Pokrzywa jest bezpieczna dla zdrowia i zalecana nawet kobietom w ciąży (oczywiście pita z umiarem). Regularnie picie naparu z jej liści może przynieść wiele korzyści nie tylko leczniczych, ale także urodowych.
>>> Zobacz także:
- Pokrzywa zwyczajna - zastosowanie lecznicze. Czy pokrzywa faktycznie działa?
- Właściwości lecznicze soku z pokrzywy. Na co pomaga?
- Właściwości syropu z pokrzywy. Przepisy, które warto wypróbować
Herbata z pokrzywy – właściwości
Systematyczne spożywanie herbaty z pokrzywy może przynieść wiele dobrego dla organizmu. Pokrzywa jest źródłem witamin C, K, A i B1. Do tego zawiera w swoim składzie drogocenne pierwiastki, takie jak magnez, potas, wapń, fosfor, żelazo, krzem, sód czy jod. Na co pomaga herbata z pokrzywy? Sprawdza się ona w stanach zapalnych skóry, mięśni i stawów, alergiach, reumatyzmie, a nawet dolegliwościach o podłożu hormonalnym. Poza tym jej spożywanie obniża zawartość cholesterolu i cukru, wyrównuje ciśnienie, a dzięki zawartości żelaza wpływa też na produkcję czerwonych krwinek, więc jest rekomendowana w leczeniu anemii. Herbata pokrzywowa do także działanie wzmacniające organizm, przeciwbólowe i jest świetna jako środek na walkę ze stresem. Wpływa także dobroczynnie na pracę trzustki, żołądka i wątroby.
Picie herbaty z pokrzywy pomaga również na dolegliwości układu moczowego i zapobiega tworzeniu się kamieni nerkowych. Co więcej, jest także polecana do stosowania wspomagająco w leczeniu przerostu prostaty.
Herbata z pokrzywy jest dobra na odchudzanie! Świetnie oczyszcza organizm z toksyn, a do tego wspomaga trawienie, poprawiając perystaltykę jelit i przyspieszając spalanie tkanki tłuszczowej. Trzeba jednak uważać, bo jej picie także wzmaga apetyt!
Warto także wiedzieć, że picie herbaty z pokrzywy w ciąży pomaga naturalnie pozbyć się nadmiaru wody z organizmu, więc redukuje uciążliwe obrzęki. Do tego napój ten zawiera żelazo i wapń, których w organizmie przyszłej mamy nie powinno zabraknąć. Po urodzeniu dziecka zaś sprawdza się jako środek pobudzający laktację.
Jak zrobić herbatę z pokrzywy i jak ją stosować?
Jak często pić herbatę z pokrzywy? Wszystko zależy od tego, jaki efekt chce się osiągnąć. Można stosować ją doraźnie, np. w terapii oczyszczającej z toksyn (2–3 razy dziennie przez kilkanaście dni), lub profilaktycznie, np. raz dziennie, wykorzystując gotowe produkty dostępne w każdej aptece lub przyrządzając napar samodzielnie z suszu lub świeżych liści. Wystarczy zalać je wrzątkiem i zostawić pod przykryciem. W przypadku wykorzystania świeżych liści wystarczy kilka minut. Susz zazwyczaj zaparza się około 10 minut. Do tak przyrządzonej herbatki można dodać przyprawy takie jak kardamon czy goździki lub wzbogacić jej smak aromatem innego zioła, np. rumianku czy mięty. W wersji z imbirem będzie miała działanie lekko rozgrzewające, więc sprawdzi się na zimę.
Herbata ze świeżej pokrzywy może być też idealnym pomysłem na lato. Dobrze schłodzona z dodatkiem soku z cytryny i osłodzona miodem może być świetną i o wiele zdrowszą alternatywą dla popularnej lemoniady. Opcjonalnie można do niej dodać także syrop klonowy.
Kto nie może pić herbaty z pokrzywy? Jedynie alergicy, którzy mają na to zioło uczulenie. Dla pozostałych osób jest bezpieczna.
Herbata z pokrzywy na włosy
Działanie herbaty z pokrzywy na włosy jest naprawdę imponujące. Zioło to jest znane ze swoich unikalnych właściwości znacząco poprawiających ich kondycję. Wiedzą o tym producenci kosmetyków czy suplementów diety, którzy często wzbogacają skład swoich produktów właśnie o pokrzywę. Dla tych, którzy wolą pokrzywę w formie naturalnej, warte polecenia są herbaty pokrzywowe zaparzane z suszonych lub świeżych liści. Można je w prosty sposób przygotować w domu i pić w zależności od potrzeb lub stosować jako „kosmetyk”. Dobrą kombinacją składników dla zdrowia włosów, która skutecznie powstrzyma ich wypadanie, jest herbata ze skrzypu i pokrzywy. Ten ziołowy napój redukuje przetłuszczanie się skóry głowy oraz zapobiega łysieniu. Można na jego bazie sporządzić płukanki czy wcierki. Jak je zrobić? Wystarczy zalać susz gorącą wodą, przykryć naczynie i pozostawić do wystygnięcia. W takiej formie płukankę stosuje się po umyciu włosów. Efekty częstego stosowania takiego zabiegu są imponujące. Włosy są pełne witalności, wyraźnie mocniejsze i pełne blasku. Wcierki zaś sprawdzą się w leczeniu łupieżu i łojotoku.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN