W kolejnej odsłonie cyklu "Reakcja łańcuchowa" dietetyczka Aneta Łańcuchowska opowiada o właściwościach witaminy D. Witamina rozpuszcza się w tłuszczach, a w nadmiarze odkłada się w wątrobie. Witaminę D znajdziemy między innymi w tłustych rybach oraz jajkach. Czy samą dietą jesteśmy w stanie pokryć zapotrzebowanie na witaminę D? Co może powodować niedobór witaminy? I ile miesięcy w roku powinniśmy ją suplementować?
Z badań Ministerstwa Zdrowia wynika, że w Polsce mamy epidemię próchnicy. Wynika to głównie z braku higieny i nieprawidłowego szczotkowania zębów. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy higienistkę stomatologiczną Anitę Walczak, aby powiedziała, jak prawidłowo czyścić zęby.
Na skręconą kostkę należy położyć zimny okład. Dlaczego? W jakich jeszcze innych sytuacjach zimny okład nam pomoże? A kiedy stosować ciepłe okłady? W Dzień Dobry TVN wyjaśnił nam to ratownik medyczny Ariel Szczotok.
Według badań prof. Izdebskiego 1 700 000 mężczyzn w Polsce ma zaburzenia erekcji. Jakie są tego przyczyny? Czy urolodzy wiedzą, jak pomóc panom z tą dysfunkcją? Do Katowic, gdzie trwa kongres Polskiego Towarzystwa Urologicznego pojechał dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki. Na miejscu rozmawiał z prof. Piotrem Chłostą.
Stomatolog dba nie tylko o zdrowie zębów, ale także o ich wygląd. O najnowszych trendach w dziedzinie stomatologii estetycznej rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z doktor Magdaleną Żywicką i doktor Wojciech Ryncarz. Czym różni się stomatologia estetyczna od stomatologii?
Z każdym rokiem rośnie liczba osób uczulonych na słońce. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dermatolog dr hab. n. med. Irenę Walecką, aby zapytać ją, jakie są przyczyny i objawy tej alergii oraz jak sobie z nią radzić.
W kolejnej odsłonie serii "Reakcja łańcuchowa" Aneta Łańcuchowska rozprawiła się z mitami dotyczącymi smażenia. Czy w ogóle smażenie jest dla nas zdrowe? Które tłuszcze nadają się do smażenia, a które nie? I co z olejem kokosowym, o którym do niedawna pisano w samych superlatywach?
U niektórych kobiet brzuch w ciąży jest mocno widoczny, u innych mniej. Od czego zależy kształt, rozmiar i szybkość przyrastania brzucha ciążowego? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy ginekolog Beatę Sterlińską-Tulimowską. Czy płeć dziecka determinuje wielkość i kształt brzucha? Czy zbyt duży lub zbyt mały brzuch powinien nas zaniepokoić?
90-letni prof. Eugeniusz Murawski jest najstarszym czynnym chirurgiem w Polsce. W dalszym ciągu operuje i prowadzi konsultacje. Jak wygląda jego dzień pracy? Co mówią o nim koledzy ze szpitala i rodzice małych pacjentów? W jaki sposób wypoczywa? Co go interesuje?
Barszcz Sosnowskiego to roślina bardzo niebezpieczna dla ludzi. Wystarczy przejść obok niej, by nabawić się oparzeń. Barszcz najczęściej występuje w południowej i wschodniej Polsce. Jak rozpoznać groźną roślinę? Jak się jej pozbyć? I jak długo utrzymują się rany po oparzeniu barszczem Sosnowskiego? Z Mariuszem Jachimczakiem, który zajmuje się tropieniem i niszczeniem rośliny rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.
Krew pępowinowa, odpowiednio spreparowana i zamrożona, może w przyszłości uratować zdrowie dziecka, od którego została pobrana. Każdego roku na taki krok decyduje się coraz więcej matek. Zdecydowała się także aktorka Joanna Koroniewska, którą gościliśmy dziś w Dzień Dobry TVN. W studiu towarzyszył jej dr Tomasz Baran, ekspert ds. komórek macierzystych. Czym są komórki macierzyste? Czy przechowywanie krwi pępowinowej do droga inwestycja? Czy w każdym przypadku można pobrać krew pępowinową? W jaki sposób komórki macierzyste są przechowywane?
W jakim wieku należy się po raz pierwszy wybrać z dzieckiem do stomatologa? Co zrobić, żeby taka wizyta nie wywarła na małym pacjencie negatywnego wrażenia? Gościem Dzień Dobry TVN była dziś stomatolog dr Urszula Jarosz-Kajdrys.
Pojawiają się w różnych miejscach na ciele. Mogą mieć odmienny kształt, wielkość i zabarwienie. Znamiona. Czy każde znamię jest niebezpieczne i należy je usuwać? Jak chronić je przed słońcem? I jak często powinniśmy znamiona sprawdzać u dermatologa? O znamionach rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dermatologiem Łukaszem Preibiszem.
Jakie są najczęstsze przyczyny nocnego moczenia u dzieci? Jak sobie z nim radzić i czy ten problem dotyczy również osób dorosłych? Gościem Dzień Dobry TVN był dr n. med. Michał Maternik, pediatra, nefrolog z Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku. Jakie objawy powinny zacząć nas niepokoić?
Ponoć masowanie poszczególnych punktów na uszach pozwala wzmocnić wewnętrzne narządy. Masażem ucha można też złagodzić stres. O tym, co może nam dać masaż ucha opowiada w Dzień Dobry TVN dr Sainjaral Byambasuren, lekarz medycyny rodzinnej i specjalistka medycyny naturalnej. Czy u każdego można zastosować tę terapię? Jak należy masować ucho - głaskać czy uciskać? Poznajcie techniki refleksoterapii uszu.
"... pomyślałam, że to jest jeden z ważniejszych momentów w moim życiu i chcę się nim podzielić". Zmęczona nieustannymi pytaniami "czy to prawda", Agata opisała swoją sytuację na facebooku. Dziś, o swojej walce z chorobą i codzienności matki dwójki chłopców zmagającej się ze złośliwym nowotworem mózgu opowiedziała w rozmowie z Kingą i Piotrem.
Pani Wioletta była w trzecim miesiącu ciąży gdy uległa wypadkowi i zapadła w śpiączkę. Od tego czasu lekarze walczyli o życie matki i dziecka. Nikola przyszła na świat 13 tygodni przed planowanym terminem. Jej mama pozostaje w śpiączce... O tym skrajnie trudnym przypadku medycznym rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN z dr. Bogusławem Sobolewskim i prof. Ewą Gulczyńską.
Jak rozpoznać, że zaczynamy mieć problem z alkoholem? Co jest wyznacznikiem początków uzależnienia? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dziennikarkę Anna Godzwon: "Dla mnie ważny jest każdy dzień bez alkoholu. Mnie to wprawia w dumę. Dla mnie samej jest to coś. Kiedy zaczynałam swoją drogę bez alkoholu osoba, która miesiąc nie piła była dla mnie Kosmosem" i Dorotę Woronowicz - psychologa i specjalistę terapii uzależnień.
81-letni Australijczyk James Harrison, nazywany "człowiekiem ze złotym ramieniem", przez ponad 60 lat, tydzień w tydzień oddawał swoją krew. Dzięki jej unikalnym właściwościom uratowano życie ok. 2,5 miliona maluchów. Co takiego zawiera w sobie krew Jamesa? Ilu ludzi z tak wyjątkową krwią znaleziono w Australii? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN dziennikarkę medyczną Margit Kossobudzką i dr Joannę Wojewodę z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie.
Aż 70 proc. mieszkańców miast fatalnie znosi gwałtowne zmiany pogody. Dla kogo są one szczególnie niebezpieczne? Co najbardziej wpływa na złe samopoczucie meteopatów - temperatura, wiatr, czy może ciśnienie? O wpływie pogody na ludzki organizm rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z internistą dr Michałem Sutkowskim.
