Jak skutecznie poradzić sobie z jęczmieniem pod okiem? Przyczyny, leczenie i domowe sposoby

Kobieta z jęczmieniem na oku
Fot. Ocskay Mark/ Getty Images
Jęczmień pod okiem to zapalenie ropne powieki, spowodowane infekcją drobnoustrojami. Objawia się bolesnością, zaczerwienieniem, swędzeniem i łzawieniem. Jęczmień pod okiem u dziecka i dorosłego przebiega podobnie. By wiedzieć, jak wyleczyć jęczmień pod okiem, trzeba znać jego przyczynę. Jęczmień pod okiem wywoływany jest najczęściej zakażeniem gronkowcami.

Pocieranie złotą obrączką to znany sposób na jęczmień pod okiem. Jednak domowe sposoby na jęczmień pod okiem mogą być niewystarczające. W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie antybiotyku. A co na jęczmień pod okiem u dziecka?

Jęczmień pod okiem – przyczyny i objawy

Jęczmień pod okiem to ostra choroba zapalna powieki, wywoływana najczęściej zakażeniem gronkowcami, czyli bakteriami Gram-dodatnimi z rodzaju Staphylococcus. Jęczmień pod okiem może występować jako jęczmień zewnętrzny, czyli wynik zapalenia mieszków włosowych, gruczołów łojowych (gruczołów Zeissa) i potowych lub jako jęczmień wewnętrzny, który jest wynikiem zakażenia gruczołu łojowego (gruczołu Meiboma), odpowiedzialnego za produkcję lipidowej części filmu łzowego. Jęczmieniowi pod okiem towarzyszą objawy, takie jak: obrzęk, ból, zaczerwienienie, swędzenie, łzawienie i uczucie zalegania piasku pod powiekami. W przypadku znacznego obrzęku, jęczmień może czasowo ograniczać pole widzenia. Jęczmień pod okiem (podobnie jak jęczmień pod okiem u dziecka ) nie jest rzadką dolegliwością i zwykle nie wymaga konsultacji z okulistą.

Co na jęczmień pod okiem? Jak wyleczyć jęczmień pod okiem?

Jęczmień pod okiem zazwyczaj ulega samowyleczeniu po upływie kilku dni, nie pozostawiając śladu - dzieje się to, gdy nagromadzona wydzielina ulega wchłonięciu, a zmiana skórna pęka i zaczyna się proces gojenia. Można go przyspieszyć, a występujące objawy złagodzić, stosując metody farmakologiczne (leki o działaniu miejscowym) oraz różne domowe sposoby. Najpopularniejszy sposób na jęczmień pod okiem to pocieranie go złotą obrączką, uprzednio rozgrzaną. Działanie złotej obrączki jest dwukierunkowe: złoto działa przeciwbakteryjnie (zwalcza bakterie, będące przyczyną jęczmienia pod okiem), pocieranie ułatwia drenaż ropnia (pomaga odprowadzić wydzielinę). Pocieranie złotym pierścionkiem łagodzi ból i świąd. Nie jest to jednak sposób na jęczmień pod okiem polecany przez okulistów. Zwłaszcza gdy używana biżuteria nie została uprzednio właściwie zdezynfekowana i może być przyczyną wtórnego zakażenia.

Istotna jest również profilaktyka. Należy dbać o higienę całego ciała, często myć ręce oraz unikać dotykania twarzy, a zwłaszcza pocierania oczu rękami. Nie należy używać pożyczonych kosmetyków ani akcesoriów do makijażu twarzy i oczu (np. gąbek, pędzelków, kredek do oczu). Na ich powierzchni często gromadzą się bakterie, które mogą być przyczyną zakażenia skóry i błon śluzowych w okolicy oczu. Pamiętajmy również o właściwym demakijażu twarzy i oczu.

Jęczmień pod okiem – domowe sposoby

Domowe sposoby na jęczmień pod okiem obejmują stosowanie rozgrzewających kompresów na powieki. Ciepłe kompresy, stosowane kilka razy dziennie na zamkniętą powiekę, ułatwiają drenaż ropnia. Polecany jest delikatny masaż chorobowo zmienionego miejsca. Należy jednak pamiętać, że nie powinno się uciskać, gnieść ani nakłuwać jęczmienia pod okiem. Inny domowy sposób na jęczmień pod okiem to stosowanie naparów z ziół, np. ziela świetlika, kwiatów nagietka i kwiatów rumianku. Domowe sposoby na jęczmień pod okiem budzą sporo kontrowersji, ponieważ mogą pomóc, ale też zaszkodzić (nasilić lub rozprzestrzenić zakażenie).

Jęczmień pod okiem – leczenie

W leczeniu zakażenia bakteryjnego, jakim jest jęczmień pod okiem , stosuje się preparaty o działaniu miejscowym, zawierające antybiotyki peptydowe, makrolidowe lub aminoglikozydowe. Zwykle są to krople lub maści oczne z bacytracyną, erytromycyną lub neomycyną. Należy zwrócić uwagę na zasady prawidłowej aplikacji preparatów ocznych. Pamiętajmy, że krople oczne podaje się do worka spojówkowego, a nie na powierzchnię oka; do każdego oka podaje się tylko jedną kroplę; nie wszystkie krople można stosować na soczewki. Należy unikać kontaktu końcówki zakraplacza z powierzchnią oka. Gdy jęczmień pod okiem ma charakter powikłany (doszło do rozsiewu zakażenia), wskazane może być podjęcie antybiotykoterapii ogólnej (np. doustnej). W niektórych przypadkach konieczne jest chirurgiczne nacięcie zmiany.

Co na jęczmień pod okiem u dziecka?

W przypadku infekcji u dziecka postępowanie jest analogiczne, jak u dorosłych, czyli leczenie jęczmienia pod okiem polega na stosowaniu okładów rozgrzewających, maści z antybiotykiem oraz zabiegów higienicznych. Jęczmień pod okiem u dziecka nie powinien być bagatelizowany, zwłaszcza gdy utrzymuje się przez dłuższy czas. Jęczmień pod okiem może prowadzić do rozsiewu zakażenia. Szczególną uwagę należy zwrócić w przypadku nawracających infekcji, które mogą się ujawniać w przypadku obniżonej odporności (w czasie przeziębienia, po przebytej infekcji, w przewlekłym stresie).

Zobacz film: Jak dbać o okolice wokół oczu? 

Zobacz film: Jak dbać o okolice wokół oczu? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!