorszej wydajności i złych wyników w pracy, stresów i osłabienia relacji społecznych. Nie należy zwlekać z wizytą u lekarza – zbyt obfity okres może być oznaką ą poważnych chorób ginekologicznych. W Dzień Dobry TVN, o problemie i jego możliwych przyczynach, rozmawialiśmy z dr Anettą Karwacką - ginekologiem.
Menstruacja jest stałym elementem życia zdrowej kobiety. Comiesięczne krwawienie rozpoczyna się w okresie dojrzewania, a kończy podczas menopauzy. Co to menstruacja i jak przebiega cykl? Czy brak lub spóźnienie menstruacji zawsze oznacza ciążę?
Dziewczynki zaczynają miesiączkować zwykle między 12. a 16. rokiem życia, ale moment, kiedy pojawi się pierwsze krwawienie, zależy od genów, sposobu odżywiania, masy ciała i warunków środowiska. Przez pierwsze dwa lata od pojawienia się pierwszej miesiączki krwawienia mogą być bardzo nieregularne, a ich przebieg często bywa bolesny. Z czasem cykl zaczyna się stabilizować, a objawy towarzyszące menstruacji stają się mniej uciążliwie. Pierwszą miesiączkę można łatwo przewidzieć, gdyż jej pojawienie się często poprzedzają charakterystyczne symptomy. Dzięki odpowiedniej wiedzy nastolatka łatwiej przyjmie fakt dojrzewania, a zbliżająca się pierwsza miesiączka nie będzie dla niej tematem tabu.
Wybierając się na grzyby, warto zawczasu sięgnąć po fachową literaturę. Borowik szatański to trujący gatunek. Dlatego dobrze wiedzieć, jak wygląda.
Ból podczas menstruacji jest naturalnym zjawiskiem. Jednak u niektórych kobiet jest on na tyle silny, że ogranicza codzienne funkcjonowanie. Ulgę w dolegliwościach przyniosą sprawdzone sposoby na bolesne miesiączki.
Ból głowy czasami dotyka każdemu z nas. W większości przypadków jest to całkowicie niegroźny, lecz bardzo dokuczliwy objaw. Jego przyczyny i charakter mogą być różne - ból migrenowy, napięciowy, od zatok. Najprościej jest sięgnąć po tabletkę, jednak zanim się to zrobi, warto wypróbować domowe sposoby na ból głowy.
Syrop z pędów sosny to naturalny środek stosowany w przypadku przeziębień. Skutecznie łagodzi kaszel i pomaga w szybszym powrocie do zdrowia. Co ciekawe, można przyrządzić go samodzielnie. Jak zrobić syrop z pędów sosny, by w pełni wykorzystać jego lecznicze właściwości?
Różeniec górski to roślina znana także jako złoty korzeń lub arktyczny korzeń. Swoją sławę zdobyła dzięki niezwykłym właściwościom prozdrowotnym, które znane są od wieków. Jakie działanie ma różeniec górski i kto powinien go stosować?
Rzepik pospolity to popularna roślina występująca w Europie, Ameryce Północnej oraz Azji Zachodniej. Charakteryzuje się wieloma właściwościami leczniczymi, w związku z czym jest znanym surowcem zielarskim. Jakie zastosowanie ma rzepik i kiedy warto sięgnąć po preparaty na jego bazie?
Sok z aloesu znany jest ze swojego prozdrowotnego działania. Może być stosowany wewnętrznie lub zewnętrznie, a zawarte w nim substancje m.in. wpływają korzystnie na odporność, wspomagają odchudzanie i przyspieszają gojenie się ran. Na co jeszcze pomaga sok z aloesu i kto powinien po niego sięgnąć?
Sól fizjologiczna do oczu to znany specyfik, który pomaga w utrzymaniu odpowiedniej higieny narządu wzroku. Co ważne, może być stosowana zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Jak używać soli fizjologicznej do oczu i kiedy warto po nią sięgnąć?