Lipodemia to obrzęk tłuszczowy obejmujący nogi i pośladki. Czy choroba ma podłoże genetyczne? Jak ją odróżnić od otyłości? Czy są skuteczne metody pozbycia się obrzęku lipidowego? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN specjalistę chorób wewnętrznych prof. Zbigniewa Gacionga.
Według Światowej Organizacji Zdrowia stały wzrost zachorowalności na alergie sprawia, że to one stają się epidemią XXI wieku. Już w samej Polsce co trzecia osoba zmaga się z alergią objawową. Dlaczego tak jest? Jak sobie radzić z tą chorobą? Czy podatność na alergię można dziedziczyć? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN alergologa dra Piotra Dąbrowieckiego.
Kiedy dziecko jest często smutne i rozdrażnione, zazwyczaj uważa się, że takie zachowania to zwykłe wahania nastrojów charakterystyczne dla okresu dojrzewania. Tymczasem może to być objaw depresji. Jak zatem odróżnić ją od zwykłej huśtawki nastroju? Jakie są przyczyny depresji u dzieci? Gdzie szukać pomocy? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN psycholog dr Aleksandrą Piotrowską.
Maj jest miesiącem bez glutenu. Wioleta Zysk na swoich warsztatach inspiruje do poszukiwania nowych smaków i połączeń. Co powiecie na naleśniki bezglutenowe? Wioleta udowadnia, że mogą być tak samo pyszne, jak te tradycyjne.
W studiu Dzień dobry TVN gościliśmy Marcina Najbauera, ratownika medycznego i Pawła Reszkę, dziennikarza, który napisał książkę ukazującą prawdziwe życie ratowników i ludzi, do których są wzywane karetki pogotowia. Jak wygląda rzeczywistość ratowników? Podobno ludzie, którzy pracują jako ratownicy medyczni, nie potrafią odpoczywać. Nie odnajdują się na urlopach. Niektórzy ratownicy pracują po 600 godzin tygodniowo! Czego najbardziej brakuje ratownikom?
W kolejnym odcinku cyklu "Naturalnie!" Agnieszka Cegielska zajęła się skrzypem polnym. Jakie minerały i witaminy zawarte są w tej roślinie? W jakich przypadkach ją stosować? Agnieszka mówiła o tym w Dzień Dobry TVN.
Choroby układu sercowo-naczyniowego są przyczyną zgonu ponad połowy Polaków. Jakie są objawy schorzeń naczyniowych? Jakim badaniom się poddać, kiedy chcemy sprawdzić swoje tętnice? O tym w Dzień Dobry TVN mówił prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej prof. Piotr Szopiński.
72 proc. Polaków przyznaje się do tego, że stosuje w swojej diecie suplementy. Jakie są konsekwencje zażywania suplementów diety? Czym różni lek od suplementu diety? Dlaczego Polacy tak chętnie sięgają po suplementy? I, jakie informacje - zdaniem dietetyczki Anny Radowickiej - powinny być zawarte na etykietach suplementów diety? Czy rynek supolementów diety jest w Polsce kontrolowany?
Koordynatorzy transplantacyjni są niezbędni w procesie pozyskiwania i przeszczepiania narządów. Na czym dokładnie polega ich praca? Kiedy możliwe jest pobranie narządów? Kto stwierdza śmierć mózgową? Mówiły o tym w Dzień Dobry TVN: anestezjolożki i szpitalne koordynatorki transplantacyjne: Jolanta Majer i Monika Trujnara.
Osoby z przepukliną krążka międzykręgowego (inaczej dyskopatią) odczuwają umiarkowany lub silny ból, miewają też poważne trudności z poruszaniem. Co jest przyczyną tego schorzenia? W których odcinkach kręgosłupa najczęściej występuje przepuklina? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN ortopedę Adriana Rymarczyka. Nasz gość powiedział również o małoinwazyjnej endoskopowej metodzie leczenia przepukliny, która jest alternatywą dla zabiegów klasycznych lub mikrochirurgicznych. Na czym dokładnie polega ten zabieg? Jakie ryzyko związane jest z tą operacją?