Wszyscy pamiętamy czasy, kiedy w wieku wczesnoszkolnym traciliśmy mleczne zęby. W ich miejscu wyrastały te docelowe – stałe. Jak się okazuje, są osoby, które pomimo tego, że są już dorosłe wciąż mają mleczaki. Co zrobić w sytuacji, kiedy mleczne zęby nie chcą wypaść? W studiu Dzień doby TVN gościliśmy Marka Konkolewskiego, który mleczne „trójki” stracił w wieku 50 lat, Joannę Mrzewa, która musiała wyrwać mleczaki w wieku 29 lat i w stawić implanty oraz stomatologa Michała Dudzińskiego.
Chroniczne zmęczenie jest uznawane za chorobę cywilizacyjną, spowodowaną powszechnie panującym stylem życia. To zespół objawów, w którym oprócz ciągłego uczucia zmęczenia występują zaburzenia całego organizmu. Przyczyn chronicznego zmęczenia jest kilka. Nie powinno być ono bagatelizowane i konieczne jest podjęcie właściwego leczenia.
Drgająca powieka to objaw, który może utrudniać nam życie codzienne. Jak sobie z tym radzić? W Studiu Dzień Dobry TVN o przyczynach opowiedziała dietetyk Hanna Stolińska.
Lekarz chorób wewnętrznych, Hubert Czerniak kwestionował obowiązujący kalendarz szczepień i przekonywał, że szczepienia są szkodliwe dla dzieci. Za te działania Okręgowy Sąd Lekarski w Łodzi wymierzył mu karę zawieszenia prawa wykonywania zawodu na rok. Hubert Czerniak zamierza odwołać się od wyroku, który nazwał "zakładaniem kagańca na lekarza". O komentarz do sprawy poprosiliśmy w Dzień Dobry TVN pulmonologa, prof. Tadeusza Zielonkę.
Syndrom napięcia przedmiesiączkowego to dla wielu kobiet okres silnych dolegliwości na tle psychicznym i fizycznym. Co to jest PMS i jak walczyć z uciążliwymi objawami? Premenstrual syndrome pojawia się przede wszystkim w wyniku zaburzeń hormonalnych pojawiających się w określonym momencie cyklu menstruacyjnego. Należy zauważyć, że jego objawy nie są stałe i mogą zmieniać się w kolejnych cyklach. Czy możliwe jest leczenie PMS i zniwelowanie przykrych dolegliwości?
Na scenie Dzień Dobry TVN wystąpił zespół Passionaci, czyli rozśpiewani ratownicy z Rzeszowa, którzy zasłynęli coverem hitu "Despasito". Utwór nosił tytuł "Serce Piko". Tym razem grupa zaprezentowali swoją najnowszą piosenkę - "Zadławienie w Zakopanem".
Co roku udar przechodzi 80 tys. Polaków, z czego jedna trzecia z nich umiera. Pięć lat temu udar niedokrwienny dotknął Monikę Michalak. O swojej walce o zdrowie opowiedziała w Dzień Dobry TVN. Obok niej na kanapie usiadł Łukasz Grass, dziennikarz i autor książki "Szlag mnie trafił", której bohaterką jest właśnie Monika.
Szczepionka WZW typu A pozwala uniknąć wirusowego zapalenia wątroby A. To wirus typu A wywołuje chorobę potocznie określaną mianem żółtaczki pokarmowej. W przypadku dzieci choroba ta najczęściej przebiega bezobjawowo, natomiast u dorosłych może się wiązać z wieloma bolesnymi dolegliwościami. Szczepionka na WZW typu A pozwala zdobyć odporność na całe życie. O żółtaczce i szczepieniach opowiedział nam dr Paweł Grzesiowski. Robert Stockinger pokazał, że to szczepienie, to nic strasznego!
Szczepionka WZW typu B jest obowiązkowa. Pierwszą jej dawkę podaje się dziecku w dobę po porodzie, kolejne w pierwszych miesiącach życia. Warto natomiast pamiętać, że szczepienie WZW B przed zabiegiem chirurgicznym lub stomatologicznym jest także zalecane. Dobrze jest wykonać je odpowiednio wcześniej.
