Kofeina to naturalna substancja o działaniu pobudzającym. Można ją znaleźć między innymi w ziarnach kawy. Jako że picie naparu z ziaren kawowca jest rozpowszechnione na całym świecie, kofeinę przyswaja sporo ludzi. Właśnie dlatego uzależnienie od tej substancji okazuje się tak częste.
Dziś obchodzimy Światowy Dzień Donacji i Transplantacji. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Przemysława Saletę z córką Nicole, która czeka na trzeci z kolei przeszczep nerki. Nam opowiedzieli o trudnej codzienności w oczekiwaniu na dawcę.
We wrześniu 2019 roku lekarze ze śląskich szpitali przeszczepili pacjentowi choremu na mukowiscydozę wątrobę i płuca. To była pierwsza taka operacja w Polsce. W Dzień Dobry TVN gościliśmy lekarzy, którzy brali udział w tym niezwykłym zabiegu, dra hab. n. med. Marka Ochmana i dra med. Tomasza Stącela.
Problemy z otyłością są coraz częstszym problemem pojawiającym się w Polsce. O tym, z czego wynika nadmierna masa ciała i jak ją kontrolować w studiu Dzień Dory TVN opowiedzieli Urszula Somow – dietetyk, Krzysztof Kryj – trener personalny, Piotr Gryglas – internista, kardiolog, hipertensjolog oraz Magdalena Gajda – społeczny rzecznik praw osób chorych na otyłość.
Wiele osób, z uwagi na niższą cenę, decyduje się na zabiegi estetyczne u osób bez wykształcenia medycznego. Na jakie niebezpieczeństwo się narażają? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN dra n. med. Piotra Osucha, specjalistę chirurgii plastycznej. Natomiast radca prawny, dr Mateusz Mądry powiedział o zmianach w prawie, które mają uregulować sprawę wykonywania zabiegów estetycznych przez osoby nieuprawnione.
Witamina C uważana jest za panaceum na przeziębienie. Czy rzeczywiście tak jest? O właściwościach witaminy C mówiła w Dzień Dobry TVN Justyna Lenda, dietetyk.
Sezon przeziębień rozpoczął się w najlepsze. Jak łagodzić objawy kaszlu u dziecka? Pomocne mogą być inhalacje. O tym, jak prawidłowo przeprowadzić inhalacje w studiu Dzień Dobry TVN opowiedziała Katarzyna Woźniak, lekarz i blogerka.
Jerzy Gawryszewski stracił wzrok ponad 70 lat temu na skutek wybuchu poniemieckiego granatu. Dzięki okulistom z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Św. Barbary w Sosnowcu odzyskał widzenie. Na czym polega zabieg, który przeszedł pacjent? Jak się dzisiaj czuje? Z panem Jerzym i docentem Dariuszem Dobrowolskim rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Kinga Burzyńska.
Szczepionka przeciw grypie jest wytwarzana co roku. Zmiana wynika z samej natury wirusa, który cały czas mutuje i ewoluuje. Autorzy szczepionki starają się więc co roku jak najlepiej dopasować budowę szczepionki do aktualnej sytuacji epidemiologicznej. Z tego też powodu szczepionkę przeciw grypie należy przyjmować każdego roku. W ten sposób znacznie zmniejsza się ryzyko zachorowania. O grypie i szczepieniach rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z pulmonologiem - profesorem Tadeuszem Zielonką.
Na kanapie Dzień Dobry TVN zasiadł komik Michał Pałubski. Tym razem całkiem na poważnie opowiedział o chorobie, z jaką zmagają się mężczyźni. W rozmowie uczestniczył również profesor Piotr Chłosta, prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego.
Właściwości miodu zależą głównie od tego, z jakich roślin pszczoły zbierały nektar, spadź i pyłek kwiatowy. Jakie są właściwości konkretnych miodów? O tym w Dzień Dobry TVN mówił znawca kulinarny Mikołaj Rey.