Syrop prawoślazowy to popularny środek stosowany w przypadku przeziębień i lekkich infekcji górnych dróg oddechowych. Łagodzi kaszel i pomaga w szybszym powrocie do zdrowia, a do tego mogą przyjmować go zarówno dorośli, jak i dzieci. Bazę leczniczego preparatu stanowi roślina o nazwie prawoślaz lekarski, która od pokoleń znana jest ze swoich właściwości prozdrowotnych. Na co pomaga syrop prawoślazowy i jak należy go stosować?
Płukanie gardła wodą z solą to jedna z najstarszych naturalnych metod na dezynfekcję i zabicie bakterii, znajdujących się wewnątrz ciała. Czy znasz inne właściwości wody z solą? Czy wiesz, że możesz wykorzystać ją także dla nawadniania organizmu oraz oczyszczania jelit?
Żyworódka może być nie tylko piękną ozdobą w domu. Sok lub maść przygotowane z tej rośliny mają wiele właściwości leczniczych, sprawdzają się m.in. jako naturalny środek przeciwtrądzikowy i przeciwgrzybiczy. Sprawdź, jak stosować żyworódkę.
Cząber to znana i lubiana przyprawa, ale również roślina lecznicza. W przeszłości cząber uważany był także za afrodyzjak. Podpowiadamy, jak działa cząber i do czego najlepiej go wykorzystać.
Ból ucha może dotyczyć osób w każdym wieku, jednak najczęściej pojawia się w okresie dziecięcym. Prawie każdy chociaż raz w życiu doświadczył tego rodzaju dolegliwości. Nie zawsze jest ona związana z chorobą, czasami przyczyną jest zwykłe podrażnienie. Poza lekami ulgę przynoszą domowe sposoby na ból ucha.
Gorączka, czyli podwyższona temperatura ciała, jest sygnałem ostrzegawczym i odpowiedzią organizmu na toczącą się w nim infekcję. Wiele osób zastanawia się, jak zbić gorączkę bez sięgania po środki farmakologiczne. Dużą skuteczność wykazują sprawdzone domowe sposoby na gorączkę.
Homeopatia to jedna z gałęzi medycyny stworzona 200 lat temu przez Samuela Hahnemanna. Przez część osób jest traktowana jako wymysł medycyny alternatywnej, jednakże coraz więcej ludzi przekonuje się do jej działania. Homeopatia jest szczególnie polecana na odchudzanie, przeziębienie oraz przy dolegliwościach alergicznych i zatokowych.
Medycyna naturalna i medycyna niekonwencjonalna stają się dzisiaj coraz popularniejsze. Jedną z modnych ostatnio metod, która ma coraz więcej zwolenników, jest urynoterapia, czyli leczenie moczem. Terapia ta ma kilka form stosowania i jest wskazana przy rozmaitych dolegliwościach. Jednak wzbudza też wiele kontrowersji i pytań o to, czy urynoterapia naprawdę jest skuteczna.
Żeń szeń, po chińsku zwany człowiekiem-korzeniem lub wszechlekiem, wykorzystywany jest w medycynie azjatyckiej od ponad czterech tysięcy lat. Żeń szeń wspomaga funkcjonowanie całego organizmu, poprawia pamięć, wzmacnia serce i wzmaga potencję. Jakie jeszcze działania ma korzeń żeń szenia, a jakie są przeciwwskazania do jego stosowania?
Trudno wyliczyć wszystkie zalety olejku geraniowego. Liczy się bowiem i jego piękny zapach, i skuteczność w walce z przeziębieniem, i odmładzające skórę działanie. Nic więc dziwnego, że olejek z pelargonii wonnej jest wykorzystywany zarówno w medycynie, jak i kosmetyce oraz aromaterapii.
Pelargonia afrykańska jest cenną rośliną stosowaną w medycynie opartej na naturalnych składnikach. Doskonale wzmacnia organizm, pomaga w leczeniu wielu infekcji. Pelargonia afrykańska występuje pod wieloma postaciami – wchodzi w skład syropów, kropli a nawet tabletek.