Coraz więcej kobiet zgłasza się na zabiegi ginekologii estetycznej. I to wcale nie z powodu jakiś fanaberii, tylko poważnych dolegliwości w miejscach intymnych. Gościem Dzień Dobry TVN była spec. położnictwa i ginekologii dr Agnieszka Czarnecka-Świerkot.
Kofeina to naturalna substancja o działaniu pobudzającym. Można ją znaleźć między innymi w ziarnach kawy. Jako że picie naparu z ziaren kawowca jest rozpowszechnione na całym świecie, kofeinę przyswaja sporo ludzi. Właśnie dlatego uzależnienie od tej substancji okazuje się tak częste.
Dziś obchodzimy Światowy Dzień Donacji i Transplantacji. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Przemysława Saletę z córką Nicole, która czeka na trzeci z kolei przeszczep nerki. Nam opowiedzieli o trudnej codzienności w oczekiwaniu na dawcę.
We wrześniu 2019 roku lekarze ze śląskich szpitali przeszczepili pacjentowi choremu na mukowiscydozę wątrobę i płuca. To była pierwsza taka operacja w Polsce. W Dzień Dobry TVN gościliśmy lekarzy, którzy brali udział w tym niezwykłym zabiegu, dra hab. n. med. Marka Ochmana i dra med. Tomasza Stącela.
Problemy z otyłością są coraz częstszym problemem pojawiającym się w Polsce. O tym, z czego wynika nadmierna masa ciała i jak ją kontrolować w studiu Dzień Dory TVN opowiedzieli Urszula Somow – dietetyk, Krzysztof Kryj – trener personalny, Piotr Gryglas – internista, kardiolog, hipertensjolog oraz Magdalena Gajda – społeczny rzecznik praw osób chorych na otyłość.
Wiele osób, z uwagi na niższą cenę, decyduje się na zabiegi estetyczne u osób bez wykształcenia medycznego. Na jakie niebezpieczeństwo się narażają? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN dra n. med. Piotra Osucha, specjalistę chirurgii plastycznej. Natomiast radca prawny, dr Mateusz Mądry powiedział o zmianach w prawie, które mają uregulować sprawę wykonywania zabiegów estetycznych przez osoby nieuprawnione.
Witamina C uważana jest za panaceum na przeziębienie. Czy rzeczywiście tak jest? O właściwościach witaminy C mówiła w Dzień Dobry TVN Justyna Lenda, dietetyk.
Sezon przeziębień rozpoczął się w najlepsze. Jak łagodzić objawy kaszlu u dziecka? Pomocne mogą być inhalacje. O tym, jak prawidłowo przeprowadzić inhalacje w studiu Dzień Dobry TVN opowiedziała Katarzyna Woźniak, lekarz i blogerka.
Jerzy Gawryszewski stracił wzrok ponad 70 lat temu na skutek wybuchu poniemieckiego granatu. Dzięki okulistom z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Św. Barbary w Sosnowcu odzyskał widzenie. Na czym polega zabieg, który przeszedł pacjent? Jak się dzisiaj czuje? Z panem Jerzym i docentem Dariuszem Dobrowolskim rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Kinga Burzyńska.
Szczepionka przeciw grypie jest wytwarzana co roku. Zmiana wynika z samej natury wirusa, który cały czas mutuje i ewoluuje. Autorzy szczepionki starają się więc co roku jak najlepiej dopasować budowę szczepionki do aktualnej sytuacji epidemiologicznej. Z tego też powodu szczepionkę przeciw grypie należy przyjmować każdego roku. W ten sposób znacznie zmniejsza się ryzyko zachorowania. O grypie i szczepieniach rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z pulmonologiem - profesorem Tadeuszem Zielonką.
Na kanapie Dzień Dobry TVN zasiadł komik Michał Pałubski. Tym razem całkiem na poważnie opowiedział o chorobie, z jaką zmagają się mężczyźni. W rozmowie uczestniczył również profesor Piotr Chłosta, prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego.
Właściwości miodu zależą głównie od tego, z jakich roślin pszczoły zbierały nektar, spadź i pyłek kwiatowy. Jakie są właściwości konkretnych miodów? O tym w Dzień Dobry TVN mówił znawca kulinarny Mikołaj Rey.
