Rehabilitacja i relaks, czyli wszystko o jonoforezie. Wskazania i przebieg kuracji

Zabieg rehabilitacyjny na staw łokciowy z urządzeniem
Fot. Romaset/ Getty Images
Jonoforeza to metoda rehabilitacji, która polega na dostarczaniu lekarstwa w chore miejsce przy pomocy prądu. To zabieg całkowicie bezbolesny, a nawet odprężający. Stosowana od lat wspomaga leczenie schorzeń kręgosłupa, nerwobóli, a nawet chorób krtani i stanów zapalnych.

Aby poddać się terapii jonoforezy, potrzebujemy skierowanie od lekarza. Zabieg nie wymaga od nas żadnych specjalnych przygotowań, a jedna sesja trwa około 20 minut. Jonoforeza stosowana jest nie tylko w rehabilitacji, ale także w kosmetyce. Terapia jest bezbolesna, a całość składa się zazwyczaj z 10 zabiegów wykonywanych każdego dnia.

Jonoforeza - wskazania

Jonoforeza to rodzaj rehabilitacji wykorzystującej prąd. Wskazaniami do wykonania zabiegów jonoforezy są:

  • Problemy ze zrostem kości
  • Zapalenie krtani
  • Zaburzenia naczynioruchowe
  • Nerwobóle
  • Blizny
  • Urazy narządu ruchu
  • Stany zapalne oczu
  • Zespoły bólowe
  • Stany zapalne tkanek miękkich i mięśniobóle

Podczas zabiegu jonoforezy uzyskujemy efekty terapeutyczne w postaci uśmierzania i niwelowania bólu oraz likwidowaniu stanów zapalnych. Dodatkowo kuracja wpływa na pacjenta odprężająco i relaksacyjnie.

Jonoforeza - przeciwwskazania

Zabiegu jonoforezy nie można przeprowadzić w przypadku ostrych stanów zapalnych, występowania wyprysków i owrzodzeń na skórze, nowotworów, zaburzeń czucia czy zapalenia żył. Przeciwwskazaniem do wykonania jonoforezy jest ciąża, gorączka i wszczepiony rozrusznik serca. Zanim zostanie wdrożona kuracja, należy rozważyć możliwość uczulenia na podawany lek.

Zabieg jonoforezy krok po kroku

Co to jest jonoforeza? Jonoforeza to fizykoterapia inaczej zwana prądolecznictwem. Zabieg jonoforezy polega na podaniu w chore miejsce odpowiedniej dawki leku poprzez wykorzystanie przepływu prądu o stałym natężeniu. Do jonoforezy stosowane mogą być substancje chemiczne: kwasy, sole i zasady np.:chlorek wapnia czy jod. Pacjent, przygotowując się do zabiegu, musi usunąć wszelkie metalowe części garderoby, ewentualnie biżuterię, jeśli jonoforeza będzie przeprowadzana w miejscu jej noszenia. Pacjent układany jest w pozycji leżącej, aby czuł się wygodnie i mógł rozluźnić mięśnie. Na miejsce poddawane zabiegowi położony zostaje podkład nasączony odpowiednim lekiem, dopiero na nim spoczywa podkład bezpośredni, do którego mocowane są elektrody. Po uruchomieniu urządzenie do jonoforezy “wypuszcza” prąd o stałym napięciu, który płynąc przez chore miejsce, od elektrody do elektrody, niesie ze sobą lek. Chory jest pod opieką fizjoterapeuty przez cały czas trwania zabiegu, po zakończonej sesji odpoczywa przez około 20- 30 minut.

Jonoforeza - zabieg, podawane leki

Każde schorzenie leczone jonoforezą wymaga podania odpowiedniego leku. Chlorek wapnia do jonoforezy zastosowany będzie w przypadku zapalenia krtani lub kłopotów z prawidłowym zrostem kości, zaś jodek potasu , gdy poddajemy się kuracji z powodu występowania blizn lub przykurczy bliznowatych. W drożdżycy zastosowanie ma cynk, a w nerwobólach - lignokaina. Jonoforeza borowinowa polega na wprowadzeniu jonów kwasów huminowych zawartych w borowinie, które działają pozytywnie w przypadku chorób reumatycznych, zwyrodnień kręgosłupa i zmian pourazowych. Często przeprowadzanym zabiegiem jest jonoforeza z Voltarenem. Żel do jonoforezy stosowany jest np. przy urazach u sportowców.

Jonoforeza w kosmetyce

Zabieg jonoforezy wykorzystywany jest także w kosmetyce w celu poprawy jakości skóry. Na jakie defekty kosmetyczne pomaga zastosowanie prądolecznictwa? Przede wszystkim dobre rezultaty możemy osiągnąć, lecząc trądzik pospolity i różowaty, przebarwienia i blizny. Często stosowana jest jonoforeza na pocenie, a także rozszerzone naczynka. Terapia pomaga walczyć z oznakami starzenia się skóry, jak zmarszczki czy utrata jędrności. Jonoforeza twarzy to najczęściej terapia składająca się z 10-20 zabiegów, wykonywanych codziennie lub co drugi dzień. Podobne kuracje przeprowadzane są w przypadku jonoforezy na nadpotliwość.

Jonoforeza - skutki uboczne

Jonoforeza jest zabiegiem bezpiecznym, nie oznacza to jednak, że nie zdarzają się skutki uboczne terapii z użyciem prądu. W przypadku wystąpienia uczulenia lub zastosowania zbyt dużego natężenia prądu możliwe jest wystąpienie zaczerwienienia skóry, opuchlizny lub świądu. Czasem podczas wykonywania zabiegu pacjent odczuwa zbyt intensywne ciepło . W takich przypadkach zaleca się stosowanie środków nawilżających i łagodzących.

Jonoforeza - dawki

Czas trwania zabiegu uzależniony jest od choroby, a także zastosowanego leku. Inny będzie więc w przypadku jonoforezy dłoni, krtani czy kolana. Przeciętny czas jednej sesji to 15-30 minut. Należy pamiętać, że lek wchłaniany jest dopiero po kilku minutach. Natężenie prądu ustawia się indywidualnie dla każdego pacjenta, biorąc pod uwagę jego odczucia. Cała seria zabiegów to 10-20 sesji. Możliwe jest także przeprowadzenie zabiegu w domu. Na rynku istnieje sprzęt do jonoforezy domowej. Urządzenie do jonoforezy w domu pozwala na przeprowadzenie skutecznego i bezpiecznego zabiegu, który pomoże pacjentom uporać się z nadmierna potliwością.

Zobacz film: Laser na zbędne owłosienie. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!