Plastry do kinesiotapingu wykorzystuje się w przebiegu leczenia bólu stawów, profilaktyce urazów czy wsparciu pracy mięśni, a także leczeniu chorób i zaburzeń funkcjonowania układu limfatycznego. Kinesiotaping jest stosowany w rehabilitacji i sporcie. O plastrach na bóle mięśni rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Tomaszem Jurkiewiczem, fizjoterapeutą i osteopatą.
Kumin, czyli kmin rzymski, często mylony bywa z kminkiem. Nie są to jednak, jak sądzi wiele osób, inne nazwy tej samej przyprawy. Kumin i kminek różnią się nie tylko wyglądem, lecz także smakiem, właściwościami i zastosowaniem.
Dziewiętnastoletnia Alicja Mazurek uległa wypadkowi. Do szpitala trafiła w krytycznym stanie i lekarze dawali jej bardzo małe szansę na przeżycie. Wbrew obawom i logice, Ala przeżyła kilka operacji. W chwili obecnej jest w śpiączce i wymaga codziennej rehabilitacji. Rodzice robią wszystko, by wybudzić córkę. Zbudowali nawet ośrodek dla osób, które potrzebują neurorehabilitacji. O swoim pomyśle opowiedzieli reporterowi Dzień Dobry TVN Robertowi Stockingerowi.
Dziś obchodzimy dzień bez skarpetek. Czy to prawda, że nie nosząc skarpet i odsłaniając kostki jesienią lub zimą będziemy chorzy? Co oznaczają zimne i blade stopy czy czerwone i opuchnięte? W studiu Dzień dobry TVN gościliśmy pediatrę Łukasza Durajskiego, który obalił wszelkie mity. Sprawdziliśmy też czy moczenie nóg w wodzie z solą sprawdza się podczas przeziębienia.
Dzięki technologii druku 3D osoby, które urodziły się bez ręki, lub straciły kończynę, mogą otrzymać rękę wydrukowaną na drukarce 3D, która w pewnym stopniu poprawia ich codzienne życie, pozwalając na wykonywanie prostych czynności. W studiu Dzień Dobry TVN o produkcji rąk 3D i ich codziennym użytkowaniu rozmawialiśmy z Anną Ślusarczyk - wiceprezesem fundacji e-Nable Polska, która tworzy ręce 3D i Piotrem Chrystowem, który na co dzień korzysta z takiej ręki.
Po raz pierwszy w Polsce lekarze z dwóch śląskich szpitali – Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. A. Mielęckiego w Katowicach oraz Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu wykonali jednoczesny przeszczep wątroby i obu płuc u chorego na mukowiscydozę pacjenta. Transplantacje przeprowadził zespół w składzie: Robert Król, Maciej Urlik, Tomasz Stącel, Mirosław Nęcki i Marek Ochman. Katarzyna Olubińska odwiedziła szpital by sprawdzić jak dziś czuje się pacjent Rafał Kowalczuk.
We wrześniu 2017 roku ppłk Tomasz Czerwiński, jeden z najbardziej utalentowanych polskich pilotów i instruktor, który wykształcił kilka pokoleń pilotów, uległ poważnemu wypadkowi. Był pasażerem samolotu, który rozbił się koło Góry Kalwarii. Poznajcie jego historię. W Dzień Dobry TVN o wypadku, rehabilitacji po uszkodzeniu rdzenia kręgowego i determinacji w dążeniu do celu rozmawialiśmy z ppłk. Tomaszem Czerwińskim i dr hab. n. med. Beatą Tarnacką, neurologiem i lekarzem rehabilitacji medycznej.
Ile razy słyszeliśmy i czytaliśmy o szkodliwości telefonów komórkowych? Czy faktycznie są takie złe? Na nurtujące pytania w studiu Dzień Dobry TVN odpowiedzieli Aleksandra i Piotr Stanisławscy, twórcy bloga „Crazy Nauka”.