Plastry do kinesiotapingu wykorzystuje się w przebiegu leczenia bólu stawów, profilaktyce urazów czy wsparciu pracy mięśni, a także leczeniu chorób i zaburzeń funkcjonowania układu limfatycznego. Kinesiotaping jest stosowany w rehabilitacji i sporcie. O plastrach na bóle mięśni rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Tomaszem Jurkiewiczem, fizjoterapeutą i osteopatą.
Kumin, czyli kmin rzymski, często mylony bywa z kminkiem. Nie są to jednak, jak sądzi wiele osób, inne nazwy tej samej przyprawy. Kumin i kminek różnią się nie tylko wyglądem, lecz także smakiem, właściwościami i zastosowaniem.
Dziewiętnastoletnia Alicja Mazurek uległa wypadkowi. Do szpitala trafiła w krytycznym stanie i lekarze dawali jej bardzo małe szansę na przeżycie. Wbrew obawom i logice, Ala przeżyła kilka operacji. W chwili obecnej jest w śpiączce i wymaga codziennej rehabilitacji. Rodzice robią wszystko, by wybudzić córkę. Zbudowali nawet ośrodek dla osób, które potrzebują neurorehabilitacji. O swoim pomyśle opowiedzieli reporterowi Dzień Dobry TVN Robertowi Stockingerowi.
Dziś obchodzimy dzień bez skarpetek. Czy to prawda, że nie nosząc skarpet i odsłaniając kostki jesienią lub zimą będziemy chorzy? Co oznaczają zimne i blade stopy czy czerwone i opuchnięte? W studiu Dzień dobry TVN gościliśmy pediatrę Łukasza Durajskiego, który obalił wszelkie mity. Sprawdziliśmy też czy moczenie nóg w wodzie z solą sprawdza się podczas przeziębienia.
Dzięki technologii druku 3D osoby, które urodziły się bez ręki, lub straciły kończynę, mogą otrzymać rękę wydrukowaną na drukarce 3D, która w pewnym stopniu poprawia ich codzienne życie, pozwalając na wykonywanie prostych czynności. W studiu Dzień Dobry TVN o produkcji rąk 3D i ich codziennym użytkowaniu rozmawialiśmy z Anną Ślusarczyk - wiceprezesem fundacji e-Nable Polska, która tworzy ręce 3D i Piotrem Chrystowem, który na co dzień korzysta z takiej ręki.
Po raz pierwszy w Polsce lekarze z dwóch śląskich szpitali – Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. A. Mielęckiego w Katowicach oraz Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu wykonali jednoczesny przeszczep wątroby i obu płuc u chorego na mukowiscydozę pacjenta. Transplantacje przeprowadził zespół w składzie: Robert Król, Maciej Urlik, Tomasz Stącel, Mirosław Nęcki i Marek Ochman. Katarzyna Olubińska odwiedziła szpital by sprawdzić jak dziś czuje się pacjent Rafał Kowalczuk.
We wrześniu 2017 roku ppłk Tomasz Czerwiński, jeden z najbardziej utalentowanych polskich pilotów i instruktor, który wykształcił kilka pokoleń pilotów, uległ poważnemu wypadkowi. Był pasażerem samolotu, który rozbił się koło Góry Kalwarii. Poznajcie jego historię. W Dzień Dobry TVN o wypadku, rehabilitacji po uszkodzeniu rdzenia kręgowego i determinacji w dążeniu do celu rozmawialiśmy z ppłk. Tomaszem Czerwińskim i dr hab. n. med. Beatą Tarnacką, neurologiem i lekarzem rehabilitacji medycznej.
Ile razy słyszeliśmy i czytaliśmy o szkodliwości telefonów komórkowych? Czy faktycznie są takie złe? Na nurtujące pytania w studiu Dzień Dobry TVN odpowiedzieli Aleksandra i Piotr Stanisławscy, twórcy bloga „Crazy Nauka”.
Migdałki chronią nas przed drobnoustrojami i patogenami. Kiedy dochodzi do ich przerostu, przestają spełniać swoje zadanie i nasilają częstotliwość infekcji. W takich sytuacjach wielu lekarzy zaleca wycięcie migdałka, który stwarza problem. Czy rzeczywiście taki zabieg jest konieczny? Gościem Dzień Dobry TVN był laryngolog, Michał Wątróbski.