Operacja bariatryczna przez usta. Bez otwierania jamy brzusznej

W Szpitalu Miejskim im. F. Raszei w Poznaniu operacje zmniejszenia żołądka przeprowadza się metodą przezustną, czyli bez otwierania jamy brzusznej. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy chirurga dra Aleksandra Sowiera, aby zapytać o szczegóły zabiegu.

Katarzyna Juja ważyła najwięcej 150 kg. Taka waga zaliczana jest już do otyłości olbrzymiej. Z powodu nadmiernych kilogramów miała problemy z poruszaniem się i nadmierną potliwością, co często było w przykry sposób komentowane. Zmagała się również z nadciśnieniem, cukrzycą i bólem stawów.

Chciała zrzucić nadwagę, ale po kolejnych rozpoczętych dietach zmagała się z efektem jojo. W końcu o pomoc zwróciła się do poznańskiego chirurga dra med. Aleksandra Sowiera, który przeprowadził u niej operację zmniejszenia żołądka pionierską metodą przezustną, czyli bez otwierania jamy brzusznej.

Co to jest otyłość olbrzymia?

Z badań wynika, że w Polsce aż ok. 50 proc. kobiet i blisko 60 proc. mężczyzn ma problemy z nadwagą. Wśród nich jest wiele osób chorujących na otyłość olbrzymią, w której wskaźnik masy ciała BMI wynosi 40 plus. Niestety coraz częściej zdarzają się też przypadki chorych na otyłość skrajnie olbrzymią – BMI 50 plus.

Zobacz także: Operacja bariatryczna remedium na epidemię otyłości?

Na czym polega operacja bariatryczna metodą przezustną?

Operacja zmniejszenia żołądka jest ostatecznym sposobem postępowania u chorych z otyłością olbrzymią. Wcześniej wiązała się z koniecznością przezskórnego dotarcia do wnętrza jamy brzusznej, co mogło grozić powikłaniami.

Od kilku lat zabieg wykonywany jest metodą przezustną. Lekarze przez usta pacjenta aż do żołądka wprowadzają specjalną głowicę, tzw. video endoskop. Następnie za pomocą narzędzi wysuwanych z głowicy precyzyjnie zszywają żołądek, zmniejszając jego objętość. Dzięki temu pacjent po znacznie mniejszej ilości pokarmu ma uczucie sytości już po 10 minutach.

Zabieg jest mało inwazyjny. Pacjenci mogą wrócić do domu po dwudniowym pobycie w szpitalu.

Warto też wiedzieć, że kiedy po powrocie do dawnych nawyków żywieniowych żołądek się rozciągnie, można po kilku latach ponownie poddać się temu zabiegowi.

Czy operacja bariatryczna metodą przezustną jest refundowana?

Niestety zabieg nie jest refundowany przez polski NFZ, ale lekarze mają nadzieję, że wkrótce to się zmieni.

Walczymy o to, rozmawiamy z naszą panią dyrektor NFZ-u

- powiedział w Dzień Dobry TVN dr Sowier.

Jak obecnie wygląda życie Pani Katarzyny?

Od operacji zgubiłam 37 kilo i nie odczuwam potrzeby jedzenia (...) Moje życie jest piękne i cudowne, potrafię się śmiać, mam więcej energii niż przed operacją. Inaczej patrzę na wszystko, dosłownie na wszystko.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!