Co to jest erekcja? Zaburzenia erekcji - przyczyny i leczenie

Mężczyzna, który ma problemy z erekcją
Fot: themacx / gettyimages.com
Erekcja, inaczej wzwód, to gotowość penisa do odbycia stosunku seksualnego. Polega na powiększeniu i usztywnieniu penisa. Czasami zdarza się, że mimo podniecenia mężczyzna nie jest w stanie osiągnąć wzwodu. Problemy z erekcją mogą dotyczyć każdego mężczyzny, niezależnie od wieku. Zaburzenia erekcji są wstydliwym problemem, prowadzącym do frustracji i braku satysfakcji z życia seksualnego obojga partnerów. Poznanie przyczyn zaburzeń erekcji umożliwia ich skuteczne wyleczenie.

Erekcja jest drugą fazą odpowiedzi seksualnej mężczyzny. Jest to powiększenie i usztywnienie penisa w odpowiedzi na otrzymany bodziec seksualny. Może nim być doznanie zmysłowe (wzrokowe, dotykowe, słuchowe) lub sama myśl i wyobrażenie sobie stosunku seksualnego. Osiągnięcie erekcji wymaga współdziałania układu nerwowego z układem naczyniowym - pod wpływem bodźca seksualnego pobudzony zostaje ośrodek erekcji umiejscowiony w rdzeniu kręgowym i dochodzi do wypełnienia się krwią ciał jamistych członka. Erekcja jest koniecznym warunkiem do odbycia stosunku seksualnego.

Zjawiskiem fizjologicznym jest także poranna erekcja . Zdarza się ona mężczyznom w każdym wieku i jest oznaką zdrowia i prawidłowego działania organizmu. Jej przyczyną jest zmniejszenie poziomu noradrenaliny w fazie REM i aktywność testosteronu.

Problemy z erekcją

Zaburzenia erekcji to niezdolność do osiągnięcia lub utrzymania wzwodu, a tym samym niemożność odbycia stosunku seksualnego. Problemy z erekcją i utrzymaniem erekcji dotyczą w Polsce ponad 2 milionów mężczyzn. Przyczyną zaburzeń wzwodu są czynniki fizyczne i psychiczne.

Najczęściej, zwłaszcza u młodych mężczyzn przed 40. rokiem życia zaburzenia erekcji są spowodowane nieodpowiednim stylem życia: złą dietą, brakiem aktywności fizycznej, używkami, przewlekłym stresem, przemęczeniem, życiem w biegu i niedostateczną ilością snu. Przyczyn zaburzeń erekcji można szukać także w lęku przed wpadką, obawie przed niezaspokojeniem partnerki i niskiej samoocenie. Takie przyczyny można podejrzewać, jeżeli pojawia się poranny wzwód lub erekcja podczas masturbacji, a występuje jedynie problem z erekcją podczas stosunku .

U mężczyzn przed 30. rokiem życia zaburzenia erekcji mogą być spowodowane nadużywaniem alkoholu, zadaniowym podejściem do seksu, mogą się wiązać z fantazjami seksualnymi, których nie mogą spełnić, stosunkami seksualnymi niezgodnymi ze swoją orientacją lub zaburzeniami psychicznymi.

Zaburzenia erekcji u mężczyzn po 50. roku życia najczęściej determinują czynniki fizyczne. Należą do nich choroby niezwiązane bezpośrednio z narządami płciowymi: cukrzyca, miażdżyca, choroby układu krążenia, zaburzenia neurologiczne i przyjmowanie niektórych leków oraz palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, siedzący tryb życia. Przyczynami zaburzeń erekcji związanymi z układem moczowo-płciowym mężczyzny są:

· nieprawidłowa budowa lub uszkodzenie ciał jamistych prącia,

· choroby gruczołu krokowego,

· zabiegi chirurgiczne w obrębie gruczołu krokowego i prącia,

· niedobór testosteronu i andropauza.

Zaburzenia erekcji - leczenie

Problemy z erekcją należą do tych z rodzaju wstydliwych, dlatego jedynie niewielki procent mężczyzn skorzysta z pomocy specjalisty. Częściej decydują się na przyjmowanie tabletek na erekcję bez recepty . Są to suplementy zawierające wyciągi roślinne: guaranę, palmę sabalową i cynk, które odżywiają organizm, podnoszą libido i wpływają korzystnie na produkcję testosteronu. Na rynku dostępne są bez recepty preparaty zawierające sildenfail, czyli składnik popularnej Viagry. Nie każdy mężczyzna może go stosować, dlatego zanim weźmie taki lek, powinien się skonsultować z lekarzem. Lekarz może także zadecydować o włączeniu farmakoterapii związanej z przyjmowaniem testosteronu i leczeniu choroby podstawowej, np. cukrzycy.

Wyleczyć zaburzenia wzwodu i wzmocnić erekcję pomogą domowe sposoby na erekcję , czyli zmiana trybu życia. Przede wszystkim wpływ na erekcję ma dieta. Zadbanie o odpowiedni sposób odżywiania może przynieść zauważalne efekty. Należy zrezygnować z fast foodów, tłuszczów zwierzęcych i zastąpić je olejami roślinnymi, produktami zbożowymi, warzywami, owocami oraz rybami. Szczególny wpływ na potencję ma obecność w diecie cynku, selenu, magnezu, witamin B i E.

Zrezygnowanie z używek i podejmowanie aktywności fizycznej poprawi jakość erekcji i ogólnej kondycji organizmu. Każdy może dobrać aktywność fizyczną dla siebie, wystarczy codzienny spacer. Pomocne będą także ćwiczenia mięśni Kegla, czyli mięśni miednicy mniejszej.

Jeżeli przyczyną zaburzeń erekcji są wyłącznie czynniki psychologiczne, można skorzystać z pomocy seksuologa i psychoterapii. Pomoże opanowanie metod radzenia sobie ze stresem czy otwarta rozmowa z partnerką.

Zobacz film: Problemy z płodnością. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!