81-letni Australijczyk James Harrison, nazywany "człowiekiem ze złotym ramieniem", przez ponad 60 lat, tydzień w tydzień oddawał swoją krew. Dzięki jej unikalnym właściwościom uratowano życie ok. 2,5 miliona maluchów. Co takiego zawiera w sobie krew Jamesa? Ilu ludzi z tak wyjątkową krwią znaleziono w Australii? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN dziennikarkę medyczną Margit Kossobudzką i dr Joannę Wojewodę z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie.
Aż 70 proc. mieszkańców miast fatalnie znosi gwałtowne zmiany pogody. Dla kogo są one szczególnie niebezpieczne? Co najbardziej wpływa na złe samopoczucie meteopatów - temperatura, wiatr, czy może ciśnienie? O wpływie pogody na ludzki organizm rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z internistą dr Michałem Sutkowskim.
Lipodemia to obrzęk tłuszczowy obejmujący nogi i pośladki. Czy choroba ma podłoże genetyczne? Jak ją odróżnić od otyłości? Czy są skuteczne metody pozbycia się obrzęku lipidowego? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN specjalistę chorób wewnętrznych prof. Zbigniewa Gacionga.
Według Światowej Organizacji Zdrowia stały wzrost zachorowalności na alergie sprawia, że to one stają się epidemią XXI wieku. Już w samej Polsce co trzecia osoba zmaga się z alergią objawową. Dlaczego tak jest? Jak sobie radzić z tą chorobą? Czy podatność na alergię można dziedziczyć? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN alergologa dra Piotra Dąbrowieckiego.
Kiedy dziecko jest często smutne i rozdrażnione, zazwyczaj uważa się, że takie zachowania to zwykłe wahania nastrojów charakterystyczne dla okresu dojrzewania. Tymczasem może to być objaw depresji. Jak zatem odróżnić ją od zwykłej huśtawki nastroju? Jakie są przyczyny depresji u dzieci? Gdzie szukać pomocy? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN psycholog dr Aleksandrą Piotrowską.
Maj jest miesiącem bez glutenu. Wioleta Zysk na swoich warsztatach inspiruje do poszukiwania nowych smaków i połączeń. Co powiecie na naleśniki bezglutenowe? Wioleta udowadnia, że mogą być tak samo pyszne, jak te tradycyjne.
W studiu Dzień dobry TVN gościliśmy Marcina Najbauera, ratownika medycznego i Pawła Reszkę, dziennikarza, który napisał książkę ukazującą prawdziwe życie ratowników i ludzi, do których są wzywane karetki pogotowia. Jak wygląda rzeczywistość ratowników? Podobno ludzie, którzy pracują jako ratownicy medyczni, nie potrafią odpoczywać. Nie odnajdują się na urlopach. Niektórzy ratownicy pracują po 600 godzin tygodniowo! Czego najbardziej brakuje ratownikom?
W kolejnym odcinku cyklu "Naturalnie!" Agnieszka Cegielska zajęła się skrzypem polnym. Jakie minerały i witaminy zawarte są w tej roślinie? W jakich przypadkach ją stosować? Agnieszka mówiła o tym w Dzień Dobry TVN.
Choroby układu sercowo-naczyniowego są przyczyną zgonu ponad połowy Polaków. Jakie są objawy schorzeń naczyniowych? Jakim badaniom się poddać, kiedy chcemy sprawdzić swoje tętnice? O tym w Dzień Dobry TVN mówił prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej prof. Piotr Szopiński.
72 proc. Polaków przyznaje się do tego, że stosuje w swojej diecie suplementy. Jakie są konsekwencje zażywania suplementów diety? Czym różni lek od suplementu diety? Dlaczego Polacy tak chętnie sięgają po suplementy? I, jakie informacje - zdaniem dietetyczki Anny Radowickiej - powinny być zawarte na etykietach suplementów diety? Czy rynek supolementów diety jest w Polsce kontrolowany?
Koordynatorzy transplantacyjni są niezbędni w procesie pozyskiwania i przeszczepiania narządów. Na czym dokładnie polega ich praca? Kiedy możliwe jest pobranie narządów? Kto stwierdza śmierć mózgową? Mówiły o tym w Dzień Dobry TVN: anestezjolożki i szpitalne koordynatorki transplantacyjne: Jolanta Majer i Monika Trujnara.
Osoby z przepukliną krążka międzykręgowego (inaczej dyskopatią) odczuwają umiarkowany lub silny ból, miewają też poważne trudności z poruszaniem. Co jest przyczyną tego schorzenia? W których odcinkach kręgosłupa najczęściej występuje przepuklina? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN ortopedę Adriana Rymarczyka. Nasz gość powiedział również o małoinwazyjnej endoskopowej metodzie leczenia przepukliny, która jest alternatywą dla zabiegów klasycznych lub mikrochirurgicznych. Na czym dokładnie polega ten zabieg? Jakie ryzyko związane jest z tą operacją?
Coraz więcej osób świadomie decyduje się wyłączyć cukier z diety. Światowe Organizacje Zdrowia zalecają, by dzienna norma cukru w diecie nie przekraczała 5 proc. W dzisiejszej odsłonie cyklu "Reakcja łańcuchowa" Aneta Łańcuchowska podpowiada, czym zastępować niezdrowy biały cukier. Czy cukier kokosowy jest dobrą alternatywą? Czym jest syrop daktylowy i czy jest zdrowy?
By mama niepełnosprawnego dziecka mogła pracować, musi zrezygnować z wszelkich świadczeń, zarówno socjalnych jak i rehabilitacyjnych. Niestety poświęcając się opiece nad chorym dzieckiem na rynku pracy nic już nie znaczą. Potrzeba samorozwoju jest ogromnie ważna i wcale nie zanika u mam chorych dzieci. Te mamy chciałaby pracować. Niepełnosprawność jest wciąż tematem tabu. Gdy widzimy na ulicy osoby niepełnosprawne zazwyczaj odwracamy wzrok. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy psycholog Biancę-Beatę Kotoro, z którą rozmawialiśmy, jak na co dzień wspierać rodziców dzieci niepełnosprawnych.
Ponad 16,5 mln Polaków szuka w internecie informacji o chorobach i leczeniu. Tymczasem włoscy lekarze apelują, żeby nie ufać wszystkiemu, co jest napisane w sieci, bo nierzadko są to bzdury. Czy ich kampania ma sens? Dlaczego pacjenci wyszukują informacji o zdrowiu w internecie, zamiast pytać lekarza? I dlaczego wiadomościom z sieci nie warto ufać? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN eksperta w dziedzinie profilaktyki zakażeń dra n. med. Pawła Grzesiowskiego. Jakie bzdury dotyczące zdrowia widział w sieci nasz gość?
W miniony czwartek w Szwajcarii David Goodball w wieku 104 lat poddał się eutanazji. Australijski naukowiec swoją decyzję tłumaczył pogarszającą się z wiekiem jakością życia. Czy zmierzamy do tego, że eutanazja będzie legalna? W jakich przypadkach powinna być dopuszczalna? Kto ma prawo decydować o zakończeniu swojego życia? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy publicystę i filozofa Tomasza Stawiszyńskiego.
Dwadzieścia tysięcy Polaków choruje na toczeń. Czym się objawia ta choroba? Znane są jej przyczyny? Jak się ją diagnozuje? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła reumatolog dr Jolanta Nałęcz-Janik. Obok niej usiadła na kanapie Agnieszka Morcinek, która od 10 lat choruje na toczeń. Ile czasu potrzebowali lekarze na zdiagnozowanie u niej tej choroby? Na czym polega leczenie tocznia? Czy jest jakaś dieta, która mogłaby pomóc w remisji tej choroby?
Około 5 procent populacji ma problem z patologiczną nadmierną potliwością. Jak sobie radzić z tą dolegliwością? Czy można sobie pomóc dietą? Mówił o tym w Dzień Dobry TVN dermatolog Marcin Ambroziak.
Co jeść, żeby nasza opalenizna była bardziej wyrazista, zdrowsza i przetrwała dłużej? O tym, jak wspomagać latem naszą skórę opowiedziała w Dzień Dobry TVN dietetyk Celina Kinicka.
Kobiety po mastektomii mogą mieć zrekonstruowaną pierś przy pomocy implantów albo przy użyciu tkanek własnych. Na czym polega ta druga metoda? Kto się kwalifikuje do zabiegu? Ile trwa operacja rekonstrukcji piersi tą metodą? Ile czasu potrzebują kobiety na dojście do siebie po tym zabiegu? Czy jest on refundowany przez NFZ? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: mikrochirurg, specjalistę rekonstrukcji piersi Aldonę Spiegel i dra Michała Lewandowicza z Breast Cancer Unit.
