Czy warto spać w biustonoszu? Prawdy i mity

Kobieta śpiąca w staniku
Fot. Igor Ustynskyy / Getty Images
Biustonosz do spania nie sprawdza się. Naukowcy kilkukrotnie już wypowiadali się na ten temat i ich opinia jest jednoznaczna. Spanie w staniku nie ma żadnych zalet, natomiast może mieć wiele negatywnych konsekwencji. Mimo tak radykalnego stanowiska naukowców, wiele kobiet żyje w przekonaniu, że stanik do spania to gwarancja jędrnego biustu.
  • Skąd pomysł na spanie w staniku?
  • Spanie w biustonoszu – kilka faktów
  • Spanie w staniku – efekty
  • Czy spanie w staniku jest zdrowe?

Zobacz też: W co ubrać biust? Czyli wszystko o krojach i rodzajach staników

Bielizna do spania powinna być przede wszystkim wygodna, delikatna i bezuciskowa. Nie powinna krępować ruchów. Najlepiej, aby człowiek w ogóle jej nie czuł. Jak do tych zaleceń ma się idea spania w biustonoszu?

Skąd pomysł na spanie w staniku?

Spanie w biustonoszu jest efektem jednego z wielu mitów dotyczących sposobów na utrzymanie jędrnego i zgrabnego ciała. W wielu kulturach funkcjonowały różnorodne metody jego krępowania, które miały dawać gwarancję idealnej sylwetki. Mistrzyniami w tych zabiegach były (i są) oczywiście Japonki. Mimo głęboko sięgającej tradycji, dzisiaj wiadomo, że wszelkie formy krępowania ciała na noc nie są wskazane. Niemniej sporo kobiet nadal uważa, że spanie w staniu przynosi zachwycające efekty.

Spanie w biustonoszu – kilka faktów

Spanie w staniku to – według tradycyjnych przekonań – sposób na jędrny biust . Biustonosz do spania ma przeciwdziałać opadaniu biustu, a więc osłabieniu podtrzymujących go mięśni. Logika natomiast wskazuje, że w pozycji leżącej biust i tak układa się na klatce piersiowej. Dzieje się to w sposób naturalny i zgodny z prawem grawitacji. Spanie w staniku pod tym względem okazuje się więc kompletnie bezcelowe.

Co ważniejsze, wiele badań potwierdza, że noszenie stanika w ciągu dnia ma niewielki wpływ na naturalne procesy osłabiania się mięśni podtrzymujących biust. Zapobiec temu się nie da. Stanik do spania to zupełnie nieracjonalne rozwiązanie. Stanik noszony w ciągu dnia to z kolei rozwiązanie poprawiające wygląd biustu w danym momencie, które nie wpływa jednak na jego ogólną kondycję. Jeśli więc pada pytanie, jaki stanik do spania jest najlepszy, to odpowiedź brzmi: żaden.

Tempo opadania biustu zależy przede wszystkim od jego wielkości i ciężaru. Im większy i cięższy biust, tym większe prawdopodobieństwo, że mięśnie go podtrzymujące zaczną szybciej słabnąć.

Zobacz film: W co ubrać biust? Źródło: Dzień Dobry TVN

Więcej: Od XS do XL - czyli jak wybrać bieliznę na noc poślubną?

Co zamiast spania w staniku?

Specjalny biustonosz do spania lepiej zamienić na bardziej naturalne metody dbania o biust. Wpływ na jego jędrność mogą mieć regularne zimne prysznice, odpowiednia kosmetyka (kluczowe jest nawilżanie skóry) oraz aktywność fizyczna. Prawda jest taka, że nic nie ma tak dobrego wpływu na kondycję piersi, jak seria dobrze wykonanych burpees i pompek (nawet w wersji damskiej). W Internecie można znaleźć szereg ćwiczeń na mięśnie pach i okolic biustu. Często wykorzystują one piłkę terapeutyczną, w którą warto się wyposażyć. Jej koszt jest zdecydowanie niższy niż cena specjalnego biustonosza do spania .

Spanie w staniku – efekty

Biustonosz do spania ma jednak swoich zwolenników. Podkreślają oni, że w nocy biust ulega większym przeciążeniom. Kobiety często śpią na brzuchu, uciskając w ten sposób piersi. Różnorodne pozycje w trakcie snu – zdaniem niektórych – miałyby rozciągać biust. Zwolennicy bielizny do spania zalecają jednak korzystanie ze specjalnego biustonosza do spania. Jego zadaniem jest odpowiednio utrzymać biust, ale nie uciskać go. Ma to pomóc w regeneracji więzadeł Coopera i włókien kolagenowych. Takie biustonosze najczęściej są bezszwowe lub z minimalna ilością szwów, nie mają oczywiście fiszbin. Najczęściej są wykonane z miłych i przyjemnych w dotyku naturalnych i oddychających materiałów.

Więcej: Jak dobrać stanik sportowy?

Czy spanie w staniku jest zdrowe?

Spanie w staniku sportowym czy klasycznym lub specjalnym jest tak samo niezdrowe. Nie ma żadnych wątpliwości, że spanie w staniku nie jest dobre. Jest szkodliwe i może obfitować w bardzo niebezpieczne konsekwencje. Bielizna do spania, damska czy męska, powinna być możliwie luźna, nieograniczająca ruchów i absolutnie bezuciskowa. Chodzi przede wszystkim o to, że uciskająca ciało bielizna do spania mogłaby ograniczać swobodny przepływ płynów w ludzkim organizmie. Chodzi tutaj zarówno o krew (konsekwencje związane z nieprawidłowym jej przepływem są powszechnie znane), jak i limfę czy wodę. Te same konsekwencje wiążą się ze spaniem w biustonoszu.

Dlaczego spanie w staniku jest szkodliwe?

· Biustonosz do spania uciska piersi i hamuje pracę węzłów chłonnych.

· Każdy taki stanik spowalnia usuwanie toksyn z organizmu.

· Biustonosz podnosi temperaturę ciała w okolicach klatki piersiowej, co sprzyja rozwijaniu się komórek nowotworowych.

· Ucisk piersi i pod pachami powoduje zaburzenia krążenia krwi.

podziel się:

Pozostałe wiadomości