Niekiedy problem nadmiernego pocenia się pod pachami wynika z niewłaściwych nawyków, jednak czasem jest objawem choroby. Jak zwalczyć pocenie się pod pachami i jak zapobiegać temu problemowi?
>>> Zobacz także:
- Pocą ci się stopy? Jakie dezodoranty stosować i co robić, by pozbyć się problemu?
- Nadmierna potliwość – o czym może świadczyć wzmożone pocenie i jak z nim walczyć?
- Z nadmierną potliwością można sobie radzić. Ale jak?
Przyczyny nadmiernego pocenia pod pachami
Pocenie się jest naturalną czynnością organizmu. Pozwala regulować temperaturę ciała nie tylko podczas upałów, lecz także np. w czasie choroby, której objawem jest gorączka. Zbyt małe wydzielanie potu może być wręcz objawem odwodnienia. Na szczęście zwykle łatwo można to naprawić, przyjmując wystarczającą ilość płynów i elektrolitów. Jednak nadpotliwość to problem nieco bardziej skomplikowany. Niekiedy bardzo wyraźne występowanie między innymi potu pod pachami może być przyczyną niewłaściwej diety, np. częstego spożywania zbyt ostro przyprawionych dań, a także mocnej kawy bądź herbaty. Silniejsze pocenie występuje również u osób otyłych. Nadmierne wydzielanie potu może być też związane z silnym stresem i napięciem.
Zdarza się, że nadmierna potliwość pod pachami, a nawet na innych obszarach ciała, jest objawem choroby, np. cukrzycy bądź nadczynności tarczycy. W takiej sytuacji warto zgłosić się do lekarza rodzinnego, który wystawi odpowiednie skierowanie, np. do diabetologa lub endokrynologa, w celu zdiagnozowania bądź wykluczenia danego schorzenia.
Domowe sposoby na pocenie się pod pachami
Jeżeli nadpotliwość pod pachami nie jest skutkiem choroby, warto zastanowić się przede wszystkim nad własnym stylem życia. Jednym z problemów może być niewłaściwa dieta, obfitująca w ostre przyprawy i wysokoprzetworzoną żywność, szczególnie typu fast-food, a także używki, w tym zbyt duże ilości herbaty i kawy, a także alkohol i papierosy. Innym problemem może być mało przewiewna odzież, wykonana ze sztucznych tkanin. Najlepiej będzie wymienić ją na tę z naturalnych materiałów, np. z bawełny. Kolejną przyczyną nadpotliwości mogą być zbyt gorące kąpiele, których w tym przypadku należy zaniechać. Najlepiej, aby temperatura wody wynosiła maksymalnie 37–38℃.
Warto zastosować skuteczne preparaty dostępne w aptece, w tym antyperspirant na nadmierne pocenie się pod pachami. Tego typu środek ogranicza wydzielanie potu dzięki zdolności zwężania ujść gruczołów potowych. Zazwyczaj działa przez wiele godzin, często aż do umycia skóry, dzięki czemu można zapomnieć o nieestetycznych plamach i brzydkim zapachu. Dezodorant jedynie maskuje nieprzyjemną woń, jednak nie zmniejsza wydzielania potu. Warto zatem zwrócić uwagę na rodzaj preparatu.
Pomocne w zapobieganiu i zwalczaniu nadmiernego pocenia pod pachami są zioła. Szczególnie poleca się szałwię, korę dębu oraz melisę. Warto pić je od 1 do 2 razy dziennie lub dodawać około 2 łyżki bądź torebki herbaty ekspresowej do kąpieli.
Profesjonalne metody na nadmierną potliwość pod pachami
Niekiedy problem nadpotliwości jest na tyle silny, że domowe metody jego zwalczania nie przynoszą rezultatów. W takiej sytuacji najlepszym sposobem na to, jak nie pocić się pod pachami, jest skorzystanie z usług profesjonalistów. Jedną ze skuteczniejszych metod radzenia sobie z tym problemem są zastrzyki z botoksu. Dla większości osób zabieg ten jest jedynie odrobinę bolesny, jednak w przypadku większej wrażliwości na ból możliwe jest także podanie znieczulenia miejscowego. Rezultaty zabiegu widoczne są po kilku, niekiedy kilkunastu, dniach i utrzymywać się mogą od kilku miesięcy do roku. Po tym czasie konieczne jest powtórzenie procedury.
Innym zabiegiem stosowanym przeciw poceniu się pod pachami jest jonoforeza. Polega na przepuszczeniu prądu o niewielkim natężeniu w miejscu występowania problemu pocenia się, co ma zmniejszyć aktywność gruczołów potowych na obszarze zabiegowym. Taka procedura nie uszkadza gruczołów potowych, a przy tym jest bezbolesna i nieinwazyjna. Rezultaty pojawiają się już po około 14 dniach od zabiegu, a przy tym utrzymują się nawet rok.
Niekiedy zwalczanie nadpotliwości można przeprowadzić za pomocą lasera. Należy jednak pamiętać, że taki zabieg prowadzi do nieodwracalnego zniszczenia gruczołów potowych, dlatego należy dobrze go przemyśleć. Sama procedura przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym. Dla własnego bezpieczeństwa warto starannie wybrać klinikę i lekarza, by zapobiec pojawieniu się nieprzyjemnych skutków ubocznych zabiegu. Dużym plusem laserowego leczenia nadpotliwości jest brak konieczności powtarzania procedury.
Nadpotliwość można zwalczać na różne sposoby, w zależności od źródła i nasilenia problemu. Na szczęście w większości przypadków istnieje możliwość, by pozbyć się tego problemu raz na zawsze.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN