Co podnosi ciśnienie krwi? Przyczyny, objawy i leczenie hipotonii

mierzenie ciśnienia
Fot. artursfoto / Getty Images

Niskie ciśnienie krwi leczy się również domowymi sposobami. Co podnosi ciśnienie? Picie kawy, zimne prysznice na przemian z ciepłymi, regularna aktywność fizyczna. Przy niedociśnieniu ważną rolę odgrywają także przyjmowanie dużej ilości płynów oraz regularne spożywanie posiłków o małych objętościach.

Niedociśnienie tętnicze objawia się bólami i zawrotami głowy, uczuciem zmęczenia, zaburzeniami koncentracji oraz spowolnionymi procesami myślowymi. Mając niskie ciśnienie tętnicze krwi, warto zastosować domowe metody radzenia sobie z tym problemem. Co naturalnie podnosi ciśnienie? Jednym ze sposobów jest picie czarnej kawy.

Więcej:

Przyczyny niskiego ciśnienia tętniczego krwi

Niskie ciśnienie tętnicze krwi nazywane jest inaczej hipotonią lub niedociśnieniem tętniczym. Według wskazań Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) stwierdza się je, gdy wartość ciśnienia u kobiet wynosi poniżej 100/60 mmHg, a u mężczyzn poniżej 110/70 mmHg. Hipotonia nie jest zaliczana do jednostek chorobowych. Stanowi powszechnie występujące zjawisko, zwłaszcza wśród młodych osób o szczupłej budowie ciała. Przyczynami niedociśnienia mogą być: zbyt mała ilość przyjmowanych płynów, niewydolność przysadki mózgowej lub kory nadnerczy, zażywanie niektórych leków, m.in. moczopędnych, psychotropowych czy rozszerzających naczynia krwionośne. Hipotonia może być również następstwem cukrzycy, niedoczynności tarczycy, anemii i padaczki.

Objawy niedociśnienia tętniczego

Niedociśnienie tętnicze krwi objawia się uczuciem senności i zmęczenia. Towarzyszą mu bóle i zawroty głowy, zaburzenia koncentracji, szum w uszach, nocne poty oraz bladość powłok skórnych. Przy hipotonii mogą wystąpić duszność, nieregularna praca serca, zaburzenia widzenia, mroczki przed oczami, zimne dłonie i stopy, większa tkliwość na ból, spowolnione reakcje na bodźce oraz opóźnione procesy myślowe. W niektórych sytuacjach niskie ciśnienie tętnicze krwi prowadzi do utraty przytomności, co może zagrażać życiu (np. skutkując poważnym upadkiem). W poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, co podnosi ciśnienie tętnicze , warto pomyśleć o domowych sposobach, które odznaczają się wysoką skutecznością.

Co podnosi ciśnienie krwi? Domowe sposoby

Niskie ciśnienie tętnicze krwi w większości przypadków leczy się za pomocą domowych sposobów. Co naturalnie podnosi ciśnienie krwi? Jedną z popularniejszych metod jest picie kawy. Napój ten dostarcza kofeiny – substancji pobudzającej. Należy jednak pamiętać, że działanie kawy trwa stosunkowo krótko – efekt utrzymuje się zazwyczaj do 2 godzin. Ważne jest, aby nie przesadzać z jej ilością w ciągu dnia, gdyż kofeina może uzależniać. Co podnosi ciśnienie oprócz kawy? Innym domowym sposobem zwalczającym hipotonię jest regularna aktywność fizyczna. Ruch sprzyja podniesieniu ciśnienia tętniczego i przyczynia się do poprawy elastyczności naczyń krwionośnych. W walce z niedociśnieniem wskazane jest również:

  • zrezygnowanie z palenia papierosów,
  • powolne wstawanie z łóżka czy z krzesła,
  • stosowanie pończoch uciskowych,
  • lecznicze masaże ciała,
  • leżenie z lekko uniesioną górną częścią ciała,
  • zażywanie zimnych pryszniców naprzemiennie z ciepłymi.

Co naturalnie podnosi ciśnienie krwi? Dieta!

Przy niedociśnieniu niezwykle ważną rolę odgrywa zdrowa i racjonalna dieta. Co podnosi ciśnienie krwi? Kluczowe jest spożywanie 4–5 posiłków w ciągu dnia w regularnych odstępach czasu . W jadłospisie na podniesienie ciśnienia tętniczego powinny pojawić się pełnoziarniste produkty zbożowe, czyli pieczywo razowe, ciemne makarony, brązowy ryż, gruboziarniste kasze. Pokarmy te przyczyniają się do regulowania poziomu glukozy we krwi, a tym samym zapobiegają zmianom ciśnienia. Ponadto, dążąc do podniesienia ciśnienia tętniczego krwi, istotne jest przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów – przynajmniej 2 litrów dziennie, gdyż woda rozrzedza krew, co skutkuje wzrostem ciśnienia. Zalecana jest niegazowana woda mineralna, ale źródłem płynów mogą być również soki i zupy.

Zobacz film: Jak ciśnienie wpływa na człowieka? Źródło: Dzień Dobry TVN

Co podnosi ciśnienie w ciąży?

Niskie ciśnienie tętnicze krwi może pojawić się u kobiet ciężarnych. Do najczęstszych przyczyn tego zjawiska należą: picie niewystarczającej ilości płynów, zbyt wysoka temperatura, długotrwałe stanie oraz zbyt ciepłe ubieranie się. Niedociśnienie może jednak doprowadzić do omdleń, a w konsekwencji do niebezpiecznego upadku. Przyszłe mamy ze względu na brak możliwości przyjmowania preparatów leczniczych często zadają sobie pytanie, co podnosi ciśnienie w ciąży . Zalecanymi domowymi sposobami są przede wszystkim: odpowiednia ilość płynów, zdrowa dieta, spożywanie małych, ale częstych posiłków, a także zadbanie o codzienną dawkę ruchu, np. w postaci spacerów.

Co podnosi ciśnienie tętnicze? Preparaty lecznicze

W sytuacji, gdy domowe sposoby nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, niedociśnienie tętnicze poddaje się leczeniu farmakologicznemu. Stosuje się preparaty zwiększające napięcie żył, a w efekcie prowadzące do wzrostu ciśnienia. W niektórych przypadkach wykorzystuje się mineralokortykoidy odpowiadające za utrzymanie prawidłowych wartości ciśnienia tętniczego krwi.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości