Paulina potrzebuje krwi natychmiast. Pomóżmy jej!

W dniach 22-26 listopada obchodzimy Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK. To ważne, by propagować tę szczytną ideę, ponieważ w nagłych przypadkach krew jest potrzebna natychmiast. Tak jak w przypadku Pauliny, która uległa wypadkowi i przeszłą bardzo poważną operację. Szpital poprosił rodzinę o samodzielne zorganizowanie zbiórki krwi. Ty również możesz pomóc!

Zbiórka krwi na rzecz Pauliny

23-letnia Paulina Bernatek z Bodzentyna cudem przeżyła zderzenie z ciężarówką, którą ciągnęła ją za sobą przez kilkadziesiąt metrów. Koło tira oskalpowało jej całą nogę. Paulina została przetransportowana do szpitala w Kielcach. Dziewczyna przeszła bardzo skomplikowaną operację. Lekarze walczą o uratowanie nogi. Rodzina ku swojemu zaskoczeniu, została poproszona o zorganizowanie zbiórki krwi. Uruchomiono wszelkie możliwe kontakty, by zmobilizować, jak największą liczbę osób. Do akcji włączył się również burmistrz miasteczka Dariusz Skiba, z którego pochodzi Paulina, organizując punt pobrań w szkole gimnastycznej w miejscowej szkole. Pobrano 30 litrów krwi.

Paulinie podano sześć jednostek krwi oraz osocze. Nastąpiła poprawa jej stanu zdrowia. Dziewczyna została przetransportowana do Siemianowic śląskich, gdzie przeszła do tej pory trzy operacje przeszczepienia skóry nogi. Lekarze dążą do tego, by zamknąć rany, których doznała Paulina. Mimo, że od wypadku minął miesiąc, dziewczyna wciąż potrzebuje krwi.

Ty również możesz pomóc Paulinie! Więcej informacji znajdziesz tu-> "Razem dla Pauliny"

>>>Zobacz też: Dlaczego warto oddawać krew?

Krew potrzebna od zaraz

Początki honorowego Krwiodawstwa sięgają 1958 roku, kiedy Polski Czerwony Krzyż podjął pierwsze działania szerzenia idei honorowego oddawania krwi. Obecnie ok. 300 litrów krwi dziennie musi mieć w rezerwie Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie. Krwi nie można wyprodukować w labolatorium, jedynym sposobem na jej pozyskanie jest jej pobranie. Krew można oddawać przez cały rok. W stolicy są cztery stałe punkty pobrań. Krew może oddać każda zdrowa osoba, która jest pełnoletnia (oddawać mogą osoby od 18 do 65 roku życia) i waży co najmniej 50 kilogramów. Jednorazowo pobiera się 450 ml. Samo pobranie trwa ok. 5-8 minut. Jednak należy do tego doliczyć czas konieczny na wypełnienie ankiety, rejestrację, badania i wywiad lekarski. Jeśli nie na kolejek, zająć to może ok. 40-60 minut.

Które grupy krwi są potrzebne?

Wszystkie, jednak najbardziej oczekiwana jest krew grupy 0 RhD- (ujemne). W nagłych przypadkach, kiedy brakuje właściwej grupy krwi, to 0RhD- można przetoczyć każdemu. Niestety problem polega na tym, że posiada ją jedynie 6 proc. Polaków!

Krew podawana jest osobom:

  • po zabiegach operacyjnych,
  • po wypadkach,
  • osobom mającym problem z krzepliwością po oparzeniach,
  • urazach,
  • po chemioterapii
  • u pacjentów, którzy wymagają transplantacji.

Zobacz też:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości