Brak cynku w organizmie skutkuje zmęczeniem, spadkiem odporności i częstymi infekcjami. Obok selenu i arsenu cynk jest niezwykle istotny w profilaktyce nowotworów. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy genetyka i onkologa prof. Jana Lubińskiego, aby zapytać o właściwości tego mikroelementu. Czy niedobory cynku są powszechne? W jakiej postaci go przyjmować? W jakich produktach spożywczych się znajduje? Czym grozi nadmiar cynku?
10 litrów tej wody kosztuje nawet 130 złotych. "Surowa woda" - to woda, która nie została uzdatniona, czyli taka, która nie została przefiltrowana. Zwolennicy picia takie wody przekonują, że nie tylko lepiej smakuje, ale też posiada wyjątkowe właściwości. Zaś przeciwnicy "surowej wody" uważają, że może zawierać bakterie i pasożyty, które zagrażają zdrowiu, a nawet życiu. O komentarz poprosiliśmy w studiu Dzień Dobry TVN dietetyczkę Annę Radowicką. Czy picie "surowej wody" szkodzi zdrowiu? Dlaczego, zwłaszcza dzieci i kobiety, powinny pić wodę butelkowaną? Zobaczcie, jaką wodę chce sprzedawać Marcin Prokop. :-)
Dermografizm to jedna z odmian pokrzywki. Każdy silniejszy dotyk czy ucisk powoduje, że na skórze chorego pojawia się wyraźny ślad. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dermatologa Łukasza Preibisza, aby zapytać, jakie są rodzaje pokrzywki dermograficznej, czym się ją leczy i czy te zmiany alergiczne mogą wystąpić pod wpływem stresu.
W laboratoriach medycznych na całym świecie zwierzęta poddawane są testom naukowym. Czy przy rozwoju technologii nadal jest to konieczne? Jak wygląda procedura przeprowadzania testów na zwierzętach? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z neurobiologiem dr Pawłem Boguszewskim.
Są dowody na to, że osoby, których mózgi są zainfekowane pasożytem Toxoplasma gondii doświadczają nieproporcjonalnych napadów gniewu i częściej powodują wypadki samochodowe. Za co jeszcze odpowiadają pasożyty gnieżdżące się w mózgu człowieka? Jakich zasad przestrzegać, aby się nimi nie zarazić? Reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger rozmawiał o tym z dziennikarką naukową Kathleen McAuliffe.
Idąc do lekarza, warto odpowiednio się przygotować. Dlaczego? Jakie informacje uzyskane od nas pomogą lekarzowi postawić właściwą diagnozę? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN eksperta w dziedzinie profilaktyki zakażeń dra n. med. Pawła Grzesiowskiego. Nasz gość zaapelował również, aby przed wizytą u lekarza zadbać o higienę.
Liczba dzieci cierpiących na depresję rośnie w zastraszającym tempie. Codziennie w Polsce samobójstwo popełnia jeden nastolatek. Sytuacja w psychiatrii dziecięcej wymaga reform. Z danych wynika, że obłożenie na dziecięcych oddziałach psychiatrycznych wynosi 150 proc. Na 100 tys. dzieci przypada zaledwie 4 psychiatrów. Jak rozwiązać ten problem? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy psycholog Małgorzatę Majewską i dr n. med. Barbarę Remberk, konsultantkę krajową w dziedzinie psychiatrii dziecięcej. Według niej zaburzenia psychiczne są powszechne, prawie 20 proc. dzieci ma jakieś zaburzenia. W jakiej sytuacji dzieci trafiają na oddziały szpitali psychiatrycznych? Jak rozpoznać, że dziecko ma zaburzenia psychiczne? Jakie są pierwsze objawy?
Zdarza się, że pacjent po przyjęciu placebo naprawdę zdrowieje. Jak to możliwe? Po co w ogóle podawane jest placebo? Kiedy? Zapytaliśmy o to specjalistę od chorób wewnętrznych Piotra Gryglasa.
Jerzy Owsiak napisał list do pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy stając w obronie oddziału geriatrycznego w Szpitalu Wolskim w Warszawie: "Nie widzę innej możliwości wskazania adresata, bo słowa kierowane do męża po prostu utkną i przepadną. Może więc Pani pochyli się nad tym i weźmie je sobie do serca. Tak! Do serca, bo o serce tu chodzi". Dziś w Dzień Dobry TVN powiedział nam dlaczego uznał, że musi zająć stanowisko w tej kwestii i jakie zmiany czekają nas w opiece zdrowotnej od 1 kwietnia. Zobaczcie!
Czy grzyby mogą się okazać pomocne w walce z chorobami nowotworowymi? O niesamowitych właściwościach grzybów występujących w Polsce, opowiedziały nam prof. Halina Car, kierownik zakładu farmakologii doświadczalnej UM w Białymstoku i dr Ewa Zapora, Zamiejscowy Wydział Leśny Politechniki Białostockiej w Hajnówce.
Jeszcze nie skończyły się przeziębienia, a już zaczęły alergie - jak zatem odróżnić jedno od drugiego? O najbardziej charakterystyczne objawy alergii i przeziębienia zapytaliśmy gościa Dzień Dobry TVN alergologa i internistę prof. dr hab. n. med. Jerzego Kruszewskiego. Czy alergia może przejść w przeziębienie?
W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dietetyczkę Annę Radowicką, z którą rozmawialiśmy o diecie wegańskiej lub wegetariańskiej dla dzieci. Czy jest to bezpieczne rozwiązanie? Czy wykluczając z diety naszego dziecka mięso, narażamy je na niedobory witamin i minerałów? Jak je uzupełnicć? W jakich produktach znajdziemy wapń, witaminę B12 czy żelazo? Czy produkty strączkowe nie będą dla dziecka zbyt ciężkostrawne?
W Polsce na zespół Tourette'a choruje około 50 tys. dzieci między 5 a 18 rokiem życia. Jest to choroba z pogranicza neurologii i psychiatrii, której głównym i stałym objawem są tiki. Są to ruchy mimowolne. Choroba rozpoczyna się w pierwszej dekadzie życia dziecka. Jakie objawy daje zespół Tourette'a? Jakie są przyczyny choroby? Czy jest to dolegliwość czasowa? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy neurologa dr Piotra Janika.
Wiele lat temu krew pępowinowa była traktowana jako odpad. Jednak od czasu, gdy okazało się, że można z niej wyizolować bardzo cenne komórki macierzyste zaczęto ją przechowywać. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy lek. med. Tomasza Barana z Polskiego Banku Komórek Macierzystych oraz dziennikarkę Odetę Moro, aby powiedzieli o zaletach krwi pępowinowej. W jakich chorobach są wykorzystywane komórki macierzyste?
Żylaki to nie tylko defekt kosmetyczny. Mogą prowadzić do poważnych następstw. Jakich? Dlaczego choroba częściej dotyka kobiet? Co sprzyja powstawaniu żylaków? Jak im zapobiegać? Jak je leczyć? Na czym polega metoda klejenia żylaków? Ile trwa ten zabieg? O tym w Dzień Dobry TVN mówił specjalista chirurg flebolog dr n. med. Naser Dib.
Zwiększa uczucie sytości, wspomaga trawienie, obniża stężenie glukozy oraz ciśnienie tętnicze krwi. Często jest rekomendowany tym, którzy chcą schudnąć. Czym jest błonnik? Ile powinniśmy go jeść i dlaczego? Czy każdy powinien jeść błonnik? W jakich produktach go znajdziemy? I czy niedobór błonnika w diecie może przyczyniać się do otyłości? O błonniku rozmawialiśmy z dietetyk Justyną Markowską, gościem Dzień Dobry TVN.
Najczęstszą przyczyną opadania powiek jest starzenie się skóry, która traci jędrność i z czasem jej nadmiar może ograniczać zdolność widzenia. Jak radzić sobie z opadającymi powiekami? Czy każdy z problemem opadających powiek może poddać się operacji? Jak wygląda korekcja powiek i czy ten zabieg trzeba powtarzać? Ile kosztuje? Czy O tym w studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z chirurgiem plastycznym i lekarzem medycyny estetycznej Januszem Greese-Łyko.
Drzemka to dobry sposób na skuteczną regenerację sił. Ile minut powinna trwać? Czy zbyt długa może spowodować kłopoty ze spaniem w ciągu nocy? Jaki jest najlepszy czas na drzemkę? O jej zaletach mówił w Dzień Dobry TVN psychiatra i ekspert od zaburzeń snu dr n. med. Michał Skalski.
Wraz z nadejściem wiosny sprawdzamy skuteczność oczyszczających diet. Dlatego do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dietetyk Annę Radowicką. Co o monodietach myśli nasz ekspert? Na czym polegają diety oczyszczające i czy każdy może je stosować? Czy tego typu diety mogą rzeczywiście oczyścić organizm z toksyn i sprawić, że przy okazji zgubimy kilka kilogramów?
Zespół Münchhausena jest ciężkim zaburzeniem osobowości polegającym na wywoływaniu u siebie objawów somatycznych. Celem takiego zachowania jest wymuszenia na personelu medycznym hospitalizacji. Pacjenci domagają się często operacji chirurgicznych. Niestety zbędne interwencje mogą doprowadzić do kalectwa. Kluczowa dla dobra pacjenta jest więc współpraca psychiatrów z lekarzami innych specjalizacji. Z czego może wynikać to schorzenie? Jak często występuje? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy psychiatrę dr Sławomira Murawca.
Senność, problemy z koncentracją i ból głowy. Wiele osób uskarża się na problemy związane z przesileniem wiosennym. Okazuje się, że w tym czasie nasze hormony wariują. Następuje brak równowagi między melatoniną a serotoniną. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dr Grażynę Jędrzejczyk, lekarza pediatrę, która podpowiedziała, jak radzić sobie z dolegliwościami "kaca wiosennego".
Kolejną bohaterką "Metamorfozy uśmiechu" jest Katarzyna Naworska, która protezę zaczęła nosić w wieku 25 lat. Z jakim problemem jamy ustnej borykała się Pani Kasia? Na pomoc przyszli jej specjaliści z Malo Clinic. Na czym polegał zabieg, któremu poddała się nasza bohaterka? Jak się obecnie czuje? Co nowy uśmiech zmienił w jej życiu? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy bohaterkę naszego materiału oraz doktora Armando Lopesa, kierownika chirurgii Malo Clinic Warsaw.
Ponad 60 proc. mężczyzn i blisko połowa kobiet w Polsce jest dotkniętych otyłością. Problem jest poważny. WHO zaliczyła otyłość do grupy chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Mówi się nawet o epidemii otyłości. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Prof. Mariusza Wyleżoła, chirurga, bariatrę oraz Magdalenę Gajdę, Społecznego Rzecznika Praw Osób Chorych na Otyłość. Czym jest otyłość? I w jakich przypadkach leczy się ją operacyjnie? Na czym polega operacja bariatryczna?
Ola wybrała się ze znajomymi na tor kartingowy. Niestety podczas jazdy gokartem doszło do wypadku. Szalik, którym była owinięta dziewczyna wkręcił się w tylną oś pojazdu i zacisnął na jej szyi. Ola straciła przytomność. Lekarze, którzy się nią zajęli podejrzewali, że dziewczyna nie będzie chodzić i samodzielnie oddychać. Na szczęście prognozy się nie sprawdziły - Ola oddycha bez maszyny, a czucie w rękach powraca. Marzy, by stanąć na nogi.
Centrum Cyklotronowe Bronowice oferuje osobom chorującym na niektóre typy nowotworów nowoczesną terapię protonową. Jest jednym z nowocześniejszych w Europie. Rocznie mogłoby się w nim leczyć nawet 600 pacjentów, niestety z lecznicy korzysta tylko kilkudziesięciu. Dlaczego? Czy jest szansa, że sytuacja zmieni się w najbliższym czasie? Czym charakteryzuje się terapia protonowa? Czym różni się od leczenia fotonami? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z dziennikarką Faktów TVN Renatą Kijowską, która zajmuje się sprawą.
Już dziś wieczorem na antenie TVN kolejny odcinek programu "Hipnoza". W studiu Dzień Dobry TVN razem z naszym gościem Lechem Dębskim, lekarzem, neurolingwistą zastanowiliśmy się nad samym zjawiskiem hipnozy. Na czym polega? Po co się ją wykorzystuje? Czy każdego da się zahipnotyzować? I jakie należy posiadać umiejętności, by być hipnotyzerem?
Okazuje się, że w tym roku zaszczepiono o 30% mniej dzieci niż w roku poprzednim. Statystki są zatrważające, co pokazuje, że ruch antyszczepionkowców jest bardzo silny, ale i agresywny. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dr Dawida Ciemięgę. Pediatra z Tychów postanowił pokazać, jak absurdalne są argumenty antyszczepionkowców. Skąd w ogóle wziął się problem z niechęcią do szczepień? Jakie mogą być konsekwencje nieszczepienia dzieci? Jak temu zaradzić?
Perfekcjonistka, tytan pracy, patriotka i kobieta z klasą. W tym roku mija 10 lat od dokonanej przez jej zespół lekarzy, pierwszej na świecie całkowitej transplantacji twarzy. Maria Siemionow od 4 lat mieszka i pracuje w Chicago. Tam też kieruje zespołem badawczym mikrochirurgów. W rozmowie z Kingą Rusin zdradziła, że by z nią pracować, dobrze jest być Polakiem. To taka jej osobista misja, promować polskie talenty. Jakim jest szefem? Profesor Siemionow pracuje też nad lekiem, który ma ułatwić życie pacjentom po przeszczepach. Choć praca pochłania większość jej dnia, Pani Maria zawsze znajduje czas, by odwiedzić wnuki. Jaką jest babcią?
Podobno kobiety w ciąży nie powinny poddawać się leczeniu kanałowemu zębów, ekstrakcji, a jeśli zdecydują się na zabieg dentystyczny, to bez znieczulenia. Czy rzeczywiście panie spodziewające się dziecka muszą przestrzegać tych zasad? Czym im grozi nieleczenie zębów? O tym mówiła w Dzień Dobry TVN stomatolog dr Urszula Jarosz-Kajdrys.
Łysienie plackowate to przewlekła choroba z autoagresji, w której dochodzi do uszkodzenia mieszków włosowych i wypadania włosów. Szacuje się, że aż 60 proc. pacjentów ma mniej niż 30 lat. Dlaczego? Jakie czynniki sprzyjają rozwojowi łysienia plackowatego? Jak można wprowadzić tę chorobę w remisję? Czy są prowadzone badania mające na celu znalezienie skutecznego leczenia łysienia plackowatego? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: doktor nauk biologicznych Patrycję Szachtę i dietetyka Łukasza Sieńczewskiego.