Migdałki chronią nas przed drobnoustrojami i patogenami. Kiedy dochodzi do ich przerostu, przestają spełniać swoje zadanie i nasilają częstotliwość infekcji. W takich sytuacjach wielu lekarzy zaleca wycięcie migdałka, który stwarza problem. Czy rzeczywiście taki zabieg jest konieczny? Gościem Dzień Dobry TVN był laryngolog, Michał Wątróbski.
15 października to Dzień Zdrowia Piersi. Nowa kampania Fundacji Rak'n'Roll w partnerstwie z AVON Kontra Rak Piersi, zachęcająca Polki do regularnych badań. Dzień na U to dzień, którego raz w roku potrzebuje każda kobieta, by zrobić badanie USG piersi i potwierdzić ich zdrowie.
Marta Stronias z powodu raka jajników została poddana histerektomii, czyli operacji usunięcia macicy. Jakie są skutki tego zabiegu? W jakich sytuacjach, oprócz choroby onkologicznej, jest wykonywany? Kiedy histerektomia nie jest wskazana? Gościem Dzień Dobry TVN był ginekolog, dr. n. med. Paweł Szymanowski.
Sezon chorób i przeziębień rozpoczął się w najlepsze. Chociaż mierzenie temperatury ciała nie wydaje się niczym skomplikowanym, wielu z nas robi to źle. Jak prawidło mierzyć temperaturę? O tym w studiu Dzień Dobry TVN opowiedziała Weronika Nawara, pielęgniarka i blogerka.
Zasypianie przy telewizorze, z telefonem w ręku, sen przerywany. Wszystko to obniża jakość snu, a w efekcie może spowodować poważne problemy zdrowotne. O higienie snu opowiedział nam w DDTVN dr n.med. Tadeusz Piotrowski z Pracowni Badań nad Snem. Czy otyłość brzuszna rzeczywiście może być wynikiem "niehigienicznego snu"?
Początek wiosny to dobry czas na oczyszczenie organizmu ze złogów i substancji, które skumulowały się w nim po zimie. Pomogą nam w tym: sok z brzozy, pokrzywa i jarmuż. Jakie mają właściwości? Czy każdy może po nie sięgać? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN prowadzącą cykl „Naturalnie” Agnieszkę Cegielską.
10 października obchodzimy Światowy Dzień Wzroku. W Dzień Dobry TVN wraz z Moniką Dzięgielewską - okulistą dziecięcym postanowiliśmy przyjrzeć się jednej z wad wzroku, która występuje u jednego na pięćdziesiąt dzieci. Czym jest "leniwe oko" i jak rozpoznać tę wadę u dziecka?
Z badań wynika, że alkohol pije ponad 90% naszych rodaków. Sięgając po kieliszek, powinniśmy pamiętać, że nie jest on obojętny dla naszego organizmu. Wielu pijących ma tzw. brzuch alkoholowy, którego głównym, choć nie jedynym powodem, są wysokoprocentowe trunki.
Z okazji dni spirometrii w kawiarence Dzień Dobry TVN można wykonać bezpłatne badania. Na czym polegają, wyjaśnili goście programu, dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, alergolog i Katarzyna Mirowska, pielęgniarka.
Bierne palenie tytoniu jest tak samo szkodliwe dla zdrowia jak samodzielne sięganie po papierosy, fajkę czy cygaro. Na jego negatywne skutki najbardziej narażone są kobiety w ciąży oraz dzieci. Gośćmi Dzień Dobry TVN byli pediatra, Ewa Miśko-Wąsowska i socjolog, Marek Troszyński.
6 października to Dzień Boskich Matek, czyli kobiet, u których w ciąży lub do roku po porodzie, zostanie zdiagnozowany nowotwór. Z tej okazji zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN dr n. med. Agnieszkę Jagiełło-Gruszfeld, Ordynator Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej z Centrum Onkologii w Warszawie, a także Aleksandrę Wiederek-Barańską, u której wykryto raka piersi, kiedy synek miał 8 miesięcy, aby zapytać o mity krążące wokół ciąży i raka.