Wrzody przewodu pokarmowego to ubytki w śluzówce żołądka albo dwunastnicy. Ich przyczyną może być pewna bakteria. Jaka? Co jeszcze wywołuje wrzody? Jakie są ich objawy? Do czego mogą doprowadzić? O tym w Dzień Dobry TVN mówił dr hab. n. med. Michał Lipiński.
W Instytucie Onkologii w Warszawie dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska spotkała się z radiologiem dr Ewą Gorczycą-Wiśniewską, z którą porozmawiała o profilaktycznym badaniu piersi. Czym różni się badanie ultrasonograficzne od mammografii? W jakich przypadkach należy wykonać badanie rezonansu magnetycznego? W którym dniu cyklu powinno się wykonać badanie USG piersi?
Ostatnia w Polsce epidemia ospy prawdziwej wybuchła w 1963 roku we Wrocławiu. Jak do niej doszło? Ile osób zachorowało? Czy ospa prawdziwa podobna jest do wietrznej? W jakich krajach pozostawiono magazyny przechowujące wirusa ospy prawdziwej? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN eksperta w dziedzinie profilaktyki zakażeń dr n. med. Pawła Grzesiowskiego. Naszego gościa zapytaliśmy również, skąd się biorą wirusy, jak się przenoszą i czy mogą zagrozić naszej cywilizacji.
Od 18 kwietnia trwa protest rodziców osób niepełnosprawnych. W studiu Dzień Dobry TVN o codziennej rzeczywistości osób niepełnosprawnych opowiedział nam prof. Zbigniew Izdebski, który odwiedził nas z córką Magdą, cierpiącą na czterokończynowe porażenie mózgowe. "To co się dzieje, pokazuje ogromnie trudną sytuację. Wiele rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi jest w bardzo trudnej sytuacji finansowej".
Wokół antykoncepcji hormonalnej powstało wiele mitów. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy ginekologa Artura Skowyrę, aby porozmawiać o nich. Czy to prawda, że antykoncepcja hormonalna obniża płodność? Zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworu, a może zmniejsza? W jakich przypadkach - oprócz zabezpieczenia przed ciążą - antykoncepcja hormonalna jest przepisywana przez lekarzy? Jak szybko po odstawieniu tabletek można zajść w ciążę?
Osoby, które zmagały się z dużą otyłością, po stracie wagi mają kilogramy wiszącej skóry. Czy jednym sposobem na powrót do normalnego wyglądu jest operacja usunięcia zbędnej skóry? Jakie są powikłania po takim zabiegu? Zapytaliśmy o to chirurga plastyka dra Marka Szczyta. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy również Agnieszkę Czerwińską, która schudła ponad 60 kg. Co musiała zrobić, aby jej skóra po odchudzaniu wróciła do formy.
RTG to badanie wykorzystujące promienie rentgenowskie, dzięki którym uzyskujemy obraz narządów wewnętrznych. Jak często można się mu poddawać? O tym w Dzień Dobry TVN mówił konsultant krajowy w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej prof. Jerzy Walecki.
Każdy ma indywidualny kolor zębów i niestety rzadko jest on śnieżnobiały. Są jednak skuteczne i bezpieczne sposoby na ich wybielenie. Mówiła o nich w Dzień Dobry TVN stomatolog Katarzyna Moreno-Szypowska. Od naszego gościa dowiedzieliśmy się również, czy żel do wybielania zębów może uszkodzić dziąsła, czy zestawy do wybielania zębów, które oferowane są w sklepach internetowych są bezpieczne, jak przygotować zęby do wybielania, ile kosztuje zabieg i jak długo wybielone zęby pozostają białe.
Od samego rana w TVN Cafe uczyliśmy naszych widzów jak udzielić pierwszej pomocy. Agnieszka Dąbrowska, organizator akcji "AXA kierunek ratunek: "Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy to jest taka aktywna forma dbania o bezpieczeństwo. To jest proste, nie należy się bać, trzeba mieć minimalną wiedzę, a można komuś uratować życie". Był tam również dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.
Agnieszka Grzela-Opalińska: "Nie lubię słowa specjalne, dzieci, które są w naszej szkole są dziećmi wyjątkowymi". Z kamerą Dzień Dobry TVN wybraliśmy się do Zespołu Placówek Specjalnych w Tczewie - ośrodka, który jest wzorem do naśladowania podobnych miejsc z całego świata. Zobaczcie jak można wspomóc tę placówkę!